Има ли смисъл от Колективен трудов договор в здравеопазването, след като той не може да гарантира реално увеличение на заплатите на здравните специалисти коментира в програма "Ден след ден" д-р Николай Болтаджиев от Съюза за стопанска инициатива, член на Надзорния съвет на НЗОК.
Според него винаги е имало трудности при договорянето на КТД и в повечето случаи не е подписван от работодателските организации. По думите трябва да има пазар на труда, а КТД в здравеопазването е отживелица.
"Всяка една намеса в пазара на труда и в здравеопазването, тъй като болниците са стопански предприятие и това е стопанска дейност, всяка една такава намеса може да доведе единствено до лоши резултати. Една уравниловка на труда както и поставяне на задължината минимална и то висока манимална работна заплата, ще се отрази много зле връху мотивацията на служителите да се трудят, тъй като тяхното заплащане ще е гарантирано и без да се трудят много. Както това ще убие и тяхната инициатива за развиите. Още повече, че това ще спомогне за по-голяма емиграция на добрите специалисти, защото те не са длъжни да издръжат по-слабите", коментира д-р Болтаджиев.
Той е категоричен, че това ще се отразява зле и на работодателите и на част от персоранала, разбира се не на мързеливите и ще се отрази и на качеството на лечение.
"Парите, които се заделят за заплати ще се задаелят от общите средства за здраве, от нашите здравни вноски, тъй като болниците получават средства си единствено по клинични пътеки. Това ще трябва да преструктурира разходите в болниците и това ще е за сметка на лекарства, консумативи и други неща по изпълнение на дейността", припомни лекарят.
Той допълни, че болниците извършват стопанска дейност и това е по европейското законодателство, има и решение на европейския съд
"Следствие на това и следствие и на Конституцията - не може да има равнопоставеност при търговски субекти, при юридически и физически лица без значение на критерии - дали на собственост, дали на вид болници", каза още д-р Болтаджиев и допълни:
"Не съм съгласен да не се спазва пазара на труда. Всяка една изкуствена намеса в стопанска дейност води до лоши последствия. Да не говорим, че тази дейност е насочена към здравето на хората, на здравноосигурените, на българснките граждани".
По думите му, когато става въпрос за спешната помощ, то тя не се покрива от НЗОК, финансира се от бюджета на ЗМ и проблема е на път да бъде решен от ресорното ведомство.
Според него най-онеправдани са общинските болници и там е най-големият проблем. Той смята, че държавата не се грижи добре за тях и е добре те да се предадат за стопанисване на общините.
Повече може да чуете от прикачения звуков файл.
„Спортните занимания – една възможна реалност за приобщаване на децата със специални образователни потребности“ е темата на кръглата маса в Пловдив, на която ще бъдат обсъдени възможностите за приобщаване на децата с различни затруднения чрез спорт. Организатори на форума са Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото..
"Преобръщането на позицията на Европейската народна партия по Зелената сделка на ЕС се дължи основно на предстоящите избори в Германия", смята енергийният експерт Боян Рашев. Припомняме, че ЕНП излезе с декларация, с която се иска отлагане, както и отмяна на значителна част от ангажиментите но Зелената сделка. Боян Рашев посочи, че лидерската..
Адв. Димитър Площаков, който води дело срещу МОСВ заради вредите върху здравето, нанесени от мръсния въздух, коментира в предаването „Ден след ден“ продължаващото трети ден наднормено насищане на въздуха в Пловдив с фини прахови частици. По думите му данните, които получаваме дори не са верни, те са от компрометирана система за..
Ако изборите са днес ГЕРБ-СДС би ги спечелил убедително, с двойна преднина пред вторите ПП-ДБ, сочат данните на агенция "Алфа Рисърч" за електоралните нагласи. Изследването е проведено е в периода 15 - 20 януари 2025 г. сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. На второ място след ГЕРБ, които имат 26.0%, се нарежда ПП-ДБ с 13.4%...
Синдикатите няма да отстъпят от това да има политика по доходите в бюджет 2025. Това коментира Петър Мишев, икономически анализатор на КНСБ след като стана ясно, че финансовото състояние на страната ни е тревожно. Подчерта, че нито заплатите, нито пенсиите трябва да бъдат замразявани. По думите му от началото на тази година има индикации..