Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

18 000 евро на месец струва ефективността на евродепутатите

Снимка: Агенция „Митници“

Близо 18  000 евро получават депутатите в Европейския парламент (ЕП). От тях близо 8000 евро е месечното им възнаграждение, съобщи за Радио Пловдив бившият евродепутат Мария Капон.

По думите й, членовете на ЕП получават редица бонуси. 4 299  евро на месец е месечната надбавка за общи разходи като наем, телефони и др. За тези обаче, които отстъстват от половината пленарни заседания на европарламента, парите падат наполовина. Отделно депутатите вземат дневни от 300 евро за храна и хотел, като условието е да се подпишат в присъствения регистър. 

Почти 20 000 евро на месец пък са отделени за заплати за асистенти и консултации, като парите се изплащат директно на хората. Според Капон, средствата са достатъчни за ефективността на работата на европейските депутати.

Не по-малък е обществения интерес към заплатите на европейските длъжностни лица. Всеки пети служител в администрацията на ЕС има по-голямо нетно годишно възнаграждение от това на министър-председателя на Великобритания Дейвид Камерън, който взима 140 000 британски лири на година, твърди The Telegraph. Изданието отчита,  че изтеклите документи разкриват щедрите надбавки и удръжките от данъци и пенсиите на административните лица в ЕП.

Любопитство предизвиква и информацията на каква възраст трябва да бъдат желаещите да станат евродепутати. Съществуват различия между държавите членки по отношение на минималната възраст за гласуване и минималната възраст, на която човек може да се кандидатира на избори. В няколко държави членки можете и да гласувате, и да бъдете избирани на 18-годишна възраст. Това са Дания, Финландия, Германия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Словения и Швеция. В Австрия обаче можете да гласувате на 16-годишна възраст и да бъдете избирани на 18, докато в Италия трябва да бъдете съответно на 18 и 25 години.

Гласуването е задължително в държави като Белгия, Кипър, Гърция и Люксембург.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34