Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплатите в здравеопазването да се определят на пазарен принцип

Д-р Николай Болтаджиев
Снимка: вестник "Капитал"

Има ли смисъл от Колективен трудов договор в здравеопазването, след като той не може да гарантира реално увеличение на заплатите на здравните специалисти коментира в програма "Ден след ден" д-р Николай Болтаджиев от Съюза за стопанска инициатива, член на Надзорния съвет на НЗОК.

Според него винаги е имало трудности при договорянето на КТД и в повечето случаи не е подписван от работодателските организации. По думите трябва да има пазар на труда, а КТД в здравеопазването е отживелица.

"Всяка една намеса в пазара на труда и в здравеопазването, тъй като болниците са стопански предприятие и това е стопанска дейност, всяка една такава намеса може да доведе единствено до лоши резултати. Една  уравниловка на труда както и поставяне на задължината минимална и то висока манимална работна заплата, ще се отрази много зле връху  мотивацията на  служителите да се трудят, тъй като тяхното заплащане ще е гарантирано и без да се трудят много.  Както това ще убие и тяхната инициатива за развиите. Още повече, че това ще спомогне за по-голяма емиграция на добрите специалисти, защото те не са длъжни да издръжат по-слабите", коментира д-р Болтаджиев.

Той е категоричен, че това ще се отразява зле и на работодателите и на част от персоранала, разбира се не на мързеливите и ще се отрази и на качеството на лечение.

"Парите, които се заделят за заплати ще се задаелят от общите средства за здраве, от нашите здравни вноски, тъй като болниците получават средства си единствено по клинични пътеки. Това ще трябва да преструктурира разходите в болниците и това ще е за сметка на лекарства, консумативи и други неща по изпълнение на дейността", припомни лекарят.

Той допълни, че болниците извършват стопанска дейност и това е по европейското законодателство, има и решение на европейския съд 

"Следствие на това и следствие и на Конституцията - не може да има равнопоставеност при търговски субекти, при юридически и физически лица без значение на критерии - дали на собственост, дали на вид болници", каза още д-р Болтаджиев и допълни:

"Не съм съгласен да не се спазва пазара на труда. Всяка една изкуствена намеса в стопанска дейност води до лоши последствия. Да не говорим, че тази дейност е насочена към здравето на хората, на здравноосигурените, на българснките граждани".

По думите му, когато става въпрос за спешната помощ, то тя не се покрива от НЗОК, финансира се от бюджета на ЗМ и проблема е на път да бъде решен от ресорното ведомство.

Според него най-онеправдани са общинските болници и там е най-големият проблем. Той смята, че държавата не се грижи добре за тях и е добре те да се предадат за стопанисване на общините.

Повече може да чуете от прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03

Най-логично е Румен Радев да връчи третия мандат на БСП

Позициите на парламентарно представените партии по време на консултациите при президента Румен Радев може да дадат предимства или да доведат до загуби, в зависимост от резултата на парламентарния процес. В момента никой не може еднозначно да определи какво ще се случи в парламента, тъй като това ще бъде резултат от сблъсъка на всички тези..

публикувано на 27.06.24 в 11:35

Има трикове, които да заобиколят тавана на надценката за хляба

Няма опасност масовият хляб да изчезне от пазара с въвеждането на 15% таван на надценката за трите най-масови печива – бял, типов и Добруджа. Това коментира Димитър Йолтов, управител на пекарна в Пловдив. Той добави още, че по-скоро ще се прибегне до трикове с цел да се заобиколи мярката, а това ще отвори вратите за голяма спекула. Един от..

публикувано на 27.06.24 в 11:20

Политиците ни спънаха за еврозоната, повишиха инфлацията

Инфлацията в България, заради която не изпълнихме всички 4 критерия за влизане в еврозоната, е изцяло политическа. Политиците са виновни за повишаването й. Те просто не искаха да сменим валутата в началото на 2025 г. Това коментира икономическият анализатор Светозар Гледачев по повод конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ за изпълнение условията..

публикувано на 27.06.24 в 10:25