Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румяна Коларова, политолог

Радио Пловдив: Във фокуса за пореден път сега ще бъде ДАНС и новата ситуация, свързана с поредните хвърчащи доклади. Прокуратурата обаче все още не е приключила разследването кой е виновен за секретните доклади в медиите и няма да има повдигнати обвинения поне на този етап въпреки, че премиера Бойко Борисов посочи виновните, начело с предшественика си Сергей Станишев. Точно той ще бъде разпитван от прокуратурата днес. Станишев обеща, че ще се откаже дори от депутатския си имунитет ако прокуратурата поиска това. Лидерът на БСП обяви, че е готов да съдейства за проверка на случая с прочутия доклад на ДАНС, за който премиера Бойко Борисов го обвини, че точно той е изнесъл. Сега по темата за този случай в българската политика ще говорим с Румяна Коларова – политолог. Здравейте, г-жо Коларова.



Румяна Коларова: Добро утро.



Р. П. – Защо така яростна е битката между премиер и експремиер по повод на изнесения доклад от ДАНС?



Р. К. – Ех, аз едва ли бих могла да отговоря точно на този въпрос защо точно в момента беше изнесен този доклад и така яростно се стартира публичен дебат. Очевидно, може да се каже, че приближаваме към една определена като рубежна дата „100 дни на кабинета”. Това, което беше съобщено няколко дена, значи като се започне от края на миналата седмица до началото на тази, бяха резултатите от социологическите проучвания, които еднозначно показват, че нараства доверието в кабинета Борисов и може да се каже, че опита на 20-те години български преход или демократизация, и аз не знам как да го наричам, показва, че един от основните фактори за срив на доверието в управляващите е развихрянето на публични скандали.



Р. П. – Което ние българите много умеем, когато мерим силите на управляващите ни.



Р. К. - Ами, бих казала, че в развихрянето на публични скандали винаги основно роля са играли т. н. служби в какъвто и формат да са се проявявали.



Р. П. – Като казахте служби, кажете сега, малко по-навътре да влезем – как си обяснявате, че точно гражданина Алексей Петров все е така един основен фактор, който създава тези шумотевици?



Р. К. – Едва ли аз съм човек, който персонално може да оценява тези хора, а по-скоро искам да кажа, че ясно си спомням ефекта от подчиняването на Първо главно или разузнаването на един човек – на президента. Спомняте си, че бяхме свидетели на немислими скандали като опит за отравяне на шефа на службата в кабинета на Жельо Желев от негова секретарка, имахме такъв епизод в българската политическа история. И сегашната сага показва, че тогава, когато службите са подчинени еднолично на държавен политик, на държавен ръководител било то президент, било то министър-председател винаги ефектът е, че те излизат извън контрол. А това мога да кажа, то си е чисто институционално наблюдение, това е христоматийно правило и мога да кажа, че трябва да се мисли и според мен бяха предприети първи стъпки към контрол върху ДАНС, който е така в синхрон с логиката на съвременната българска Конституция, а това означава парламентарен контрол върху тази служба паралелно на контрола, който има от изпълнителната власт.



Р. П. – Да. Как ще коментирате пък точно тези оценки от друга страна, че скандала е за закриването на ДАНС? Какво следва според вас от тук нататък? Чуват се сериозни гласове за закриването на агенцията или за поне вливането й в системата на МВР.



Р. К . – Това е напълно в стила на лидерството, на политика Бойко Борисов, който поне до този момент винаги е показвал, че в такъв момент, когато има конфликтни или критични ситуации, той по-скоро отваря полето на възможни алтернативи максимално. Същото е и в момента, когато той казва, че може и да се закрие ДАНС. Значи това е максимално широко отваряне на полето на възможни решения, което го поставя в полето на изгодна позиция просто. От тук нататък всички решения, които могат да се вземат спрямо тези служби ще изгледат така като взети по волята на правителството.



Р. П. – Лично вие като човек, следящ политическите процеси и всичко случващо се в системата на управление, кажете моля, очаквате ли сега конкретно да има повдигнати обвинения в този случай.



Р. К. – Да, сега аз се бях подготвила да балансирам оценката си за първите 100 дена на приветлството...



Р. П. – Ще го направим, да.



Р. К. – И тук определено мога да кажа, че в някои от ситуациите разпознаваме старите практики – добре познатото старо ни се явява отново в тази позиция, че в края на краищата прокуратурата трябва да предложи решение, трябва да каже, окончателно да оцени ситуацията със своите разследвания. Сега знаете, че последните 8 г. бяхме непрекъснато свидетели на подобна ситуация, разбира се, от страна на прокуратурата нищо не следваше, а по-скоро прокуратурата печелеше време, за да се забравят подобни скандали, предизвикани от сблъсъка на две или три, така да го кажем, влиятелни мрежи, тепърва ще видим какви последици ще има от тази декларация на правителството. Значи, еднозначно Бойко Борисов каза, че отговорността е на главния проктурор или на прокуратурата като институция. Дали в последствие той няма да вземе някаква, но аз и не виждам как Конституцията би му позволила да вземе някаква радикална позиция от типа, че прокуратурата очевидно показва своята неефективност или нещо от сорта – това тепърва ще видим. Значи в случая рутинно се постъпва така както сега се постъпва...



Р. П. – И тепърва ще гледаме този тест за съдебната система?



Р. К. – Да, тепърва ще видим, нищо не може да се каже.



