Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Смилов, Център за либерални стратегии

Поне за 11 път, съдейки по броя на докладите, които четем от Европейската комисия затова как се справяме с правосъдието и вътрешния ред в страната изпадаме в ситуация на катарзис или на някакво свиване или разпъване на страстите с избухване на различен вид скандали, с изобилие от коментари, които забравяме до следващия доклад, днес в очакване поне на това, което ще се каже на белова за състоянието на страната ни точно по отношение на преборване на престъпността и лошите практики, вече прочели от тук – от там черновата, но вече с много коментари по нея, чакаме беловата да се прочете на този доклад, който ще има несъмнено сериозно отношение и върху вътрешната политика в страната и признаците за това вече личат. Започвам по тази тема разговор с политолога от Центъра за либерални стратегии Даниел Смилов – още по-полезен със своята компетенция, защото е специоалист по сравнително конституционно право.

Всичко, което идва от Брюксел в критичен тон, пък и не само, но така или иначе външната оценка за България цопва с различен интензитет вълни, предизвикващи отзвук тук, в страната, вие имате ли, тъй като различен начин се четат и препоръките, и по-милите, въпреки че пък ги определят като бюрократично-дипломатични изречения и оценки за България, та вие имате ли своя версия за най-голямата патология, която ни се показва от Брюксел този път, която ще видим и на белова малко след обяда?
{audio}
Даниел Смилов: Нямам някаква версия, която да е по-различна от това, което досега се е изприказвало и това, което сме видели като чернова на доклада. Моят прочит е следният: тези доклади основната им функция бе да изчистят репутацията на България, да покажат както на българското общество, така и на другите държави-членки, че сме си свършили работата, която не си бяхме свършили към момента на присъединяване към 2007 г. Този доклад, който сега излиза показва, че всъщност не сме постигнали тази цел. България пак остава под мониторинг. Задачите, които трябва да бъдат постигнати пак са на дневен ред, така че няма особен прогрес. Това е общото послание, сега вече по детайли можем да си ги говорим, но те не са чак толкова важни, ние си ги знаем. Сега не е нужно Брюксел да ни каже какво не сме постигнали. Ето, да речем, с уволнението на Мирослава Тодорова това е ясен казус, и в Унгария той беше интерпретиран, но струва ми се еднозначно като проблем, който показва сериозни дефекти в работата на Висшия съдебен съвет. А това ще бъде казано и в доклада по един дипломатичен начин, но това не е нещо, което ние не знаем.

Р. П.: Тъй като този скандал недвусмислено и неслучайно се свързва и с очакването на тази оценка, във вчерашния ден пък и друга активност на вътрешния министър Цветан Цветанов, който в най-широко обръщение като име и като дейност тези дни, и с отчитането на много успехи в справянето с организираната престъпност в страната текат. Да, казвате вие, ние си знаем това, което се случва, но пък ескалира силно напрежение тогава, когато ни се каже отвън и винаги има влияние в някакво разместване на пластове. В този смисъл очаквате ли тази по-напрегната, по всичко личи, ситуация от последните седмици да се отрази по някакъв по-различен, по-специфичен и по-тежък начин върху политическото статукво тук, в България?

Д. С.: Безспорно докладът ще окаже някакъв натиск върху правителството на ГЕРБ. При всички случаи то ще трябва да представи някакъв отговор на тези критики. Сега и нещо странно във факта, че вътрешния политически процес някак си се размърдва едва, когато получи критика от вън. Ето, виждаме, че като че ли и БСП някак си се оживи от доклада или поне от черновите, които се появиха. Появиха се и идеи за вот на недоверие, което е наистина малко странно, защото все пак не знам защо БСП трябва да чака доклада от Брюксел, за да определя политиката си. Човек би очаквал да речем българските партии да са много по-наясно затова какво става. Струва ми се, че тук има някакъв проблем. Българските партии трябва да се замислят – в крайна сметка те са основно отговорни за това, което става в страната и трябва да показват и на хората, че те са много повече в час някак си от това да изчакват едва ли не някаква санкция отвън, за да определят своята позиция. Но все пак казвам, че основната трудност ще бъде не за опозицията, а за ГЕРБ, които управляват, те трябва да отговарят на критиките от доклада.

Р. П.: Името на Цветан Цветанов е наистина в силно обръщение в тези дни, днес пресата изобилства с прогнози включително, че ГЕРБ ще бъде довършен от Цветан Цветанов, който създаде тази партия. Вие предвиждате ли някакви сериозни сътресения, говорят ли последните събития, свързани също и със скандала в съдебната система – уволнението на Мирослава Тодорова, отново някаква корелация с вътрешния министър и репликите, които си разменят?

Д. С.: На мен, вътрешният министър направи политически грешки като стана толкова активен по случая Мирослава Тодорова. В крайна сметка основната критика беше, че ВВС взима решения под влияние от него. И в един момент вътрешния министър стана основен говорител по тоя казус, основно заинтересовано лице, което засилва това впечатление, че той има някакво влияние върху това, което се случва. Така че, от моя гледна точка той е направил политическа грешка. Дали това ще доведе до някакви вътрешни размествания в ГЕРБ не се наемам да прогнозирам. Аз мисля, че позициите на Цветан Цветанов вътре в ГЕРБ са достатъчно стабилни.

