В програма "Ден след ден разговор" с професор Дойчо Димов – дългогодишен преподавател по овцевъдство и козевъдство в Аграрния университет за установеното огнище на чума във Велинградско.
Проф. Димов каза, че гледа с тревога и внимание на събитие във Велинград, защото това е извънредно събитие. "Опасността там е да се ликвидират 1700 овце и това никак не е малко.", допълни проф. Димов. По думите му "това, което става във Велинград е пример на институционалната немощ на БАБХ."
Чумата по овцете е остро инфекциозно заболяване, което протича с видими признаци и смъртността е висока, инкубационният период е след 4 до 10 ден от заразяването, като до 14 дни настъпва и смърт, по литературни данни смъртността е висока, обясни ученият.
Проф. Димов каза: "Там ние виждаме 2 седмици да има много хора и животните са здрави и читави, и сега това, което озадачава силно нас специалистите, е как е възможно след като имаме БАБХ, да не може да се докаже със сигурност и убеденост, има ли чума или няма чума.
Това у нас се случва за втори път, след 2018 година, оказва се БАБХ няма сертифицирана лаборатория, т. е. имаме лаборатория, но тя не е сертификата точно за диагностиката на чума по овцете. Лабораторията в Солун също не е референтна и затова се чакат резултатите от Монпелие, Франция, която е сертифицираната за ЕС."
"Действията на БАБХ са неубедителни и стопаните са изправени пред угрозата, тези животни да бъдат ликвидирани, въпреки че няма категорично доказване за чума", каза проф. Димов. Той посочи, че във Велинград са се намесили и други субекти, които използват народното недоволство и градят имидж.
"Възможно е да има укриване в този случай, но не може да се докаже дали е умишлено.", смята специалистът.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..