Има ли смисъл от Колективен трудов договор в здравеопазването, след като той не може да гарантира реално увеличение на заплатите на здравните специалисти коментира в програма "Ден след ден" д-р Николай Болтаджиев от Съюза за стопанска инициатива, член на Надзорния съвет на НЗОК.
Според него винаги е имало трудности при договорянето на КТД и в повечето случаи не е подписван от работодателските организации. По думите трябва да има пазар на труда, а КТД в здравеопазването е отживелица.
"Всяка една намеса в пазара на труда и в здравеопазването, тъй като болниците са стопански предприятие и това е стопанска дейност, всяка една такава намеса може да доведе единствено до лоши резултати. Една уравниловка на труда както и поставяне на задължината минимална и то висока манимална работна заплата, ще се отрази много зле връху мотивацията на служителите да се трудят, тъй като тяхното заплащане ще е гарантирано и без да се трудят много. Както това ще убие и тяхната инициатива за развиите. Още повече, че това ще спомогне за по-голяма емиграция на добрите специалисти, защото те не са длъжни да издръжат по-слабите", коментира д-р Болтаджиев.
Той е категоричен, че това ще се отразява зле и на работодателите и на част от персоранала, разбира се не на мързеливите и ще се отрази и на качеството на лечение.
"Парите, които се заделят за заплати ще се задаелят от общите средства за здраве, от нашите здравни вноски, тъй като болниците получават средства си единствено по клинични пътеки. Това ще трябва да преструктурира разходите в болниците и това ще е за сметка на лекарства, консумативи и други неща по изпълнение на дейността", припомни лекарят.
Той допълни, че болниците извършват стопанска дейност и това е по европейското законодателство, има и решение на европейския съд
"Следствие на това и следствие и на Конституцията - не може да има равнопоставеност при търговски субекти, при юридически и физически лица без значение на критерии - дали на собственост, дали на вид болници", каза още д-р Болтаджиев и допълни:
"Не съм съгласен да не се спазва пазара на труда. Всяка една изкуствена намеса в стопанска дейност води до лоши последствия. Да не говорим, че тази дейност е насочена към здравето на хората, на здравноосигурените, на българснките граждани".
По думите му, когато става въпрос за спешната помощ, то тя не се покрива от НЗОК, финансира се от бюджета на ЗМ и проблема е на път да бъде решен от ресорното ведомство.
Според него най-онеправдани са общинските болници и там е най-големият проблем. Той смята, че държавата не се грижи добре за тях и е добре те да се предадат за стопанисване на общините.
Повече може да чуете от прикачения звуков файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..