Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Награждават победители в състезание по български език и литература

         

Пловдивският университет  „Паисий Хилендарски” ще награди днес лауреатите от Националното състезание по български език и литература на официална церемония. В състезанието взеха участие 165 зрелостници от 16  населени места – Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Хасково, Асеновград, Димитровград, Карлово, Сопот, Копривщица, Панагюрище, Съединение, Златоград, Неделино, Любимец, Казанлък, Велинград. Отличен резултат са показали 15% от тях, 19% са оценени с „Много добър”, 32% са с успех „Добър”, и 25% – „Слаб”.

 В призовата десетка са ученици от Езикова гимназия  „Иван Вазов”, Националната търговска гимназия, Френската езикова гимназия, Езикова гимназия  „Пловдив”. Всички кандидат-студенти, получили положителна оценка, ще могат да я използват при кандидатстване за определени специалности във Филологическия факултет, в които оценката по български език и литература е балообразуваща.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Атанас Зафиров спечели изборите за лидер на БСП

Временният председател на БСП Атанас Зафиров е избран за лидер на партията. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Зафиров победи на балотажа Борислав Гуцанов. До балотажа се стигна, след като преди обед общо седем души се впуснаха в битката за партиен лидер от избраните общо 17.  След първи проведен тур за..

обновено на 16.02.25 в 19:08

60% активност на кметските избори в с. Драгор до 17.30 ч.

В Пазарджишкото село Драгор 60 процента от избирателите са гласували за кмет на кметството до 17:30 часа, съобщават от Общинската избирателна комисия. Правото си на вот са упражнили 702 души от общо 1170 избиратели, които трябва да определят кой от петимата кандидати да поеме поста. Изборният процес протича нормално и няма сигнали и жалби за..

публикувано на 16.02.25 в 18:27

Жертвите и ранените от катастрофата край Видин са от "Столипиново" (обновена)

Четирима са загинали и няколко други са ранени при тежка катастрофа край Видин.  Там  ТИР и бус са се ударили на главен път Е79, на разклона  за гр. Дунавци.    Освен четиримата загинали, има и седем други ранени, двама от които са в тежко състояние.  Жертвите са на възраст между 30 и 40 години.  В момента на катастрофата в..

обновено на 16.02.25 в 15:06

Дионисиево шествие предшества откриването на "Винария - 2025"

Въпреки дъждовното време, десетки пловдивчани се включиха в Дионисиевото шествие, организирано от Пловдивския панаир по повод 32-ото издание на ВИНАРИЯ 2025.   Кукери от селата Климент, Иван Вазово и Столетово, гайдари от ансамбъл „Еподай“ и състав от пловдивския фолклорен ансамбъл „Тракия“ дефилираха по Главната улица на Пловдив.  Атракцията..

публикувано на 16.02.25 в 14:40

Поход - поклонение в памет на Левски в Асеновград

Традиционният поход поклонение в памет на Васил Левски, организиран от община Асеновград, ще се състои днес до манастира „Св. Петка“.  Събитието се провежда ежегодно в неделята преди 19 февруари, когато отбелязваме годишнината от гибелта на Апостола. В 12.00 ч. в манастира асеновградски свещници ще отслужат панихида в памет на Левски...

обновено на 16.02.25 в 10:11