Продължаваща подкрепа за ЕС и очевиден интерес към предстоящите избори за ЕП, показват оповестените днес данни от проучване на „Евробарометър“. Според изледването над седем от десет граждани вярват, че страната им е спечелила от членството си в ЕС, като този показател остава непроменен спрямо същия период за миналата година. В същото време България заедно с Италия води класацията по песимизъм за ползите от членството в ЕС. Не особено висок срeд българските глесоподаватели е и интересът към изборите за Европейски парламент през следващата година. В програма "Ден след ден" данните коментира Юлияна Николова, директор на „Портал Европа“.
Според нея резултатите за евронагласите у нас могат да се обяснят с многото избори напоследък и патриотарското и популистко говорене.
"Продължава у нас да бъде печелившо антиевропейското говорене. То най-вероятно достигна тавана си. Нямам друго обяснение за този резултат. Дори 2007 година, първата година на членство, българите бяха сред най-подкрепящите и виждащи ползи от членството си в съюза от всички нови страни, които се присъединиха, от всичките 12", припомни Николова.
Относно наближаващите европейски избори тя допълни, че едва 39 % са твърдо решили, че ще участват. А 51% казват че може да участват изборите.
"Тревожното е, че имаме голям процент, сред които твърдо са решили, че няма да участват. У нас този по-нисък от средноевропейския процент за участие в европейските избори, аз смятам, че се дължи на липсата на каквато и да е политика за информиране за дейността на ЕП. Най-много от това, което четем в пресата е какви заплати получават евродепутатите и какви облаги получават. Дали някой от нас може да изброи повече от 5 евродепута, чиято дейност познава в ЕП. Останалите до 17 остават за нас напълно анонимни. Много от тях развиват много голяма дейност в Брюксел, но не правят връзката Брюксел - София или Брюксел - Варна, или Брюксел- България. За да могат, това което правят да го преведат на български, да го преведат на българите. Много малко от евродепутатите правят това", посочи Николава.
Тя смята, че трябва да се обърне повече внимание на това какво интересува българите и към това да бъде насочена популизирането на работата на ЕС и приоритетите на ЕП.
Според изследването повечето българи са удовлетворени от принадлежността на България към ЕС и виждат от това ползи, показва проучване на "Евробарометър", представено днес от Европейския парламент.
Според 72 на сто от гражданите на ЕС (57 на сто от българите) страната им печели от това, че е част от Общността. Според 61 на сто в ЕС (48 на сто у нас) членството в ЕС е нещо положително, 28 на сто (38 на сто в България) са неутрални по този въпрос, а 10 процента (12 на сто у нас) са с отрицателно мнение.
Представата за ЕС е положителна за 45 на сто от европейците (48 на сто у нас), 38 на сто (32 на сто у нас) са с неутрална нагласа, а 16 на сто (19 процента в България) - с отрицателна. В ЕС гражданите, участвали в допитването, поставят на първо място сред европейските ценности демокрацията (38 на сто), на второ са защитата на човешките права и свободата на словото (27 на сто). У нас на първо място е посочена свободата на движение (40 на сто), на второ място е върховенството на закона (30 на сто), а третото място е за съпричастността между държавите в ЕС (28 на сто).
Според 70 на сто от гражданите на ЕС (61 на сто у нас) действията на ЕС имат отражение върху всекидневието. Готовност да гласуват на предстоящите през юни догодина избори за евродепутати изразяват 68 на сто в ЕС (51 на сто у нас), 14 на сто (19 процента в България) не са решили, а 16 на сто (30 на сто у нас) казват, че няма да гласуват, показва проучването, сочат още данните.
Цялото интервю с Юлиана Николова може да чуете от прикачения звуков файл.По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..
В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев. Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..
Преди 15 години износът на Китай за САЩ като размер от БВР беше близо 13%, в момента той е под 2%, така че дори и той да се спре изцяло, това изобщо няма да се отрази на китайската икономика. Това каза председателят на Китайско- Българската търговско - промишлена палата Лъчезар Динев в деня, в който Тръмп наложи 104% мита на Китай. Това е..
Адвокат Илия Тодоров от Асоциацията за защита на пострадалите при катастрофи е умерен оптимист за успеха на мерките, които ще противодействат на войната по пътищата, огласени от правителството. Това, което в подобни намерения досега е липсвало е да се посочат конкретни срокове и конкретни лица, които са отговорни за изпълнението им. В натоящия случай..
Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. "Специализирано училище означава, че ще могат да приемат ученици след 4 клас, които..