Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средното образование се нуждае от цялостна реформа

Ниски резултати на учениците по български и математика, огромен дял на частните уроци, неудовлетворени родители и университетски преподаватели, сериозни разлики в образователното ниво на хората от различните региона на страната, лошо управление на политиките в образователната система. Това са само част от констатациите на одиторите на Сметната палата след извършения от тях одит на това доколко държавата осигурява качество на училищното образование.

Изводът на експертите е, че действията на Министерството на образованието и науката не са достатъчно ефективни за постигане на качествено училищно образование в България.

Люба Йорданова от „Заедно в час“ е категорична, че системата се нуждае от цялостна реформа, която да започне с това какви хора искаме да излизат от училищата – какви знания, умения и нагласи трябва да притежават.

„Този одит за мен ясно показва нуждата от реформа. Разбира се, че тя е възможна. Цялостни и пълни реформи в системата на училищното образование, са се случили в много други държави. Мога да дам примери от последните години, когато държави като Полша, Естония, Чехия, които след лошите резултати на техните ученици, решават да направят една истинска реформа в образователните си системи“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Люба Йорданова от „Заедно в час“.

Според нея е необходима и промяна в учебните планове и учебниците. Трябва да има и критерии за оценка на работата на учителите.

„След като сме определили целите и какво искаме от училищата да развият в учениците, трябва да видим и по какви критерии да познаем дали това се е случило. В момента имаме един критерий - матурите и националното външно оценяване. Тези изпити не показват истинската картина на българското образование. Най-малкото заради частните уроци. Както разбираме от този одит – над 60% от родителите плащат за такива, именно за да подготвят децата си за тези изпити. Което означава, че ние не знаем как са се справили училищата“, коментира Люба Йорданова.

Цялото интервю с Люба Йорданова можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00

Все още липсва единна система за обхват на хората със зависимости

В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..

публикувано на 21.11.24 в 10:14