"Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е много вероятно при екстремни зимни температури да стигнем до ограничения, т.е. до режим на тока. Ние живеем в стартираща енергийна криза. Енергетиката ни е болна и ако се вземат мерки тя може да оздравее, но ако не се направи нищо, ще страдаме", предупреди в интервю да Радио Пловдив, председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски.
Той беше категоричен, че енергийният дефицит в България през зимата ще се увеличи, защото сме застрашени от липса на мощности за покриване на вечерния връх. "Причината е, че имаме един спрял блок в АЕЦ "Козлодуй". В същото време няма достатъчно капацитет за компенсиране на фотоволтаиците при липса на слънце. В момента внасяме скъп ток главно от Гърция, защото гърците реконструираха три свои газови блока, а ние не използвахме времето и средствата от Европа, за да реновираме нашите централи".
"Проблемът у нас ще зе задълбочава", категопичен беше Хиновски. Той подчерта, че всички въглищни централи в момента са ни трайно нужни и зелените енергетици трябва да престанат с настояването те да бъдсдет заменени с фотоволтаици. "4000 мегавата фотоволтаици имаме вече и приносът им за енергийната ни система след светлата част на деня е нула. Те произвеждат енергия през целия ден, но когато тя ни е най- много е необходима - вечерта, фотоволтаиците не произвеждат нищо.Много мощност, а енергия няма", коментира Иван Хиновски.
Другата причина за енергийния дефицит е липсата на вода, който пречи на ВЕЦ-овете да покрият дефицита. Те се включват само в краен случай", поясни евергийният експерт.
Според него е належащо да се вземат спешни мерки, които включват на първо място мобилизиране на въглищните централи, а после дългосрочни усирлия за постигането на върхови мощности.
В заключение Иван Хиновски беше категоричен, че по всяка вароятност тази зима режимът на тока няма да може да бъде избегнат.
Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..
Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето" ще представи информация за бъдещето на зоологическата градина и с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..
Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..
МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата. Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..
Борис Петров е старши учител по английски език в Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..