Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Погребението на Фердинанд у нас е исторически справедливо

| обновено на 28.05.24 в 16:54

Напълно закономерно, въпреки известното закъснение, е връщането на тленните останки на цар Фердинанд в България. Така смята историкът от ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Тодор Радев.

Той коментира нееднозначните оценките за неговото управление, свързано със абдикацията му след трите национални катастрофи. Но те, казва историкът, са предшествени с едно сполучливо управление в културно и сторапнско отношение, включително и обявавяването на Независимостта.

До 1913 Фердинанд е успешен монарх, това е дори семпло казано. По времето на Фердинанд се култивират политическите партии и неговото време много прилича на нашето време с противопоставянето, ожесточението, отклоняването на сдържавнит пари за частни нужди... и всяка смяна на управлението по негово време е било справедливо. По Конституция той е имал право да уволнява правителството, но никога не го е правил.

Доц Радев напомни още, че за националните катастрофи има вина целият политичеки елит на страната. Седем от 10- тте традиционни политически партии се изреждат във властта в рамките на войните за национално обединение, които губим. Те също имат своята вина.

Но като държавен глава, той си е понесъл отговорността и след намека на Антантата абдикира.

Към другите мотиви за връщането му в България, историкът допълни и  моралният ангажимент на неговия внук Симеон Сакскобургготски, който изпълнява един морален родов дълг, невъзможен дари по времето на баща му. Борис Трети дори не му позволява да посети България заради политическата обстановка тук.

Трябва да се научим да пазим традициите на държавността и в този смисъл връщането му тук, по неговата воля, е справедливо. Самият той  е позволил Батемберг да бъде погребан в София, именно воден от държавническото си мислене.

Цялото интервю с доц. Тодор Радев е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47