Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музикална радиопамет: Народната музика в програмата на „Родно радио” - изпълнители и прояви

Документалната поредица е посветена на 80-годишнината на Българското национално радио. Издания на предаването „Съботна трапеза” (Радио Варна) разказват в тематични цикли и хронологични щрихи за присъствието на българската народна музика в радиопространството и ролята на БНР за нейното документиране, популяризиране и съхранение като културна памет и национално наследство.

Издание на поредицата „Музикална радиопамет” отбелязва, че в началото на 30-те години на ХХ век, българска народна музика се излъчва по Радиото основно в изпълнения от оперни артисти. Постепенно „Родно радио” (1930-1934) привлича и диалектни изпълнители, които представят традиционен репертоар с песни и мелодии от различни краища на страната. Програмите им се предават чрез концерти в отделни часови пояси с продължителност между 15 и 30 мин. (понеделник, сряда, петък и неделя – „час за селото”).

Печатна програма на концерти с българска народна музика, сп. „Родно радио”, 1933 г. Личен архив.На 24 август 1932 г. от 13.25 ч. е първият концерт на кавалджията Никола Несторов от с. Крайници, Дупнишко с песните „Цвето, моме”, „Майно ле”, „Защо ми се сърдиш либе”. На 1 ноември от 12.20 ч. Доротей Василев, обявен като певец и инструменталист, изпълнява шест песни с акомпанимент на хармонуим. По-късно той става един от редовните участници в радиопрограмата.

Грамофонна плоча Columbia на кавалджията Георги Кехайов.Сред първите изпълнители на традиционна (селска) фолклорна музика присъства и името на кавалджията Георги Кехайов (р. 1904 г., с. Воден, Ямболско). За него Слав Драгански казва, че още в ранна възраст съпровожда на момите, а по-възрастните музиканти го канят да свири на хорото и по сватбите. Той се налага като един от най-търсените кавалджии. В програмата на „Родно радио” от 13 ноември 1932 г. Георги Кехайов изпълнява „Станке, конак сайбийке”, „Дойчо шилета пасеше”, „Я, викни, Славке” и „Димитър рано подрани”, излъчени в концерт от две грамофонни плочи на фирма „Columbia” (№№ D8435, D8436). Други известни звукозаписи на кавалджията (по информация на Larry Weiner, САЩ) са издадени от грамофонните компании „Polydor”, № L30040 („Хороводна”) и „Pathe”, № 74836 („Пайдушко хоро”, „Ситно хоро”), № 74838 („Не бой се, Радо моме”, „Обесването на Васил Левски”).

Кавалджията Иван Кирилов – един от първите изпълнители на традиционна музика в програмата на „Родно радио”, 1933 г. Личен архивВ радиоконцертите от народна музика звучат изпълнения на певицата Мара Циганчева (от края на 1932 г.), кавалджиите Денчо Добрев (Хаджикьой, Беленско) и Иван Кирилов, а от 1933 г. редовни изпълнители са гайдарят Мехмед Алиев от Бургаско („Доста сме яли и пили”, „На трапеза”) и Стефан Пенчев, който пее и свири на гъдулка. В книгата „Музиката в Българското радио (1930-1944)” д-р Антоанета Радославова пише, че „появилият се в края на 1934 г. пред микрофона кавалджия Станил Паяков показва активно присъствие и се нарежда сред редовните сътрудници”.

Още в ранните години на радиоразпръскването се появяват първите текстови и музикално-текстови предавания, които срещаме в програмните схеми като сказки. Тази нова за времето радиоформа има образователно-информационен характер. Едни от първите радиосказки в областта на народната музика изнасят Любомир Шарич (21 септември 1932 г., 20.20 ч.) на тема „Българската народна песен”, маестро Йосиф Чешмеджиев, а година по-късно Иван Хаджов представя „Сборника на Братя Миладинови” („Български народни песни”) , изд. 1861 г. в Загреб – М.В).

Фолклористката Райна Кацарова – сътрудник на „Родно радио” на страниците на едноименното списание, 1933 г. Личен архив.На 26 юли 1933 г. от 20.30 ч. е дебютното участие на фолклористката Райна Кацарова (1901-1984). За нейната специализирана радиосказка на тема „Нашите жетварски песни” четем в списание „Родно радио”: „сказка с музикални илюстрации от г-жа Райна Кацарова, асистентка по народна музика при етнографския музей, която е изнесла с голям успех множество сказки в Германия”. Ценното сътрудничество на Кацарова като етномузиколог отбелязва и музиковедът д-р Ан. Радославова: „За първи път Райна Кацарова предлага нова, специфична форма за общуване в радиоефира – разучаване на песни. Да пее по време на лекциите си е познато явление още от специализацията й в Берлин. Свикнала сама да ги илюстрира, Р. Кацарова запява и пред микрофона на Радиото”. В края на 1934 г. тя ръководи радиокурс за разучаване на коледарски песни, а по-късно младата сътрудничка изнася тематични лекции по радиото върху различни проблеми на българския фолклор (особености на музикалнофолклорните диалекти и др.).

