Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Тотев, управител на Пловдивска област

Радио Пловдив: По Радио Пловдив предстои разговор с областния управител Иван Тотев.
{audio}
Ще започнем от злободневната тема и тази, която дискутираме вече втора седмица защо кмета на Пловдив Славчо Атанасов иска да даде 300 000 лв точно от бюджета на Пловдив на четирите местни футболни клуба. Една от идеите, които лансира и заместник-кмета Георги Тютюков е точно тази да се подпомагат младежките отбори на съответните четири местни футболни клуба като, разбира се, парите се поделят по равно между тях. Сега към тази идея започваме с коментара на губернатора Иван Тотев. Как ви се струват подобни идеи днес?

Иван Тотев: Аз мисля, че малко прибързани изказвания направиха и Атанасов, и Тютюков. Мисля, че трябваше първо да направят съответни консултации с общински съветници, с представители на партии, защото малко се получи конфузна ситуация в случая. Това е едно предложение, което така или иначе трябва да мине през сесия на общинския съвет, но по реакциите, които аз наблюдавам, смятам, че вече остава само предложение и донесе съответно и негатив на тези, които го лансираха, без да направят предварителна подготовка. Като цяло ние всичките сме „за” и всички трябва да бъдем „за” да подпомагаме спорта в Пловдив, но мисля, че начина, по който можем да подпомагаме е малко по-различен, а именно - инвестиране в инфраструктура, но точно този начин не мисля, че е най-правилния – по най-малката причина, че това са стопански организации, които трябва да се самоиздържат.

Р. П. – А, г-н Тотев, точно вие казахте, че не трябва да се дадат пари за футболните клубове. 2 милиона от парите, които чакаме така години наред от София, които така и не идват, да бъдат пренасочени точно към футболните отбори, нали? Това е ваша идея?

И. Т. – Тук е грешката. Ето, това е разликата. Не към футболните отбори, а към общинската собственост, защото тези стадиони са общинска собственост. Това е разликата. А купуването на билети е вече намеса в стопанска организация, просто нещата са абсолютно различни. И тогава вече започваме да си задаваме много други въпроси – защо билети точно за футбол, защо не за други спортове и отваря един дебат, който е безсмислен.

Р. П. – Тези 2 милиона лева, които евентуално могат да се отделят за материално-техническата база така да кажем, къде най-спешно има нужда според вас от реновиране? Какво ще прави държавата примерно със стадион „Пловдив”?

И. Т. – Вижте, стадион „Пловдив” е общинска собственост и има процедура за концесия, така че не знам защо изобщо задаваме въпроса какво ще прави държавата със стадион „Пловдив” като фактологията е съвсем различна. В момента имаме процедура за концесия, имаме избран победител, няма договор, но това са все въпроси, които трябва да бъдат отнесени към общината и респективно към кмета Атанасов. Така, че в случая ако има някаква заявка или някакви намерения от страна на община Пловдив за държавна помощ, естествено, можем да седнем и да коментираме, да дебатираме, но...

Р. П. – Е, там имаше много идеи, г-н Тотев. Знаете, Тютюков прекара една идея такава, че едва ли не стадион „Пловдив” може да стане национален, затова държавата да даде пари. Как ви се струва изобщо такова говорене?

И. Т. – В момента има процедура по концесиониране на този обект така, че община Пловдив трябва да отговори на въпроса какво се случва с тази процедура – ще бъде ли подписан договор, няма ли да бъде подписан договор. Така, че това са едни големи въпросителни, които трябва да бъдат изчистени и точно това е начинът на работа на община Пловдив – лансираме една идея, която в своята същност се оказва неприложима и това не е първата идея, която чувам от страна на община Пловдив. За да лансираш една идея ти първо трябва да провериш всички обстоятелства около нея и аз смятам, че през тази година, която е изборна година, ние ще чуваме все повече идеи, които и самите хора, които ги лансират тези идеи, няма да бъдат убедени в тяхната реализация.

Р. П. – Г-н Тотев, да минем сега към другото, което е много важно за Пловдив – да се пребори и да стане европейска столица на културата чак през 2019 г., но пък за сметка на това София вече има стратегия, Варна ни изпревари значително като отдели пари от бюджета си. Какво да направи Пловдив? Как да се стигне до там, че и държавата да помогне съответно?

И. Т. – Вижте, по всеки ваш въпрос аз усещам това, което се насажда от страна на управляващия в Пловдив държавата да помогне, държавата ни е длъжна да направи нещо... А, къде сме ние в цялата тази ситуация и не само в тази ситуация? Какво е направило местното самоуправление? Точно затова се нарича местно самоуправление, за да взима най-добрите решения, които се отнасят за местната общност и за града, в който живеем. Така, че в случая, когато вие пак ми задавате въпрос какво държавата да направи, за да стане Пловдив културна столица...

