Само с икономически стимули едва ли ще можем да променим тенденциите в раждаемостта, каза в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден" доц. д-р Спас Ташев от департамент "Демография" на Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.
По повод определената като приоритет от правителството борба с демографската криза финансовите стимули и улеснения за младите семейства той припомни, че тези стимули не са нови, а част от тях вече са били са обсъждани, но не са дали резулатат.
Повече деца при бедните и по-малко при богатите
В света има две противоположни демографски тенденции - раждаемостта е ниска при богатата част на света, а при по-бедните части на света има свръхраждаемост. Демографските показателите в Германия по никакъв начин не са по добри от тези в България , въпреки че техния стандарт е по-висока, а това е класически пример за това, че само с икономически механизми няма как да се повлияе на раждаемостта, каза още доц. Ташев.
Спред него и редица изследователи намаляването на раждаемостта е въпрос на промяна в ценностната система и това е нещото, което отличава зоните с демографска депресия от зоните с демографски врив.
Новите ценности водят до намаляване на броя на децата
По времето на първия демографски преход родителите са осъзнавали, че не е необходимо да имат по-голям брой деца и се налага двудетния модел - стига се до разбирането, че е по-добре да се влагат повече средства в по-малко деца, за да получат по-добра реализация, отбеляза Ташев.
В наши дни говорим за втори демографски преход сега – тези, които би трябвало да станат родители, смятат че все още могат да инвестират в свовето собствено развитие, а децата се явяват пречка за това. Стига се до отлагане на създаването на семействои рждането на първо дете, стига се до еднодетен модел, а при няко се наблюдава абсолютно осъзната безбрачност и липса на деца, каза още Спас Ташев.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл
Причината за прекратяване на преговорите от страна на ГЕРБ изглежда съвсем основателна, защото от партията дотук вече направиха значителни отстъпки - отказаха се от поста председател на Народното събрание, отказаха се от това лидерът им Бойко Борисов да е премиер. Оттук нататък да им се искат още отстъпки изглежда малко прекалено, смята социологът..
Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид. „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
„Днес откриваме училището на бъдещето!“ – с тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков приветства учениците и ръководството на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив. С официална церемония бе открита изцяло модернизираната сграда на училището и новият му физкултурен салон. Обновената училищна сграда разполага с 22..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..