По отношение на народната музика (традиционна и обработена) „Родно радио” предлага разнообразни форми на слушателите – индивидуални концерти (певци, певици, инструменталисти), камерни състави, оркестри, хорове, сказки. Периодично гостуват и народни изпълнители от чужбина, които представят концерти „на живо”: „В събота, 24 т.м. вечерта, пред микрофона ще пее Калман фон Мелха, който ще изнесе концерт от унгарски народни песни. Той идва при нас на път за Варна и се отбива в София специално да пее на нашите слушатели”, информира програмен анонс на „Родно радио” от м. юни 1933 г.

Разнообразието от форми се дължи на отговорността на тогавашните инициативни радиоуредници – съставители на програмата с активното участие на главния уредник и програмен ръководител Васил Спространов (1901-1970). През 1933 г. Управителният съвет на съюза избира за програмни съветници карловеца Иван Попов – актьор от Народния театър, виолиста Александър Волкенщайн и графика Станчо Кехлибаров.

Към съюз „Родно радио” е учреден „Радиоклуб Варна”, а през 1934 г. започват първите пробни предавания от варненската радиостанция. В монографията „Между селото и вселената. Старата фолклорна музика от България в новите времена” етномузикологът проф. д.изк. Лозанка Пейчева отбелязва, че „от студиото на Радио Варна звучат народни песни, записани на грамофонни плочи, както и изпълнени на живо без или с акомпанимент. Излъчват се живи концерти на няколко хора, на местни военни музики, включващи в репертоара си и модернизирана фолклорна музика”.

В радиолюбителския период (1930-1934) народната музика не заема съществен дял в музикалната програма, но постепенно увеличава присъствието си в ефира. Радиото става основен източник за популяризиране и разпространение на български музикален фолклор. Традиционната селска музика излиза от своите локални и регионални граници, чува се по радиоапаратите в страната, намира все повече почитатели.

*М. Василев е докторант в секция „Етномузикология и етнохореология” към Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, автор и водещ на музикалнофолклорни предавания и рубрики в БНР (2008-2012), преподавател в Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев” – Котел.

ОПИС НА СНИМКИТЕ:

1. Печатна програма на концерти с българска народна музика, сп. „Родно радио”, 1933 г. Личен архив.

2. Кавалджията Иван Кирилов – един от първите изпълнители на традиционна музика в програмата на „Родно радио”, 1933 г. Личен архив.

3. Фолклористката Райна Кацарова – сътрудник на „Родно радио” на страниците на едноименното списание, 1933 г. Личен архив.

4. Грамофонна плоча Columbia на кавалджията Георги Кехайов. Архив: Larry Weiner. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

На 22 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 22 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Chris Casket (STRIGOI, екс-EXTREME NOISE TERROR). Стоян Трифонов, Жеко Станев и Георги Димов за завръщането на CARTWHEEL. "Извън Контрол" – автобиографията на Николай Йорданов - Кольо Гилъна. В предаването ще звучи музика на: CONVICTED SOULS, FYELD, SMALLMAN, CORPSE,..

публикувано на 22.07.24 в 14:25

НА СВЕТЛО на 22 юли със Светлана Вълкова

14.20 – Отново на фокус: ВиК ремонтите в местността Евксиноград 14.40 – „Смет за добро“ - благотворително събитие в полза на Центъра за специална образователна подкрепа 15.20 – В центъра на Болград се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта 15.40 – За поредна година във Варна се проведе инициативата “Бъди..

публикувано на 22.07.24 в 13:05

НОВИЯТ ДЕН на 22 юли с Мариела Димитрова

В разгара на лятото в капана на жегата Варна отново потъна в боклуци, неизмити улици и миризми... За съжаление обстановката не изглежда никак приятна нито за туристи, нито за местни. Кризата с боклука ни превзема успоредно с тенденцията за свръхконсумация. Като прибавим нехайното поведение в екологично отношение от страна на някои граждани и..

публикувано на 22.07.24 в 06:15
Chart

#772 ТОП 20 (19.07-26.07.2024)

публикувано на 19.07.24 в 19:36

В „Гравитация нула“ на 19 юли

„Гравитация нула“ на 19 юли 2024 година с Мартин Николов -   Албумът на Дани Белчева „Naive“ и представянето му във Варна на 23 юни; -   Мойра Янкова от Варна е единствената българка, приета в специалност "Оперно пеене“ във Виенската консерватория; -   Детските книжки и първите седем години при най-малките – говори..

публикувано на 19.07.24 в 13:13

НОВИЯТ ДЕН на 19 юли с Иван Барбов

Когато и да си легне човек вечерта, рано сутринта в 6:00 часа все ще му се спи. Това гласи мисъл с неизвестен автор в социалните мрежи тази сутрин. Гарантирано няма да ви се спи ако се събудите с програмата на Радио Варна. Във времето до 10:30 часа ще проследим събуждането на деня, а Иван Барбов, Емилия Николова и звукорежисьорът Иван Тасев..

публикувано на 19.07.24 в 05:56

НА СВЕТЛО в четвъртък, 18 юли

Защо не е толкова важно Апостолът да бъде канонизиран и екранизиран според историка Станка Димитрова - разговор по повод 187 години от рождението на Васил Левски; Тази вечер жителите на село Приселци и околните - Аврен, Бенковски, Здравец и Садово ще се съберат на протест заради всекидневното безводие в района; Множество сигнали стигат до..

публикувано на 18.07.24 в 13:22