Предстои учредяването на първия хъб за биоикономика в България и на Център за иновативни образователни технологии. В рамките на седмицата премиерът Николай Денков ще открие първата у нас Регионална иновативна долина, която е една от 100-те в ЕС.
Целта й е да се помогне на малките и средни предприятия да установят връзка между научните изследвания, иновациите и бизнеса и така да се насърчи предприемачеството и развитието на регионите.
"Седмицата на биоикономиката е уникална инициатива, която взаимствахме от държави като Ирландия, Нидерландия, Италия, заедно с които работим по съвместен проект "Европейски научни мрежи", разказа пред Радио Пловдив проф. Владислав Попов, заместник-ректор по научната и проектна дейност на АУ.
Той подчерта, че 14 инициативи има Аграрният университет от около 3 години, но главното е да успеем да сме лидер в биоикономиката. "Това са всички сектори на икономиката, които използват биологични ресурси - растения, животни, микроорганизми.
Пловдив е традиционен район за развитие на агрохранителните системи, хранително-вкусова промишленост, производство на вино и др., посочи зам.-ректорът.
"В 9.30 ч. е учредителното събрание на този първи по рода си хъб за биоикономика. В него ще влизат представители както на общини, така и на научни формирования, на неправителствени организации, "Тракия икономическа зона. Това ще бъде регионална платформа за икономически иновации и работа с бизнеса", обясни проф. Попов.
Цялото интервю на Веселина Пеева с проф. Владислав Попов е в прикачения файл.
Що е то иновационна долина за биоикономика и имали потенциал това да се получи тук?
Преди само сто години почти всичко произвеждано в България е било „био“. Днес се борим в природата да няма отпадъци. Така наречената „биоикономика“ в момента има оборот около две хиляди милиарда евро – коментира икономистът проф. Боян Дуранкев, специалист по маркетинг и стратегическо планиране.
ООН дефинира като „Устойчиво използване на биологични ресурси" В ЕС означава икономика, която използва екологични ресурси от земята и морето, както и отпадъци, включитено и за производство на енергия.
До 2025 г. по програмата „Хоризонт 2020“ ще бъдат усвоени над 40 милиарда евро. Но това ще става на състезателен приннцип, съревнование на конкурентни идеи и проекти. Ако ние успеем да усвоим поне 100 милиона от тези фондове, ще сме се справили добре.
Това означава един цялостен, дългосрочен преход на българската икономика към принципите на устойчиво развитие. Не само да се пререже лентичката, но и да се премине по същество – пълно екологично събиране на отпадъците и затворен цикъл на преработка.
Пловдив може да бъде пионер в тази конкурентна икономика, убеден е проф. Боян Дуранкев.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..