Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 25 хиляди са дарили кръв в Пловдив през миналата година

"Цифрите показват, че ние имаме стабилна тенденция и сме запазили нивото на кръводарители спрямо миналата година", каза в интервю за програма "Точно днес" директорът на Районния център по трансфузионна хематология в Пловдив д-р Янко Янков. 

Той уточни, че през 2023 година кръв са дарили  24 530 души, а обработената кръв за целия обхват на центъра - областите Хасково,Кърджали Смолян и Пазарджик е над 39 хиляди единици.  Д-р Янков припомни, че Пловдив е втори по големина център в страната.

По повод  призива на най-голямата болница у нас УМБАЛ "Свети Георги", да се дари кръв и националната акция на Българския червен кръст и на Националния център по трансфузионна хематология „Дарете кръв, за да бъдем заедно!" -  той коментира, че  в началото на годината  и след продължителните Коледни и Новогодишни празници обичайно има нужда от повече кръв, защото  запасите са поизчерпани и има недостиг в болниците. 

"Стараем се всъщност всекидневно да имаме по една – две акции за кръводаряване в района", каза още д-р Янков.

 Той допълни, че добрата новина е, че идват и кръводарители за първи път.

"Това е хубава тенденция. Имаме повишение в броя им. Има хора, които дават за първи път кръв за своите близки, но има и хора, които дават за каузата- безвъзмездно, просто за да помогнат", уточни директорът на Кръвния център.

Според него проблемът с черния пазар на кръв съществува и  единственият начин да се реши е безвъзмездното кръводаряване.

"Има ли кръв от дарители, които не дават само за роднините си, този пазар сам ще изчезне, защото ако има наличие на кръв за всички пациенти този проблем няма да го има. Той си върви ръка за ръка с роднинското кръводаряване. Това е общ проблем за страната, но ние се стараем ежедневно да изизаме при хората, за да може всеки да дари кръв без да чака негов роднина да се разболее и да има нужда", посочи д-р Янков

Лекарят припомни, че да дари кръв човек  на първо място трябва да се чувства здрав. Кръводарителите трябва  да са между 18 и 65 годишна възраст като по преценка на лекар може да се удължи този срок. 

"Всеки трябва да премине през предварителен преглед и изследвания, за да види дали е годен за кръводаряване. Кръводаряването е полезно. Това е един вид обновяване на кръвта, защото костния мозък по този начин обновява клетките си и  имаме регенерация и подновяване на клетките в кръвта. След кръводаряване човек се чувства по-добре", обясни д-р Янков.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: стажант-репортер Румена Джабалиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28