Интересно беше противопоставянето му на Плевнелиев и така на откритата опозиция, в която те влязоха по казуса Мирослава Тодорова, този казус даде възможност да излязат наяве някакви скрити предупреждения, може би има някаква ревност. Помните може би, че Цветанов бе първият кандидат на ГЕРБ за президент.

Р. П.: Но се оказа с много имоти. Имам предвид, че се завихриха скандали, независимо от какво продиктувани, но тъй или иначе там беше реализиран срив на обществено доверие.

Д. С.: Да, това е моят прочит засега. Не бих се наел да прогнозирам някакви сериозни размествания вътре в ГЕРБ.

Р. П.: Ще продължа въпроса, тъй като споменахте и Плевнелиев, там беше ще успее ли Плевнелиев да се еманципира от Бойко Борисов, включително и за различния прочит на критиките от Брюксел. Според вас резонен ли е въпросът има ли нужда Бойко Борисов да започне да се еманципира от Цветан Цветанов? Първата му реакция беше правилна – имам предвид казуса Мирослава Тодорова. Първата му реакция беше, че решението на ВСС е нередно, стана ясно, че той го оценява негативно. След това обаче някак си отстъпи и даде възможност пък на Цветанов да стане основен правителствен говорител по въпроса и тая ситуация малко ми се струва не в полза на Борисов, така оценявам положението досега.

Само две думи да кажа и за еманципацията на Плевнелиев. Може би това е първият случай, в който президента има ясна, недвусмислена позиция, която някак си не е силно повлияна от правителството. Той реагира доста бързо на този казус и еманципация може бе не е точната дума, мисля, че Плевнелиев има потенциал да изпълнява ролята на независим президент.

Р. П.: Да завършим с прогнозата ви, че въпреки много коментари, поне така схванах и силни реакции, които ще има с много емоционални думи и по-резки политически движения, поредният доклад на еврокомисията, който ще ни каже това, което си знаем, няма да размести политически пластове или няма да доведе до сериозни катаклизми. Можете ли да направите такава или напротив?

Д. С.: Мисля, че политическия процес в страната ще се диктува все пак от вътрешните фактори.

Важен е този доклад, ще има отзвук, ГЕРБ ще трябва да отговарят на критиките, но сам по себе той няма как да доведе до някакви процеси, които не са продиктувани от други вътрешни фактори. Така че общо - взето динамиката на българския политически живот ще се запази, но ГЕРБ ще влезе в трудна последна година от своя мандат.

Р. П.: Благодаря за вашето участие в програмата на Радио Пловдив. Политологът от Центъра за либерални стратегии Даниел Смилов.
Още от категорията

Актьорът Стефан Попов на гости в "Клуб Неделя"

В 16ч. "Клуб неделя" започва със скъп гост. Емблематичният актьор от пловдивския драматичен театър- Стефан Попов ще разкаже за десетилетния си живот с магията на Мелпомена, споделената си любов с публиката, своите кино-превъплъщения и неочaкваните сценарни решения на живота. След 17ч. продължаваме със специалните интервюта с актьорите Христо Шопов и..

обновено на 03.02.19 в 11:09

Писателят Димитър Гачев и актьорът Петър Тосков - на гости в "Клуб неделя"

 "Клуб неделя" започваме в 16 ч.,  посрещайки  писателя Димитър Гачев , за да чуем неговия  ексклузивен и пристрастен  разказ за  непрежалимия му  приятел - големия  поет  Гриша Трифонов. За писането и музиката, таланта, трънливите житейски пътеки и  следите в литературата. В 17 ч. един от най- обичаните пловдивски актьори- Петър Тосков  ще донесе в..

обновено на 27.01.19 в 11:05

"Ден след ден" проблеми и приключения

Над 2000 езерни раци, уловени от бракониери, са разкрити при поредна нощна проверка на язовир „Батак“. Нарушенията са системни и продължават, а бракониерите рецидивисти имали и тайна вила в района. За поредната акция и мерките срещу бракониерския риболов ще говорим със Стоян Любомиров , инспектор от ИАРА-Падаржик. Само преди месец бракониери го..

публикувано на 08.06.18 в 14:55

Дебютанти и ветерани "Точно днес"

Дебютантите в парламента от Пловдив и от областта - Александър Сиди от Обединените патриоти и Веска Ненчева от БСП - пресрещаме ги на път за последните им участия  в работата на общинските съвети на Пловдив и на Карлово и малко преди като депутати да прекрачат прага на Народното събрание.  темите ветерани - като цената на газа и последиците от..

публикувано на 29.03.17 в 18:24

Откриха ремонтирания път Юндола – Разлог

Над 100 километра рехабилитирани участъци по програма "Транзитни пътища" бяха открити днес в областите Благоевград и Пазарджик. Официалната церемония се проведе на пътя Юндола- Разлог при разклона за село Баня в присъствието на премиера Бойко Борисов,  министър Лиляна Павлова, инж. Лазара Лазаров от Пътната агенция. Министър-председателят..

обновено на 13.12.15 в 15:26