Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Умората от изборите у нас се отразява на евронагласите ни

Юлияна Николова
Снимка: БГНЕС

Продължаваща подкрепа за ЕС и очевиден интерес към предстоящите избори за ЕП, показват оповестените днес данни от проучване на „Евробарометър“. Според изледването над седем от десет граждани вярват, че страната им е спечелила от членството си в ЕС, като този показател остава непроменен спрямо същия период за миналата година. В същото време България заедно с Италия води класацията по песимизъм за ползите от членството в ЕС. Не особено висок срeд българските глесоподаватели е и интересът към изборите за Европейски парламент през следващата година. В програма "Ден след ден" данните коментира  Юлияна Николова, директор на „Портал Европа“. 

Според нея резултатите за евронагласите у  нас могат да се обяснят с многото избори напоследък и патриотарското и популистко говорене.

"Продължава у нас да бъде печелившо антиевропейското говорене.  То най-вероятно достигна тавана си. Нямам друго обяснение за този резултат. Дори 2007 година, първата година на членство, българите бяха сред най-подкрепящите и виждащи ползи от членството си в съюза  от всички нови страни, които се присъединиха, от всичките 12",  припомни Николова.

Относно наближаващите европейски избори тя допълни, че едва 39 % са твърдо решили, че ще участват. А 51% казват че може да участват изборите.

"Тревожното е, че имаме голям процент, сред които твърдо са решили, че няма да участват. У нас този по-нисък от средноевропейския процент  за участие в европейските избори, аз смятам, че се дължи на липсата на каквато и да е политика за информиране за дейността на ЕП. Най-много от това, което четем в пресата е какви заплати получават евродепутатите и какви облаги получават. Дали някой от нас може да изброи повече от 5 евродепута, чиято дейност познава в ЕП. Останалите до 17 остават за нас напълно анонимни. Много от тях развиват много голяма дейност в Брюксел, но не правят връзката Брюксел - София или Брюксел - Варна, или Брюксел- България. За да могат, това което правят да го преведат на български, да го преведат на българите. Много малко от евродепутатите правят това", посочи  Николава.

Тя смята, че трябва да се обърне повече внимание на това какво интересува българите и към това да бъде насочена популизирането на работата на ЕС и приоритетите на ЕП.

Според изследването повечето българи са удовлетворени от принадлежността на България към ЕС и виждат от това ползи, показва проучване на "Евробарометър", представено днес от Европейския парламент.

Според 72 на сто от гражданите на ЕС (57 на сто от българите) страната им печели от това, че е част от Общността. Според 61 на сто в ЕС (48 на сто у нас) членството в ЕС е нещо положително, 28 на сто (38 на сто в България) са неутрални по този въпрос, а 10 процента (12 на сто у нас) са с отрицателно мнение.

Представата за ЕС е положителна за 45 на сто от европейците (48 на сто у нас), 38 на сто (32 на сто у нас) са с неутрална нагласа, а 16 на сто (19 процента в България) - с отрицателна. В ЕС гражданите, участвали в допитването, поставят на първо място сред европейските ценности демокрацията (38 на сто), на второ са защитата на човешките права и свободата на словото (27 на сто). У нас на първо място е посочена свободата на движение (40 на сто), на второ място е върховенството на закона (30 на сто), а третото място е за съпричастността между държавите в ЕС (28 на сто).

Според 70 на сто от гражданите на ЕС (61 на сто у нас) действията на ЕС имат отражение върху всекидневието. Готовност да гласуват на предстоящите през юни догодина избори за евродепутати изразяват 68 на сто в ЕС (51 на сто у нас), 14 на сто (19 процента в България) не са решили, а 16 на сто (30 на сто у нас) казват, че няма да гласуват, показва проучването, сочат още данните.

Цялото интервю с Юлиана Николова може да чуете от прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10