От друга страна здравното министерство предлага отсъствията на децата да се извиняват с амбулаторен лист. Според общопрактикуващите лекари и според родителите това ще намали натиска спрямо джипитата за издаване на медицински бележки. Такова е мнението и на председателя на Сдружението на общопрактикуващите лекари (ОПЛ) в Пловдив и член на Управителния съвет на Националното сдружение на ОПЛ д-р Костадин Сотиров.
"Със сигурност ще намалеят поне част от тези посещения, тъй като за леко протичащи заболявания родителите ще извиняват децата си сами или най-малкото за отсъствия по семейни причини. Няма да изнудват ОПЛ да издават фалшиви бележки", посочи д-р Сотиров.
По думите му не се случва толкова често джипитата да издават фалшиви медицински бележки, но все пак има случаи, когато родителите искат такива, защото децата им са се успали или искат да ги заведат на екскурзия и тормозят семейните лекари да им издадат извинителна бележка.
Той обаче добави, че при леки неразположения и дискомфорт на детето, ако то няма как да отиде на училище, родителят би могъл да го извини сам.
По повод предложението на здравното министерство отсъствията на учениците да се извиняват не с медицински бележки, а с амбулаторен лист, д-р Сотиров заяви, че всъщност извинението пак ще е с медицинска бележка, но тя ще е интегрирана в амбулаторния лист.
"Това не е съвсем коректна процедура от страна на Министерство на здравеопазването по две причини. Първо, информацията в амбулаторния лист е доста подробна и трябва да е защитена, защото това са чувствителни лични данни. Второто некоректно нещо е, че така МЗ се опитва да принуди семейнит лекари да работят, без да им бъде заплатен труда, тъй като лекарят, за да издаде медицинската бележка, полага труд. Този труд не се заплаща от НЗОК, защото става дума за административна дейност, а здравната каса заплаща само медицински дейности", обясни лекарят. Той е на мнение, че родителите трябва да си плащат за тези извинителни бележки.
Промените в Наредбата за приобщаващо образование, с които се предлага родителите да могат да извиняват отсъствията на децата си до 15 дни по време на учебната година, вече са публикувани за обществено обсъждане на сайта на просветното министерство. Полемиката върви от няколко месеца и в интернет дори има петиция по темата. Яна Алексиева, изпълнителен директор на Асоциация „Родители“ обясни, че именно асоциацията, заедно с Национална мрежа за децата и Българската педиатрична асоциация са повдигнали този въпрос.
"Ние си представяхме родителят да има още повече дни - поне 20, и това е на база на доста сериозно проучване какво се случва в Европа и света. Важно е към родителя да има доверие и свобода да прецени кога и защо трябва да задържи детето си вкъщи. Това не означава, че говорим за безконтролно непосещаване на училище, а също да се намали натискът спрямо лекарите, при първите симптоми да се отиде пред кабинета и това изключително много се засили с електронните бележки, които бяха въведени", коментира тя.
Според нея децата не са роботи, често са изморени освен от училище, също и от допълнителните частни уроци и извънкласни занимания. По думите ѝ голям проблем е плащането за преиздаване на електронни бележки. То започва от 4 и свършва до 20-25 лева, че и повече. Алексиева смята, че таксата за медицинска бележка трябва да е една и съща за всички, но докато това се регламентира, би могло за медицинска бележка да се плаща сума, равна на потребителската такса.
Припомняме, че в момента учениците имат право да отсъстват от училище до 3 учебни дни в една учебна година въз основа на мотивирано писмено заявление от родителя до класния ръководител и до 7 учебни дни с предварително разрешение на директора на училището въз основа на заявление от родителя.
Чуйте още в звуковите файлове.Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..