"В този смисъл конференцията имаше за цел да представи отделни аспекти от живота на самото съкровище, от това, какво то представлява и в контекста, в който то е съществувало и е било заровено впоследствие в земята. Имаше любопитни доклади, касаещи интерпретация за американските глави върху фиалата на панагюрското съкровище. Оказа се, че те не са само там, но са и върху други съдове. Специално имаше доклади посветени на кентаврите върху амфората ритон и върху въоръжението на воините, което е представено, което показва не само тракийската гледна точка, но и елинската", коментира доц. Топалилов.
По думите му на форума са изнесени много нови неща, но все пак всичко написано досега, не е достатъчно.
Според ръководителя на Центъра по тракология много любопитен е бил докладът на френски професор от университета в Лорен Алиенор Руфин Солас, която е повдигнала въпроса за ролята на Панагюрското съкровище в рамките на златните съкровища, златните съдове, в рамките на военните конфликти на Балканите и в Тракия. Той допълни, че напоследък се прави едно преосмисляне на някои от основните проблеми, които поставя съкровището. Като например къде е било произведено, интерпретацията на някои от сцените, но също така, трябва да му се намери мястото и в цялостния контекст в региона, Тракия, а също така и в Северните Балкани в политически аспект. По тази причина конференцията е разделена на две – единият ден – въпросите които то поставя и повдига, а вторият ден е посветен на региона Панагюрище от времето, когато панагюрското съкровище е било заровено.
"Учените са обединени, че съкровището е произведено в Мала Азия и напоследък има доста аргументирани мнения, че съдовете са били произведени в Абидос. Любопитното обаче е, че в семантиката има много културни влияния, тъй като Абидос е разположен между Изтока и Запада и все още не е ясно как то е попаднало в нашите земи. Точно това е и проблемът, който повдигна френският професор, каква функция е изпълнявало съкровището, за да достигне до Панагюрище и впоследствие да бъде ритуално положено в земята", обясни доц. Топалилов, който припомни, че съкровището е датирано от последната четвърт на IV-ти век.
Той посочи, че Панагюрище е известно не само със съкровището, но и със своите златни находища, което показва тясна връзка между съкровището и региона. То показва съществуването на един много високо развит политически, културен и военен център в региона, за да стигне това съкровище от Мала Азия, до Панагюрище, където е ритуално заровено, който тепърва ще се изследва.
Специалистът допълни, че въпреки многото изписани страници за Панагюрското съкровище, се оказва, че в някои от аспектите тепърва започват изследвания.
"Надяваме се от тази конференция да излезе един много хубав том с докладите на всички участници, което да постави началото на една поредица, която да бъде фокусирана изцяло върху проблемите на Панагюрското съкровище и развитието на региона на Панагюрище в античността", заключи доц. Топалилов.
Чуйте още в звуковия файл.„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..