Р. П. – Ами, спомняте се, че имаше доста голям бюджет, когато Пловдив беше европейска столица на културата – над милион тогава дойдоха то Министерството на културата. Затова ви питам сега.

И. Т. – Не беше столица, беше съпътстваща столица, това е малка разлика да дадем в нюансите. Но какво прави в момента Пловдив, за да се пребори с всички тези други градове от България, които кандидатстват за същото нещо? Вие виждате, че София не само има инициативен комитет, София от 2 г. се подготвя за това състезание. По същия начин не само Варна и Велико Търново се подготвя много сериозно за това състезание. В случая при нас аз поставих преди повече от месец въпроса какво ние правим, за да се подготвим и проблемът е, че на този етап ние не виждаме отговор от страна на община Пловдив. Това е едно състезание между градовете в България.

Р. П. – Да. Кажете какво става с Римския стадион. Кога ще стартира работата там? Да ви питам сега това е точно държавен замисъл.

И. Т. – Това е една чудесна идея с изключително много ползи за Пловдив и гостите на Пловдив. Това, което в настоящия момент чакаме е строителното разрешение, което имаме уверение, че ще дойде в най-скоро време от община Пловдив. Говорихме с председателя на община Пловдив евентуално следващата сесия да входира и предложението, което да мине през общинския съвет относно паметника на Филип Македонски. От там нататък има нормална процедура по Закона за обществените поръчки, избор на изпълнител и започване на реконструкцията.

Р. П. – Искате да кажете, че няма конфронтация на тази линия? Поне на този етап от общината не са се конфронтирали с вас?

И. Т. – Не мога да кажа. На този етап имаме добри намерения.

Р. П. – Още общински неща искам да питам, г-н Тотев, ако разрешите. Бюджетът на Пловдив ще се гледа на тази сесия на 28 януари, в петък, 187 милиона е рамката на бюджета. В рамката ще се иска евентуално да залегнат и други финансирания, не само тези 300 000 за четирите футболни клуба, а как го виждате, как е сглобен той и дали ще го върнете?

И. Т. – Не, бюджетът на Пловдив е абсурд да бъде върнат и аз смятам, че точно в тази година това ще бъде едно много лошо решение така, че по никакъв начин не мога да позволя въобще някой да си позволи да си мисли, че бюджета на Пловдив ще бъде върнат. Естествено, че няма да бъде върнат бюджета на Пловдив. а това как ще бъде приет и какви ще бъдат приоритетите му наистина зависи много от общинските съветници. Това, което аз мога да коментирам на този етап е това, което се появява в публичното пространство - като това предложение, което преди малко коментирахме и едно предложение на Коалиция за Пловдив за безплатни детски градини, това са неща, които виждаме в публичното пространство. На този етап смятам, че са малко по-скоро с предизборен привкус тези предложения. Ще видим как точно ще излезе бюджета от общинския съвет. Тогава ще можем да го коментираме в детайли.

Р. П. – А облигационният заем, който иска да тегли Славчо Атанасов и екипа му за строителство на детски градини, за спортни зали?

И. Т. – Намеренията са чудесни. В изборна година просто това са възможно най-добрите намерения, които някой може да измисли. Но пак стигаме до момента, в който намеренията – колко то нашите намерения се превръщат в реални събития и това, което мога да кажа, когато се обърна назад 3 г. от началото на този мандат, виждам, че почти нищо.

Проблемът не е толкова дали ще изтеглим заем, проблемът е, че ние освен да теглим заеми или да сме фокусирани върху мисълта да теглим заем, ние като цяло не търсим други възможности за града, а именно почти не се коментира темата за европейско финансиране. И вие виждате, преди малко ме попитахте – Римския стадион, но той не е държавен обект. Той е обект, финансиран с европейски средства. Така че в случая нямаме същия отговор от страна на община Пловдив и нямаме толкова аргументи да се похвалим, че сме използвали всички възможности, които ни дава членството в Европейския съюз и тогава да се обърнем за заеми. Защото имайте предвид, че голяма част от общините, една голяма община, която е в близост до Пловдив Стара Загора също се фокусира в заеми, но тези заеми там са за съфинансиране на европейски проекти, което прави разликата между Пловдив и другите общини в начина на мислене. Използваме всички възможности – търсим заеми.

Р. П. – Това означава, че няма да разпишете това предложение на Славчо Атанасов, което иска да...

