Ръкописи, създавани тогава, когато не е имало държава, която да ги подкрепя, когато не е имало самостоятелна църква, която да бди над тяхното развитие.
Това показва изложба, открита днес в Народната билбиотека „Иван Вазов” в Пловдив. Експозицията е под надслов: „Калиграфско-художествени школи и писарски средища по българските земи. Образци от славянската ръкописна колекция на Пловдивската народна библиотека“. Проявата е посветена на 135-та годишнина от създаването на пловдивската библиотека и бе открита с изпълнения на Митрополитския хор „Св. Апостол Ерм”.
Само пет дни – до края на тази седмица, гостите на Пловдивската библиотека ще могат да се насладят на оригиналите – образци от писмените средища и книжовно-калиграфските школи в Котел, Куклен, Аджар, Карлово и Етрополе. Те са произвеждали ръкописи, свързани най – вече с нуждите на църквата. Затова изложбата съдържа предимно евангелия, служебници, минеи, книги, необходими за ежедневното богослужение. Долавя се обаче и тенденцията, свързана с развитието на личните интереси и поръчването на книги за лично ползване. Така може да се проследи преходът от средновековната към модерната литература на Българското Възраждане.
За безценното ръкописно наследство, показано в изложбата, разказва в репортажа си Антоанета Петричанска:
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..