Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Танев – председател на Съвета на нотариусите на Нотариалната камара в България

Радио Пловдив: Слушате Радио Пловдив. Това е утринната програма „Точно днес”. Агенцията по вписванията ще представи националния електронен регистър на брачните договори и избрания режим на имуществени отношения на съпрузите точно днес от 11 ч. От утре пък, 1 октомври, с влизане в сила на новия Семеен кодекс в България се въвеждат и брачните договори. Разпределянето на собствеността ще влезе в специален регистър на Агенцията по вписванията. Нововъдението, познато ни досега главно от сериалите във филмите от Холивуд урежда само имуществените отношения между страните, включително начините на управление на собствеността, имуществените последици при прекратяването на брака и влизаме в сложната съдебна и правна материя. Наш събеседник по тази тема, за да ни разкаже какво е най-важното, което трябва да се знае от новия Семеен кодекс ще бъде Димитър Танев – той е председател на Съвета на нотариусите на Нотариалната камара в България. Добро утро, г-н Танев.


Димитър Танев: Добро утро.


Р. П. – Кажете за вас поне добър ли е този нов Семеен кодекс, какво ще бъде новото, отликата от досега действащото законодателство?


Д. Т. - Добър е семейният кодекс ако може да се даде такава оценка на един нормативен акт. Но фактът, че е работено много дълго върху него, нормите са изчистени и за нас е добър нормативен акт, който следва да прилагаме от тук нататък. Отликите – това, което ни касае нас именно това са въвеждането на имуществен режим на разделност и възможността за сключване на брачен договор. Това са двата нови режим освен съществуващия режим на имуществена общност.


Р. П. – Дайте поотделно сега да ги тълкуваме тази имуществена общност и брачния договор, съответно кога се узаконяват те, кога казваме „да” на тях – още при сключване на гражданския брак ли следва да стане това или може и при сключен брак?


Д. Т. – Така, значи има две възможности. Лица, които не са сключили граждански брак, но тъй или иначе закона ги нарича встъпващи в брак, това са лица, които желаят да сключат брак, отиват при нотариус и сключат брачен договор. Такава възможност сключване на брачен договор имат и вече съществуващите двойки. Те независимо от колко години е сключен брака, те и в момента могат да променят режима на имуществена общност, който съществува и досега и да сключат брачен договор, да изберат един режим на разделност или някакво съвсем друго уреждане на нещата.


Р. П. – Какво казват вашите колеги от Нотариалната камара и в София, и в цялата страна? Така очаквате ли интерес към това ново законодателство и към брачния договор, не е ли това нова ера в историята изобщо на българите да се подсигуряваме така двойно?


Д. Т. – Това е нова ера, но тази нова ера в законодателството идва, тъй като в развитието на самите обществени отношения има такава промяна. Може би в началото няма да има първия месец толкова сключени договора, но впоследствие явно ще има интерес, тъй като това е една очаквана промяна. Хората от началото са предпазливи.


Р. П. – Така значи, няма наплив от брачни двойки, които да избират режим на съпружеска общност, така ви разбирам?


Д. Т. – Чак наплив не мога да кажа, но все пак това е твърденово – брачният договор и е нормално първо хората да разузнаят, да попитат, да се посъветстват.


Р. П. – Да кажем сега какво гарантира един брачен договор, най-важното от това, че той влиза в сила от утре.


Д. Т. – Брачният договор, за разлика от друга европейска или световна практика има едни задължителни уговорки, по които съпрузите трябва да се споразумеят или брачният договор урежда само имуществените взаимоотношения, не може да има примерно неустойка за изневяра или затова, че съпруга не мие чиниите. Урпеждат се само имуществените взаимоотношения като право на имуществото, което се придобива по време на брака, права върху притежваното от тях имущество преди брака, имуществените последици при развод, издръжката на съпрузите по време на брак, както и при развод, издръжка на деца, начините на управление и разпореждане с недвижимите имоти, включително семейно жилище и т. н. Това са все уговорки, които задължително трябва да фигурират в брачния договор. Той не може да бъде свободен договор.


Р. П. – Част от вашите колеги, май и вие включително казахте, че съзирате нов път към имотни измами, обаче днес в Агенцията по вписванията представят този национален електронен регистър на брачните договори и би трябвало да пресекат това. Нали?


Д. Т. – При тази наредба, която се готвеше в съвсем кратък срок ние участвахме и дадохме становище, тъй като достъпа до този регистър е публичен, той да бъде публичен, да може да се прави справка само чрез адвокат, нотариус, съдебен изпълнител или от държавни органи по простата причина, че могат да злоупотребят с тези данни и трябва информацията за избрания брачен режим трябва да се ползва по определен повод и образно казано тя не може да се клюкарства. Но в крайна сметка това не се прие и ествествено като всеки има информация за избрания режим на имуществени отношения това дава възможност за измами.


