Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мултикултурна трупа представя "Ромска сватба"

Младежи от три етноса – роми, турци и българи – излизат на една сцена, за да забъркат история пълна с недоразумения. Сюжетът на представлението, чийто автор е Донка Кьосева, поглежда към традицията в ромския етнос да се уговарят бракове в ранна детска възраст.  За сватбата е разказано с тънък хумор и леко намигване към културните разбирания на общността. 

Женихът е от бедно семейство, а майката на булката е живяла в Германия – тя е по-заможна и модерна. За да има обрат в пиесата в сценария се появява и опърничавия дядо на кандидат-младоженеца, който по всякакъв начин се опитва да осуети нагласения брак. 

Ролята на дядото се играе от човек, с когото сценаристката Донка Кьосева си е партнирала в риалити шоу за таланти, в което стига до полуфинала. Авторката на пиесата проявява артистичните си заложби още в шести клас, по-късно завършва и актьорско майсторство в ПУ "Паисий Хилендарски". Смята, че личната й история може да бъде вдъхновение за ромите в общността, а посланието на пиесата й  „Ромска сватба“ е, че хората трябва да правят това, което ги кара да се чувстват щастливи.

Целта на постановката е да използва изкуството за развитие на умения, да бъде път към образованието и сближаването на различните етнически групи. Според Ива, която е в ролята на майката на младоженеца, българите стават все по-толерантни, но все още има предразсъдъци, които трябва да бъдат преодолени. 

 Актьорите са избрани на кастинг, на който всеки е имал възможност да представи песен, танц или монолог. На кастинга в Народно читалище „Димитър Пешев“ в „Столипиново“  единадесетокласничка смаяла сценариста с уменията си. Още с появата на сцената било ясно, че ще изиграе ролята на булката. Участвала е активно и в изготвянето на хореографията. 

Спектакълът се реализира по програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ към Министерството на културата, финансирана по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.

Предстои да бъдат открити и две фотоизложби, които ще са базирани на процеса на работа. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Шекспир x 5" в театър "Хенд"

Играещият режисьор Ивомир Игнатов- Кени и актрисата Здравка Христозова от театър "Хенд"гостуваха във "Вход свободен", за да разкажат за чисто новия гвоздей в репертоара на театъра.  "Шекспир x 5"е новият бризантен авторски спектакъл  на театър "Хенд",  плод на обединената муза  на Кени и Здравка . Резултатът е вихрена и необуздана клоунада, която..

публикувано на 05.02.25 в 16:05

„Черната книга“ на Свами Тиртха с представяне в Пловдив

Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев, в Дом на културата "Борис Христов", в Пловдив. Събитието е тази вечер от 18 часа. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилямс и..

обновено на 05.02.25 в 15:17

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от акторската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор- ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето и..

обновено на 05.02.25 в 14:53

"Преплетеният човек" е новият проект на Драмата в Пловдив

С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..

публикувано на 05.02.25 в 12:04

Изложба разказва историята на Родопската теснолинейка

Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..

публикувано на 05.02.25 в 11:06