И. Т. – Не, не означава това. Все пак нямам навика да коментирам решения, които все още не са минали през общински съвет и не са взети и така, че не мога да кажа дали едно решение бъдещо, което е все още само намерение, ще бъде върнато или не.

Р. П. – Добре, ще стане факт, ще видим как ще гласуват на сесията. Да ви попитам за лично вашето мнение за кино „Космос”. Каква да бъде съдбата на този паметник така да се кажем на соца от времето, което пък интелектуалци днес продължават да бранят. Правят една изложба в „Арт нюз кафе”, с която казват: „Кино „Космос” не трябва да става многоетажен паркинг”. Лично вашата позиция каква е, г-н Тотев?

И. Т. – Това, което имам като информация е, че в центъра има определени терени за паркинги наистина и това е много сериозен проблем за Пловдив и всеки, който твърди, че това не е така просто не познава реалностите в Пловдив. В този район с бъдещото отваряне на Синдикалния дом – Дома на културата наистина нещата ще станат не много добри, меко казано относно паркирането. Това е една възможност, която дали ще се реализира, не мога да кажа на този етап и не мога да взема и твърда позиция при положение, че все още се води дебат. Имайте предвид, че когато ние кажем „не” ние трябва да предложим алтернатива, защото това, което представлява бившето кино „Космос” смятам, че нито една от двете страни, които водят дебати в случая, не е доволен. Така, че там наистина трябва да има някаква промяна.

Р. П. – Да ви попитам и за една ваша идея откакто сте губернатор – за летище „Пловдив”. Така или иначе то започна работа, но някак си много спорадично, линията чартърната засега е само една и тя е Пловдив – Лондон. Коя ще бъде следващата цел и кой ще бъде следващия контракт?

И. Т. – Линиите са вече две само да ви коригирам. От 27 март започваме редовната линия до Барселона, но това, което мога да кажа със сигурност е, че виждаме в този проект как намеренията се превръщат в реални действия и в рамките на около 6 месеца ние имаме две редовни линии. Надявам се до края на годината да имаме поне още една или две редовни линии, но разработването на едно летище е изключително сериозна дейност. За нас е много важно, че на този етап ние работим в синхрон с всички общини, които участват във Фонда за развитие на летище Пловдив. Смятам, че поставихме едно добро начало и от тук нататък ще говорим само за откриване на нови линии и в никакъв случай няма да изоставим тези позиции, до които сме стигнали.

Р. П. – Да ви попитам, съвсем накратко как ще коментирате и новата партия Съюз за Пловдив на Дани Каназирева, която доскоро беше във вашите редици на ГЕРБ. Знаете, от миналата година и слушателите ни знаят, тя бе изключена от ГЕРБ, сега прави партия. Как се отнасяте към подобни партийни намерения?

И. Т. – Е, в България има над 400 партии. Така, че дали ще бъдат плюс или минус една, не е чак толкова важно от гледна точка в случая на ГЕРБ. За нас е важно всяка партия да изпълнява очакванията на хората, които са нейни членове, симпатизанти и ако представя пред обществото едни добри позитивни идеи в случая за развитието на Пловдив, или на България...

Р. П. – Може ли да бъде заплаха Дани Каназирева за ГЕРБ – Пловдив?

И. Т. – Някак си така говорим за нещо, което е в бъдеще време. Имайте предвид, че ние в момента не сме наблюдавали нито едно политическо действие от страна на новата партия. Все пак тя аз не съм убеден дали тя е регистрирана още. Така че това са един бъдещи намерения, които има време ще ги наблюдаваме.

Р. П. – Да кажем сега и управляващата партия ГЕРБ кога ще номинира своя кандидат за кмет.

И. Т. – Не, не мога да ви кажа конкретно, но това, което мога да ви кажа, че във вътрешно партиен план за по-голямата част от областните градове има определени фигури, които ще бъдат налагани и евентуално номинирани, но естествено това може да стане достояние с решение на изпълнителна комисия.

Р. П. – Кандидатурите за кмет колко са този етап, г-н Тотев?

И. Т. – Кои? За Пловдив ли?

Р. П. – Да, за Пловдив.

И. Т. – Не, изобщо няма да се впускам по тази плоскост.

Р. П. – Да кажем за ГЕРБ. Вие сте в изпълнителната комисия на партия ГЕРБ, вече един успешен вот на доверие. Консолидира ли това партия ГЕРБ, идват избори, тактиката се променя? Вие каква тактика ще замислите?

