Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов маршрут за поклоннически туризъм свързва Бачковския манастир с Перперикон

| обновено на 13.05.14 в 16:55
Снимка: Радио Пловдив


Маршрутът ще отвежда още до  християнските и културни  паметници в района на Кърджали. Идеята е на археолога проф. Николай Овчаров и е  подкрепена от игумена на светата обител дядо Симон. 

По думите им връзката между манастира и Източните Родопи датира още от Средновековието, а открития преди три години оловен печат на Муселий Бакуриани, при разкопките на Перперикон, са безспорно доказателство за това. Находката  е от края на 11 в. и на нея ясно се чете името на Муселий Бакуриани – византийски сановник проедър, свързан и с българската история, обясни проф. Овчаров.  

Той припомни, че  Бачковския манастир  е изграден именно от фамилията Бакуриани - двамата братя грузинци на византийска служба Григорий и Абазий Бакуриани. Според проф. Овчаров, Муселий най-вероятно е  техен първи братовчед, а доказателство  за това могат да се намерят в точния превод на  Типика (устава) на Бачковския манастир. В него се описват много от имотите, които се подаряват на манастира при неговото създаване. Сред тези имоти са и села в областта Ахридос в Източните Родопи.  

По думите на археолога, намирането на този печат на Муселий Бакуриани показва, че земите на фамилията са били именно край Перперикон, а връзките с манастира са били интензивни чак до 14 век. Друго доказателство за това е и разкрития манастир край Кърджали - „Свети Йоан Претеча”,  за който се смята, че е бил метох на Бачковската света обител. Едно  от предположенията на учените е, че точно там може да е погребан и самия  Патриарх Евтимий, заточен по тези земи след падането на България под османско робство.  

От своя страна игуменът на манастира дядо Симон допълни, че през Средновековието Бачковския манастир е играл важна  духовна и административна роля в целия район на Родопите  и е съвсем логично включването  му в проекта. А за да стане по-привлекателен за туристите се предвижда реставрация на стенописите в централната църква, ремонт на покрива и на хотелските крила на манастира. 

В момента се изготвят проекти, с които ще се кандидатства за европейско финансиране в размер на 40 милиона лева. Предстои  манастира да извърши класификация на библиотечния си фонд  и да  се включи във виртуалната глобална библиотека.  До дни ще бъде готов и  официален сайт на светата обител, а факт е вече присъствието на Бачковския манастир в социалните мрежи – Фейсбук, Туитър и Ю туб. 

Новият туристически маршрут  най-вероятно ще започва от Пловдив, което е още един шанс  в напреварата му за културна столица, допълни проф. Овчаров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Най- голямата батерия в Югоизточна Европа - ПАВЕЦ "Чаира", отново ще работи

"Най-голямата батерия в Югоизточна Европа отново ще работи. Това е един от основните приоритети на правителството в енергетиката и днес правим сериозна стъпка за изпълнението му. Радвам се, че усилията ни за възстановяване работата на това уникално съоръжение са подкрепени от компании с безспорна експертиза, знания и опит – японската "Тошиба" и..

обновено на 08.01.25 в 17:27

Арест и обвинение за шофьора, убил двама през уикенда

Окръжният съд в Пловдив привлече като обвиняем и задържа за постоянно 19 годишният шьофор, който предизвика катастрофа с двама загинали през уикенда. Тъй като самоят той е с наранявания, делото се гледа в болницата, където е настанен.  Инцидентът стана на 4 януари на пъта Пловдив- Карлово, когато с автомобила си БВМ младият мъж е нарушил..

публикувано на 08.01.25 в 17:15

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение. В..

публикувано на 08.01.25 в 15:18

Карлово чества годишнина от освобождението си

С военен церемониал в Карлово на 8 януари бяха отбелязани 147 години от освобождението на града. Пред паметната плоча на Пулевата къща, в която ген. Павел Карцов отсяда със своя щаб, цветя поднесоха кметът на общината д-р Емил Кабаиванов,  командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада – бригаден генерал Маргарит Михайлов, представители на..

обновено на 08.01.25 в 14:51

Влизането в Шенген увеличи гръцките скиори на Пампорово

Чувствително увеличение на потока гръцки туристи се наблюдава в Пампорово в дните след влизането ни в Шенгенското пространство, съобщиха от курорта. Засилен интерес през този зимен сезон има и от молдовски, сръбски, македонски и румънски туристи, според маркетингови данни от дружеството. Около 10-15 на сто ръст на туристи се очертава в Пампорово през..

публикувано на 08.01.25 в 13:01