"За съжаление в този момент стремежът към запазване на власт и стремежът за контрол върху съдебната власт се оказа по-силен за ГЕРБ и ДПС, отколкото националните приоритети".
Това мнение изрази в програма "Ден след ден" журналистът Петко Георгиев. Той коментира и защо въпреки преговорите ротацията се оказа невъзможна.
Според него е имало очакване в обществото, че ще се случи ротация, както беше договорено преди девет месеца.
"Аз самият го споделях в голяма степен, защото смятах, че ГЕРБ и ДПС не са готови все още да управляват сами и да изключат ПП-ДБ от формулата на властта . Но това не се оправда. Видяхте, че когато се опре до провеждане на сериозна реформа в съдебната система, ГЕРБ и ДПС дават на заден ход и блокират процеса оттук нататък. За мен точката на преговорите беше поставена по-рано - когато Мария Габриел представи пред президента несъгласувани министри. Беше съвършено ясно, че това е краят на проговорите", коментира журналистът.
По думите му това, което ни очаква е служебно правителство на ГЕРБ, защото всички, които могат да бъдат номинирани от президента са свързани с партията на Борисов.
Георгиев изрази съмнение също така за това как ще продължат реформите в съдебната система след изборите.
"А едни следващи избори ще поставят същия въпрос със задна дата, но очакванията са, че баланса в полза на реформаторските сили в НС едва ли ще е толкова позитивен, че да даде отново тласък на реформата на съдебната система. За съжаление съдебната власт не може да се реформира от вътре", допълни Георгиев.
Той посочи, че двете страни в този преговорен процес са имали съвсем различни цели.
"Ако ПП-ДБ са си поставяли за цел да постигнат някакво споразумение, което да постави рамката на политическото взаимодействие с ГЕРБ в рамките на вземане на политически решения, то се видя, че от страна на ГЕРБ политиката е съвършено различна" , каза анализаторът.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..