Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валери Кьорлински, директор на фондацията "Пловдив – 2019"

Титуляр - Кирил Търпов, временно изпълняващ след неговото напускане – Магдалена Герева; титуляр – Николай Близнаков, пак временно изпълняващ след неговото напускане - Магдалена Герева; Валери Кьорлински. Това е редица от имена, която показва историята на постовете, на хората, които заемаха поста изпълнителен директор на фондацията „Пловдив – европейска столица на културата 2019”.

Изреждам ги, защото с решение от вчера именно Валери Кьорлински – актьорът, който работи от самото създаване на фондацията в нейното управително тяло и работи най-вече по апликационната форма – документа, с който реално ще се кандидатства заема поста изпълнителен директор на фондацията. Решението е на управителния съвет, съобщи го проф. Даниела Дженева.

Времето до представянето не е много, с което отговорността се увеличава затова се спряхме на човек, който познава процеса от самото му начало и контролира най-важната част от него – такива са мотивите на управителния съвет на фондацията да избере именно актьора Валери Кьорлински за неин изпълнителен директор.

Той ще заеме от утре, 10 април, официално този пост, но прие да разговаряме около десетина минути за много повече часове изискващата работа, която му предстои от тук нататък, както ще чуете в разговора на два – три пъти несъгласие със скепсиса, който се настани като че ли в Пловдив около шансовете нашия град действително да съумее да се пребори за европейска столица на културата и още – един – два пъти уговорка, че част от нещата, които фондацията прави трябва да бъдат запазени в тайна. Валери Кьорлински продължава.
{audio}
Валери Кьорлински: Това, че се смениха няколко директори е част от работата. В Сан Себастиан примерно са сменени 7 директора за по-малко от няколко месеца докато се намери човек, който наистина ще върши работата. Надявам се, че този човек съм аз в момента по няколко причини: първо, аз работа във фондацията като член на управителния съвет от създаването на фондацията и през цялото време съм работил активно и знам за какво става въпрос. Най-безболезнено е в момента аз да поема нещата нататък, за да няма сътресения и да няма, а и защото нямаме време. кандидатурата ни предстои – представянето ни пред комисията предстои в края на октомври – началото на ноември и ако сега тръгнем да назначаваме човек, който няма представа какво правим и тепърва трябва да се запознае с цялата дейност и история на фондацията кандидатурата, смисъла на титлата европейска столица ще загубим ценно време.

Р. П.: Вашата вяра, че Пловдив все още има шансове да се пребори за тази част на какво се основава?

В. К.: Значи никак не ми харесва „все още” – този израз „все още” не е точен. Ние винаги сме имали шанс иначе нямаше да се занимаваме нито аз, нито останалите хора от управителния съвет и от екипа на фондацията. Ние имаме шанс, не все още, а изобщо имаме шанс.

Р. П.: Защото като че ли цялата кауза изгуби от обществената енергия, с която тръгна, не знам дали ще се съгласите или не.

В. К.: Не знам какво да кажа. Не знам. Аз винаги съм гледал отвътре, а зависи от гледната точка. Ние, хората, които работим затова непрекъснато вече 2 г., през цялото време сме се занимавали много активно, много честно и много безкомпромисно и безкористно затова. Така че не знам къде се губи обществена енергия и къде има...

Р. П.: Обществената подкрепа, цялостното въодушевление, като че ли имаше един вихър в началото, който беше пропилян по една или по друга причина –във времето или в хората изгубен.

В. К.: Най-вероятно, най-вероятно сте права. Аз лично ще се опитам да дам импулс, нов импулс на тази обществена енергия, защото твърдо вярвам, че Пловдив заслужава да стане столица, не защото е много стар град, и затова разбира се, не защото имаме минало и традиции – не само затова, а затова, защото за мене е важно младите хора в Пловдив да се чувстват комфортно и най-вече да са щастливи, че живеят в този град. Нека да не ви звучи като клише, защото всъщност щастието е много важно. Един град е добър, когато хората са щастливи да живеят в него.

Р. П.: Казвате, че ще дадете нов импулс. Бихте ли опредметили усилията, които имате намерение да вложите.

В. К.: Не знам как опредметя усилията си, те не подлежат на килограми, метри, но бих дал всичко от себе си, което правех и досега, за да имаме успешна кандидатура. Важно е да се представим добре на първия тур и да продължим следващата година борбата с няколкото останали града, два или три – колкото остават и да продължим и да спечелим наистина титлата.

Р. П.: Сега къде сме в тази битка, в тази подготовка, ако не мислим само за състезание?

В. К.: Пак не ми харесва думата „битка”, ние не сме в битка, ние сме в някакво състезание. Ние сме в състезание, защото нито София, нито Варна, нито Бургас и останалите градове – Русе, Шумен са наши врагове, те са една конкуренция. Страхотно е, че един български град ще бъде европейска столица на културата през 2019 г. Много вярвам и много се надявам, че това ще сме ние. Затова състезанието ни с другите градове за мене е благородно, а не е вражда. Ние просто трябва да покажем, че сме по-добри в нещо и да заслужим титлата, не да ни дадат по други причини.

Р. П.: Добре, каквато и да е формулировката обаче, къде сме в момента, какво предстои в следващите месеци, те не се много?