Р. П. – Значи, да предупредим хората, че евентуално, потенциално от този регистър може да се черпи информация, което означава чиновника да може да състави съответните фалшиви документи. Това е другата страна на това черпене на информация. Просто, регистърът трябваше да си е публичен, но трябваше да има контрол на достъпа до него. Това е моето становище и на колегите от Нотариалната камара.


Р. П. – Да кажем сега колко ще струва изготвянето на един индивидуален брачен договор и как точно тази сума ще се калкулира.


Д. Т. – За встъпващите в брак, тъй като ще уреждат все още само за в бъдеще двустранния режим, договорът няма да бъде скъп, той ще бъде някъде от 50 – 100 лв може да струва нотариалната заверка на този договор, ако има и адвокатски хонорар – това е отделен въпрос. Ако вече има сключен брак и се разпределя голямо имущество, има и като описи, вили, апартаменти, яхти, естествено може да стане скъп договорът – до няколко хиляди лева, в зависимост от имуществото, което се разпределя.


Р. П. – Последно да ви попитам – имате ли една единствена форма за брачен договор вие нотариусите подобно на нотариалните актове, или за всеки поотделно ще се изготвя?


Д. Т. – Не може да има бланка, не може да има формуляр за брачен договор. Задължителните уговорки, които трябва да съдържа брачния договор ги има в самия закон, но от тук нататъка съдържанието на тези уговорки винаги трябва да бъде различно, трябва да бъде съобразно конкретните отношения между съпрузите.
Не може да има бланка, не може да има формуляр за брачен договор. Както знаете вие там какво казваше Толстой: „Всички щастливи семейства си приличат, всяко е нещастно по своему. Винаги отношенията са различни.


Р. П. – И от Толстой до българите с това завършваме, г-н Танев, кажете вашия съвет към новобракуващите се.


Д. Т. – Да не мислят за брачни договори, а да мислят за любовта.


Р. П. – О, много ви благодаря. Димитър Танев – председател на Съвета на нотариусите на Националната камара в България за това как от утре ще се сключват брачни договори, а за да стане това факт в Агенцията по вписванията представят националния електронен регистър на брачните договори.

Още от категорията

Актьорът Стефан Попов на гости в "Клуб Неделя"

В 16ч. "Клуб неделя" започва със скъп гост. Емблематичният актьор от пловдивския драматичен театър- Стефан Попов ще разкаже за десетилетния си живот с магията на Мелпомена, споделената си любов с публиката, своите кино-превъплъщения и неочaкваните сценарни решения на живота. След 17ч. продължаваме със специалните интервюта с актьорите Христо Шопов и..

обновено на 03.02.19 в 11:09

Писателят Димитър Гачев и актьорът Петър Тосков - на гости в "Клуб неделя"

 "Клуб неделя" започваме в 16 ч.,  посрещайки  писателя Димитър Гачев , за да чуем неговия  ексклузивен и пристрастен  разказ за  непрежалимия му  приятел - големия  поет  Гриша Трифонов. За писането и музиката, таланта, трънливите житейски пътеки и  следите в литературата. В 17 ч. един от най- обичаните пловдивски актьори- Петър Тосков  ще донесе в..

обновено на 27.01.19 в 11:05

"Ден след ден" проблеми и приключения

Над 2000 езерни раци, уловени от бракониери, са разкрити при поредна нощна проверка на язовир „Батак“. Нарушенията са системни и продължават, а бракониерите рецидивисти имали и тайна вила в района. За поредната акция и мерките срещу бракониерския риболов ще говорим със Стоян Любомиров , инспектор от ИАРА-Падаржик. Само преди месец бракониери го..

публикувано на 08.06.18 в 14:55

Дебютанти и ветерани "Точно днес"

Дебютантите в парламента от Пловдив и от областта - Александър Сиди от Обединените патриоти и Веска Ненчева от БСП - пресрещаме ги на път за последните им участия  в работата на общинските съвети на Пловдив и на Карлово и малко преди като депутати да прекрачат прага на Народното събрание.  темите ветерани - като цената на газа и последиците от..

публикувано на 29.03.17 в 18:24

Откриха ремонтирания път Юндола – Разлог

Над 100 километра рехабилитирани участъци по програма "Транзитни пътища" бяха открити днес в областите Благоевград и Пазарджик. Официалната церемония се проведе на пътя Юндола- Разлог при разклона за село Баня в присъствието на премиера Бойко Борисов,  министър Лиляна Павлова, инж. Лазара Лазаров от Пътната агенция. Министър-председателят..

обновено на 13.12.15 в 15:26