Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смолян е в грипна епидемия за седмица, ваканция засега няма

| обновено на 18.01.24 в 07:22
Снимка: БГНЕС

От днес до 24 януари Смолян е в грипна епидемия. 

Решението на Областния оперативен щаб е взето въз основа на повишаване на заболяемостта от грип и остри респираторни заболявания, достигнала епидемични стойности от 268,9 заболели на 10 000 население, както и доказана циркулация на грипни вируси в Смолянска област. Днес заболеваемостта достигна 313 да 10 000 души.

В областта се преустановяват детските и женски консултации, профилактичните прегледи, имунизациите, както и свижданията в болници и социални заведения за деца и възрастни.

Регионалната здравна инспекция разпореди строг филтър за децата и персонала в детските ясли, градини и училища, както и двукратна дезинфекция на помещенията в тях.

Най-много боледуват децата до 4-годишна възраст, учениците и младежите до 29 години, отбеляза директорът на Регионалната здравна инспекция  д-р Мими Кубатева и допълни: 

Към момента отсъстващите ученици на територията на областта са в размер на 13%, като има единични училища с по-висок от този. Всъщност границата, при която следва да бъде обявена ваканция е 30%. Ние все още сме далече от нея, но ежедневно следим е какъв е броят на отсъстващите, за да може своевременно да да препоръчаме на Регионалното управление по образование да се премине към преустановяване на присъственото обучение. А дали това ще бъде с реална ваканция или обучение в онлайн среда предстои да бъде обсъждано. 



По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

115 каракачански кучета на изложба в Пловдив

В двора на Аграрния университет  в Пловдив се проведе Национална юбилейна изложба на каракачански кучета по повод 20 години от официалното признаване на породата.  Каракачанското куче е официално признато като първата автохтонна порода селскостопанско животно у нас на 10 август 2005 г. от Комисия по породи животни към Министерството на земеделието..

публикувано на 15.03.25 в 16:48

Радев призова партиите да върнат доверието в изборния процес

Амнезията и цинизмът все повече завладяват върховете на българската политика. Това заяви пред журналисти в Пазарджик президентът Румен Радев. "Точно тези, които опорочиха изборите. Техните партии излъчват членовете в избирателни комисии, които надписват протоколи, крият бюлетини, купуват гласове, притискат бизнеси и съблазняват кметове..

обновено на 15.03.25 в 16:45

Филолози от ПУ се дипломират

 436 абсолвенти от Филологическия факултет на Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ получиха дипломите си на тържествена промоция на випуск 2025 в спортната зала на висшето училище.  Обръщение към абсолвентите отправи журналистката и авторка на книги с проза и поезия Екатерина  Костова, също възпитаник на факултета.  „Когато аз..

обновено на 15.03.25 в 16:45

Гората.бг раздава дръвчета в Пловдив и Карлово

При силен интерес активисти на инициативата Гората.бг раздадоха в Пловдив 30 000 дръвчета на желаещите да ги засадят.  Акцията бе на  бул. „Свобода“ до Братската могила.  Следобед кампанията на Гората.бг продължи с раздаването на  12 000 фиданки в Карлово.  От Гората.бг посочват, че повечето фиданки са високи между 40 – 160 см, оптимални..

обновено на 15.03.25 в 16:44

Мъж загина в пожар в Карлово

47-годишен мъж е намерен мъртъв в дома му в Карлово, съобщават от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.  Около 11 30 часа вчера в регионалната служба в Пловдив е получено съобщение за дим от апартамент в Карлово.  Пристигналият спасителен екип е открил в жилището загинал мъж на 47 г.  Причината за пожара е незагасена..

обновено на 15.03.25 в 12:31