Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Погребението на Фердинанд у нас е исторически справедливо

| обновено на 28.05.24 в 16:54

Напълно закономерно, въпреки известното закъснение, е връщането на тленните останки на цар Фердинанд в България. Така смята историкът от ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Тодор Радев.

Той коментира нееднозначните оценките за неговото управление, свързано със абдикацията му след трите национални катастрофи. Но те, казва историкът, са предшествени с едно сполучливо управление в културно и сторапнско отношение, включително и обявавяването на Независимостта.

До 1913 Фердинанд е успешен монарх, това е дори семпло казано. По времето на Фердинанд се култивират политическите партии и неговото време много прилича на нашето време с противопоставянето, ожесточението, отклоняването на сдържавнит пари за частни нужди... и всяка смяна на управлението по негово време е било справедливо. По Конституция той е имал право да уволнява правителството, но никога не го е правил.

Доц Радев напомни още, че за националните катастрофи има вина целият политичеки елит на страната. Седем от 10- тте традиционни политически партии се изреждат във властта в рамките на войните за национално обединение, които губим. Те също имат своята вина.

Но като държавен глава, той си е понесъл отговорността и след намека на Антантата абдикира.

Към другите мотиви за връщането му в България, историкът допълни и  моралният ангажимент на неговия внук Симеон Сакскобургготски, който изпълнява един морален родов дълг, невъзможен дари по времето на баща му. Борис Трети дори не му позволява да посети България заради политическата обстановка тук.

Трябва да се научим да пазим традициите на държавността и в този смисъл връщането му тук, по неговата воля, е справедливо. Самият той  е позволил Батемберг да бъде погребан в София, именно воден от държавническото си мислене.

Цялото интервю с доц. Тодор Радев е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..

публикувано на 21.04.25 в 11:23

Набират средства за завършването на Духовен център "Св. Троица"

Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..

публикувано на 21.04.25 в 09:39

Инженер Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51