Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

18 000 евро на месец струва ефективността на евродепутатите

Снимка: Агенция „Митници“

Близо 18  000 евро получават депутатите в Европейския парламент (ЕП). От тях близо 8000 евро е месечното им възнаграждение, съобщи за Радио Пловдив бившият евродепутат Мария Капон.

По думите й, членовете на ЕП получават редица бонуси. 4 299  евро на месец е месечната надбавка за общи разходи като наем, телефони и др. За тези обаче, които отстъстват от половината пленарни заседания на европарламента, парите падат наполовина. Отделно депутатите вземат дневни от 300 евро за храна и хотел, като условието е да се подпишат в присъствения регистър. 

Почти 20 000 евро на месец пък са отделени за заплати за асистенти и консултации, като парите се изплащат директно на хората. Според Капон, средствата са достатъчни за ефективността на работата на европейските депутати.

Не по-малък е обществения интерес към заплатите на европейските длъжностни лица. Всеки пети служител в администрацията на ЕС има по-голямо нетно годишно възнаграждение от това на министър-председателя на Великобритания Дейвид Камерън, който взима 140 000 британски лири на година, твърди The Telegraph. Изданието отчита,  че изтеклите документи разкриват щедрите надбавки и удръжките от данъци и пенсиите на административните лица в ЕП.

Любопитство предизвиква и информацията на каква възраст трябва да бъдат желаещите да станат евродепутати. Съществуват различия между държавите членки по отношение на минималната възраст за гласуване и минималната възраст, на която човек може да се кандидатира на избори. В няколко държави членки можете и да гласувате, и да бъдете избирани на 18-годишна възраст. Това са Дания, Финландия, Германия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Словения и Швеция. В Австрия обаче можете да гласувате на 16-годишна възраст и да бъдете избирани на 18, докато в Италия трябва да бъдете съответно на 18 и 25 години.

Гласуването е задължително в държави като Белгия, Кипър, Гърция и Люксембург.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергов ще обжалва решението на съда за варненските акции в Панаира

Бизнесменът Георги Гергов ще обжалва решението на Софийски градски съд, който определи за нищожен апорта на варненските акции от Панаира в доминираното от него дружество „Пълдин туринвест“. По думите му съдебните решения трябва да се изпълняват, но след като има право на обжалване, той ще се възползва от него. Гергов акцентира върху..

публикувано на 25.07.24 в 15:35

След август ще има масови фалити в туристическия бранш

"Шокира ме високата цена на електроенергията след 16ч., която достигна между 1500 и 2000 лв. мгвт/ч. И то - без ДДС и пренос на енергия.  Това вече го изпитахме през август 2022 г., когато обаче имаше компенсации за бизнеса и той понесе поскъпването сравнително леко. Сега обаче в пиковите два месеца на туристическия сезон - юли и август, тази цена я..

публикувано на 25.07.24 в 11:49

Сушата и жегата са причината за пресъхването на яз. "Пясъчник"

Масовото измиране на риба в яз. "Пясъчник" и ниското ниво на водата коментира в предаването "Точно днес" директорът на Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" Васил Узунов. "Пясъчник" пресъхва, умира риба. Има ли риск и за поливния сезон? По време на срещата при областния управител преди дни той уточни, че обемът на водата е 2,5 пъти..

публикувано на 25.07.24 в 10:20
Борис Попиванов

Политиците са се примирили, че отиват на нови избори

Летните кризи в политическия живот у нас - разговор с доц. Борис Попиванов , политолог и преподавател в Софийския университет, за невъзможните ходове, които циклят в спиралата кабинет-избори-партии. Доц. Попиванов смята, че няма сигнали за положителен сценарий за реализация на правителство с третия мандат. "Би трябвало след провала на втория мандат..

обновено на 24.07.24 в 10:24

Българите избират между Турция и Гърция за почивки в чужбина

Изборът на българите, които почиват в чужбина, традиционно е разпределен между Гърция и Турция.Това зая ви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Весела Гюрова, учредител на сдружението "Бъдеще за туризма", която работи в голяма пловдивска туристическа агенция. „Последните няколко години се наблюдава изключително засилен..

публикувано на 24.07.24 в 10:10