И. Т. – Партия ГЕРБ, и може би това, което е изнервило до голяма степен нашите опоненти, че никога не е била в позиция, в която да не е била консолидирана. И точно тези атаки целяха това, но смятам, че този вот ще даде едно спокойствие на правителството, защото енергията, която се губи във всичко друго, но не и в работа, е загубена енергия. Така че на този етап ние ще имаме една възможност министрите да се фокусират върху това, което трябва да вършат, без да обръщат внимание на този вид политически нападки и т. н.

Р. П. - Очаквате ли нови атаки в изборната 2011-та?

И. Т. – Те продължават. Това, което наблюдавахме в петък на пресконференцията на РЗС се вижда, че намерение за затихване няма и няма и да има. По-скоро това, което аз очаквам е този вид негативизъм да се пренесе на местно ниво, защото с наближаване на изборите ще тръгнат и по места тези процеси, но както виждаме не повлиява на общественото мнение.

Р. П. – Ще завършим това интервю по Радио Пловдив, г-н Тотев, с вашия личен приоритет за тази година – кой ще бъде той? Конкретно за Пловдив-град да говорим.

И. Т. – Ако се фокусирам върху един приоритет това би било едно лошо управленско решение, така че фокуса е много широко отворен. Проектите, към които съм фокусиран с голямо внимание това са проектите, които се придвижват от м. г. и така те са с едно дългосрочно изпълнение. На 11 и 12 преминаха обществените обсъждания на плановете за Пловдив и Асеновград и очакваме в най-скоро време заповед за отчуждаване, за да стартираме този процес.

Р. П. – Това е пътят Пловдив – Асеновград ли?

И. Т. – Точно така. Паралелно с него ще имаме разговори с Пътната агенция за процедури по възлагане, така че да можем през тази година да започнем строителството. Продължаваме Скобелева майка. С Министерството на културата работим много добре не само за Римския стадион, знаете Малката базилика, в момента кандидатстваме по Красива България за Античния театър. Така че ако тези проекти се случат ще бъдат инвестирани около 3 милиона лева в култура и инфраструктура на Пловдив, говоря за трите обекта – Римски стадион, Малка базилика и Античен театър. Такава инвестиция през тази 20 г. ние просто не сме си мислили, че е възможно да се случи.

Р. П. – Дай Боже, наистина това да стане. Пожелаваме ви и успех през тази година. Областният управител на Пловдив Иван Тотев.
Още от категорията

Актьорът Стефан Попов на гости в "Клуб Неделя"

В 16ч. "Клуб неделя" започва със скъп гост. Емблематичният актьор от пловдивския драматичен театър- Стефан Попов ще разкаже за десетилетния си живот с магията на Мелпомена, споделената си любов с публиката, своите кино-превъплъщения и неочaкваните сценарни решения на живота. След 17ч. продължаваме със специалните интервюта с актьорите Христо Шопов и..

обновено на 03.02.19 в 11:09

Писателят Димитър Гачев и актьорът Петър Тосков - на гости в "Клуб неделя"

 "Клуб неделя" започваме в 16 ч.,  посрещайки  писателя Димитър Гачев , за да чуем неговия  ексклузивен и пристрастен  разказ за  непрежалимия му  приятел - големия  поет  Гриша Трифонов. За писането и музиката, таланта, трънливите житейски пътеки и  следите в литературата. В 17 ч. един от най- обичаните пловдивски актьори- Петър Тосков  ще донесе в..

обновено на 27.01.19 в 11:05

"Ден след ден" проблеми и приключения

Над 2000 езерни раци, уловени от бракониери, са разкрити при поредна нощна проверка на язовир „Батак“. Нарушенията са системни и продължават, а бракониерите рецидивисти имали и тайна вила в района. За поредната акция и мерките срещу бракониерския риболов ще говорим със Стоян Любомиров , инспектор от ИАРА-Падаржик. Само преди месец бракониери го..

публикувано на 08.06.18 в 14:55

Дебютанти и ветерани "Точно днес"

Дебютантите в парламента от Пловдив и от областта - Александър Сиди от Обединените патриоти и Веска Ненчева от БСП - пресрещаме ги на път за последните им участия  в работата на общинските съвети на Пловдив и на Карлово и малко преди като депутати да прекрачат прага на Народното събрание.  темите ветерани - като цената на газа и последиците от..

публикувано на 29.03.17 в 18:24

Откриха ремонтирания път Юндола – Разлог

Над 100 километра рехабилитирани участъци по програма "Транзитни пътища" бяха открити днес в областите Благоевград и Пазарджик. Официалната церемония се проведе на пътя Юндола- Разлог при разклона за село Баня в присъствието на премиера Бойко Борисов,  министър Лиляна Павлова, инж. Лазара Лазаров от Пътната агенция. Министър-председателят..

обновено на 13.12.15 в 15:26