В. К.: Ние отдавна работим върху апликационната форма, която се подава за това състезание. Апликационната форма доскоро се състоеше от две книги, които са по 120 стр. Едната се казва „Въпроси и отговори”, другата се казва „Бит бук” или Книга за състезанието, книга, която представя града в светлината на концепцията за кандидатурата. Сега поради кризата се намалиха обемите и сега имаме доста по-малки обеми. Нашата основна цел е да отговорим на тези въпроси – те са 37 от различни области – от една страна са икономически въпроси, от друга са фундаментални – защо Пловдив трябва да стане и т. н. Няма да ви казвам повече, защото има все пак някаква тайна и изненада. Но това е основното – трябва да подготвим тази апликационна форма и да подготвим този тим така наречен, който ще застане пред комисията – той трябва да бъде от 10 члена, ръководен от кмета на града и хората от фондацията или както там изградим този тим и да защитим нашата кандидатура пред 13-членното жури – 7 от Европейския съюз и 6 от Министерството на културата.

Р. П.: От чия подкрепа имате нужда, г-н Кьорлински?

В. К.: Имаме нужда от подкрепата на всеки пловдивчанин – било то в България, в чужбина или където и да е.

Р. П.: Попитах ви не случайно, защото ваш предшественик беше поискал повече подкрепа от общината, от администрацията, като че ли не беше доволен г-н Търпов докрай. Други, които се оттеглиха така или иначе от управителното тяло пък не бяха доволни от нагласите, които имаше гражданското общество, различни личности, различни институции, коментиращи тяхната работа.

В. К.: За щастие, аз не съм чак толкова популярен човек в Пловдив както беше примерно Александър Секулов, Бадев и т. н., затова смятам, че съм защитен от такъв тип недоброжелателство, но все едно за мене е важна подкрепата на всеки пловдивчанин и на всяка институция в Пловдив, защото не виждам защо трябва да има разногласия по такъв въпрос дали Пловдив заслужава да стане столица на културата в Европа.

От друга страна, аз съм много независим човек по няколко причини. Никъде не съм работил на служба и на подчинение и както искате го приемайте – на хранилка някъде от 1992 г. Винаги съм работил за себе си, финансово съм независим, политически съм независим така, че не подлежа на натиск така, че единствената ми кауза е Пловдив да спечели титлата.

Р. П.: Ще правите ли промени в начина, по който работи фондацията, в нейната структура, нуждае ли се от някаква реформа? Питам ви не само, защото няма много време за резки движения, а и защото вие познавате фондацията от мига на създаването й.

В. К.: В момента отборът, който работи във фондацията е много сплотен, много добре работи, работим добре и с нашите консултанти от чужбина, правим редовно разговори и консултации с тях и работни срещи по интернет така, че единственото нещо в момента, което трябва е да се съсредоточим върху работата си и да довършим това, което сме почнали. Свършили сме страшно много работа досега, която не се вижда, защото тя ще бъде обявена в деня на кандидатурата ни с тези документи, апликационни форми, презентации и т. н. пред самата комисия. В това трябва да има момент на изненада и момент на гордост от това, което сме свършили, но не смятам да правя никакви промени в тима, който работи. От друга страна можем да привлече още много хора – доброволци, специалисти от различните възрастови групи – младежи, студенти, хора от творческите среди... Да направя ли едно обръщение към пловдивчани?

Р. П.: Направете.

В. К.: Пловдивчани, помагайте ни и ние ще ви помагаме да работим заедно, да работим заедно, за да може Пловдив да бъде културна столица на Европа през 2019 г.

Р. П.: Актьорът Валери Кьорлински, който заема поста изпълнителен директор на общинската фондация „Пловдив 2019”.
Още от категорията

Актьорът Стефан Попов на гости в "Клуб Неделя"

В 16ч. "Клуб неделя" започва със скъп гост. Емблематичният актьор от пловдивския драматичен театър- Стефан Попов ще разкаже за десетилетния си живот с магията на Мелпомена, споделената си любов с публиката, своите кино-превъплъщения и неочaкваните сценарни решения на живота. След 17ч. продължаваме със специалните интервюта с актьорите Христо Шопов и..

обновено на 03.02.19 в 11:09

Писателят Димитър Гачев и актьорът Петър Тосков - на гости в "Клуб неделя"

 "Клуб неделя" започваме в 16 ч.,  посрещайки  писателя Димитър Гачев , за да чуем неговия  ексклузивен и пристрастен  разказ за  непрежалимия му  приятел - големия  поет  Гриша Трифонов. За писането и музиката, таланта, трънливите житейски пътеки и  следите в литературата. В 17 ч. един от най- обичаните пловдивски актьори- Петър Тосков  ще донесе в..

обновено на 27.01.19 в 11:05

"Ден след ден" проблеми и приключения

Над 2000 езерни раци, уловени от бракониери, са разкрити при поредна нощна проверка на язовир „Батак“. Нарушенията са системни и продължават, а бракониерите рецидивисти имали и тайна вила в района. За поредната акция и мерките срещу бракониерския риболов ще говорим със Стоян Любомиров , инспектор от ИАРА-Падаржик. Само преди месец бракониери го..

публикувано на 08.06.18 в 14:55

Дебютанти и ветерани "Точно днес"

Дебютантите в парламента от Пловдив и от областта - Александър Сиди от Обединените патриоти и Веска Ненчева от БСП - пресрещаме ги на път за последните им участия  в работата на общинските съвети на Пловдив и на Карлово и малко преди като депутати да прекрачат прага на Народното събрание.  темите ветерани - като цената на газа и последиците от..

публикувано на 29.03.17 в 18:24

Откриха ремонтирания път Юндола – Разлог

Над 100 километра рехабилитирани участъци по програма "Транзитни пътища" бяха открити днес в областите Благоевград и Пазарджик. Официалната церемония се проведе на пътя Юндола- Разлог при разклона за село Баня в присъствието на премиера Бойко Борисов,  министър Лиляна Павлова, инж. Лазара Лазаров от Пътната агенция. Министър-председателят..

обновено на 13.12.15 в 15:26