Р. П. – Сега да ви попитам и за отзвука в Европа. Румяна Желева вече е обезпокоена, че се обясняваме пред Брюксел за последните скандали, че ще ги обясняваме и че рефлексията там ще бъде по-скоро негативна отколкото позитивна. Как Европа ще разнищи този случай? Дали се чуват гласове в полза на подробното му приключване в полза на обвинените и съответно на хора, изнасяли класифицирана информация, да бъдат наказани, по-скоро похвали ли ще дойдат от Брюксел?



Р. К. – Е, не, едва ли в този случай има похвали. Този случай би създал сериозни проблеми както в рамките на сътрудничество по въпроса на сигурността в Европейския съюз, така и в НАТО. Какво е нивото на надеждност на българските служби е въпрос на общата сигурност и на Европейския съюз, и на НАТО. Така че от тази гледна точка, предполагам в рамките на някакви експертни групи, ще бъде направена оценка за надежндността на България. Аз не съм специалист по въпросите на сигурността така, че не мога да ви кажа. За мен по-важното в случая е доколко ще бъдат анализирани връзките с корупционните мрежи, много е важно дали службите ще могат да разкриват ефективно и санкционират корупционни зависимости и обвързаности.



Р. П. – И последният въпрос. Нека да кажем вашата оценка, г-жо Коларова, за 100-те дни на кабинета Борисов, малко по-рано но...



Р. К. – Аз мисля, че ще трябва да изчакаме, поне това, което все пак ясно е демонстрирано, че за тези 100 дни кабинета успя да акумулира подкрепа, която е много важна, за да се стартират реформи, за да се стартира ново начало. Едновременно с това се повтарят принципни модели, по които са действали всички досегашни правителства, първото и основното е това, че кабинета доминира над парламента, в много голяма степен доминира над парламента. Как и дали ще бъде балансирано това отношение, което е абсолютно необходимо за една ефективна демокрация ще видим при обсъждането на бюджета. Вторият момент, който е много важен, е дали активно кабинета печели доверие или по инерция. Това ще покажат резултатите от частичните избори в София, защото активността в София е много ниска това означава, че макар социологическите агенции да регистрират високо доверие в управляващите това доверие е пасивно и е свързано, както се казва по инерция, свързано е с разочарования, които засега избирателите преглъщат. И разбира се, последното нещо, което за мен поне засега кабинета успява да печели позитиви е именно това отваряне, способността за диалогичност, търсене на нови решения, но дали това отваряне ще бъде конструктивно или в края на краищата ще стигнем до онази ситуация, в която бяха изпаднали коалиционните правителства и на кабинета Станишев, и преди това на кабинета Сакскобурготски, тепърва ще видим. Значи, поне засега може да се каже, че има силен старт, но този силен старт все още не е състезанието, по-скоро бих казала, че това, което кабинета Борисов показва е много добра кондиция. Все едно представете си един спортист, който много активно тренира, има много добри показатели на всички тестове, но все още не е влязъл в реално състезание. Значи, сухите тренировки са много успешни, показват много енергия, много възможности, важното е сега да ги видим в реални действия как ще се проявят.



Р. П. – Благодаря ви за този коментар. Политологът Румяна Коларова по Радио Пловдив.

Още от категорията

Актьорът Стефан Попов на гости в "Клуб Неделя"

В 16ч. "Клуб неделя" започва със скъп гост. Емблематичният актьор от пловдивския драматичен театър- Стефан Попов ще разкаже за десетилетния си живот с магията на Мелпомена, споделената си любов с публиката, своите кино-превъплъщения и неочaкваните сценарни решения на живота. След 17ч. продължаваме със специалните интервюта с актьорите Христо Шопов и..

обновено на 03.02.19 в 11:09

Писателят Димитър Гачев и актьорът Петър Тосков - на гости в "Клуб неделя"

 "Клуб неделя" започваме в 16 ч.,  посрещайки  писателя Димитър Гачев , за да чуем неговия  ексклузивен и пристрастен  разказ за  непрежалимия му  приятел - големия  поет  Гриша Трифонов. За писането и музиката, таланта, трънливите житейски пътеки и  следите в литературата. В 17 ч. един от най- обичаните пловдивски актьори- Петър Тосков  ще донесе в..

обновено на 27.01.19 в 11:05

"Ден след ден" проблеми и приключения

Над 2000 езерни раци, уловени от бракониери, са разкрити при поредна нощна проверка на язовир „Батак“. Нарушенията са системни и продължават, а бракониерите рецидивисти имали и тайна вила в района. За поредната акция и мерките срещу бракониерския риболов ще говорим със Стоян Любомиров , инспектор от ИАРА-Падаржик. Само преди месец бракониери го..

публикувано на 08.06.18 в 14:55

Дебютанти и ветерани "Точно днес"

Дебютантите в парламента от Пловдив и от областта - Александър Сиди от Обединените патриоти и Веска Ненчева от БСП - пресрещаме ги на път за последните им участия  в работата на общинските съвети на Пловдив и на Карлово и малко преди като депутати да прекрачат прага на Народното събрание.  темите ветерани - като цената на газа и последиците от..

публикувано на 29.03.17 в 18:24

Откриха ремонтирания път Юндола – Разлог

Над 100 километра рехабилитирани участъци по програма "Транзитни пътища" бяха открити днес в областите Благоевград и Пазарджик. Официалната церемония се проведе на пътя Юндола- Разлог при разклона за село Баня в присъствието на премиера Бойко Борисов,  министър Лиляна Павлова, инж. Лазара Лазаров от Пътната агенция. Министър-председателят..

обновено на 13.12.15 в 15:26