Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кралска" цена от 10 000 лева за пъпеш от Пловдивско

Новият собственик на плода е Георги Таров, земеделски производител от Плевенско

"10 000 лева е последната цена от търга за Кралския пъпеш. Отива при Георги Таров, агробизнесмен от Плевен! Честито!"

Това написа на страницата си във Фейсбук пловдивският земеделски производител Красимир Кумчев. По негова инициатива за първи път в нашата страна бе разигран търг на „кралски пъпеш“. 

Търгът започна в 9 часа 4 август - неделя, и приключи в 21 часа снощи. Наддаването започна от 400 лева и стигна до 10 000 лeва. "Това е фантастична цена!", коментира Красимир Кумчев, в чиято градина е отгледан пъпешът. Той е от японския сорт "Юбари", който е най-скъпият в света. Абсолютният рекорд е регистриран в Япония, където пъпеш „Юбари“ е продаден за 46 000 щатски долара. 

Производителят обясни, че е било предизвикателство да го отгледа на тракийска земя. "За мое удовлетворение получи се прекрасен, фантастичен плод. Днес претеглихме един от 4-те плода и се оказа, че тежи 1 кг 670 грама, което е със 170 грама повече от горната граница, която се счита, че трябва да тежи "Юбари", допълни Кумчев. 

Новият собственик на пъпеша Георги Таров е земеделски производител от Вълчитрън и отглежда плодове и зеленчуци. Включил се е в търга на Красимир Кумчев, защото е заинтригуван от каузата за изграждане на Фонтана „Ябълката“, който да бъде символ на плодородието по нашите земи.

"Каузата си заслужава! Пъпешът е само средството да бъде постигната тя. Навярно 10-те хиляди лева няма да стигнат за паметника, но се надявам и други хора да се включат и необходимите пари да се съберат", каза пред Радио Пловдив Георги Таров.

Той допълни, че утре сутрин ще получи "кралския" пъпеш, но няма да го опита веднага. 

"Според моя приятел Красимир Кумчев плодът трябва да доузрее няколко дни, след като бъде откъснат. Така че най-вероятно след седмица ще го опитаме с приятели", обясни земеделският производител, който отглежда основно зърнени култури, но също дини и пъпеши. 

По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще

Влажните зони са изключителни уязвими екосистеми – силно чувствителни към замърсяване, промени във водните течения и други.  Днес те са сред най-приоритетните за опазване обекти.  Датата 2 февруари в световен мащаб отбелязваме като Ден на на влажните зони. През 1971 година в град Рамсар (Иран) се подписва Рамсарската конвенция за влажните..

публикувано на 27.01.25 в 14:57

Събират дарения за "Фонтана с ябълката" със семена от пъпеш

Известният агробизнесмен Красимир Кумчев започва нова инициатива, свързана с реализирането на скулптурата „Фонтанът с ябълката“.  Пловдивчанин организира първи търг за пъпеш "Юбари" у нас През лятото той продаде на търг екземпляр от "кралския" пъпеш “Юбари” за рекордната цена от 10 000 лв., която бе дарена за създаването на скулптурната..

публикувано на 26.01.25 в 12:54
Анелия Лазарова

Творческото писане и връзката с подсъзнанието

Първата стъпка е началото към всяка промяна. Но, преди да пристъпим е важно да открием посоката, да повярваме в нея, за да запазим своята мотивация и фокус по пътя. Събитието „Творческо писане с Анелия – „Визия и цели… сърцето вярва в бъдещето“ е тази неделя, от 10.30 часа, в ПКИ. Анелия Лазарова е филолог по образование...

обновено на 24.01.25 в 14:15

Очаквайте певицата Боряна Карпузова в "Снимката на нощта"

И тази неделя от 18.30ч “Снимката на нощта” със Стефи Стаменова ще бъде динамична, музикална и различна. От Гоце Делчев в студиото ще гостува любимата изпълнителка на македонски песни Боряна Карпузова. Тя празнува 30 години на сцената и 50 годишен юбилей. Шоуто ще се превърне в неделна седянка. На живо от цял свят можете да слушате, да гледате и да..

публикувано на 24.01.25 в 13:50

Влиянието на изкуството върху учебния процес

Защо изкуството се явява толкова добър учебен инструмент?  Важно ли е родителите да насърчават децата си да рисуват, дори понякога да не им се получават рисунките по най-добрия начин, както те очакват? Защо е важно да опитват и да не се отказват?  Отговорите на тези и други въпроси потърсихме в едно от изданията на предаването Клуб "Неделя"!..

публикувано на 24.01.25 в 12:58