Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напусна ни художникът Ангел Василев

На 66 години си отиде един от най-големите пловдивски художници Ангел Василев. Той е реализирал над 50 самостоятелни изложби в България и чужбина: София, Пловдив, Габрово, Варна, Солун – галерия „Орама", Лос Анжелис – галерия „Корнерстон, Сан Бенедето дел Тронто, Италия...

Пловдив ще се поклони пред големия си художник в неделя от 10.30 в Градската художествена галерия на главната улица. Погребението ще е от 12.30 на Централни гробища.

„Да докоснеш мечтите си” – това бе надсловът на последната изложбата на живописеца Ангел Василев,  открита 3 април в пловдивската галерия „Дяков”.

18-те живописни платна, създадени през изтеклата година, пренасят през времето неповторимо магичния свят на автора с неговата вярност към градските традиции от края на XIX и началото на XX век. Художникът търси отговорите на въпроси, които вълнуват мислещия човек – точно както го прави и Диоген, който оживява в платното му като символ на независимостта.

Това разказва тогава галеристката Анна Дякова за Ангел Василев, покорил престижни галерии и публика поне на три континента – САЩ, Европа и Япония.

Това е последното му интервю за Радио Пловдив, часове преди откриването на изложбата:

Изложба, която традиционно по това време на годината откъсва цвете на любов към хората, които живеят в Пловдив и ги заразява с настроение за най-хубавите, най-светлите празници, които свързваме с Възкресението. Какво се променя за една година?

Ангел Василев: Много, много, много неща. Може да си отгоре или да си най-долу, но човек трябва да го преживее и да разбере, че промяната е важна за един човек. Аз също изживях една огромна промяна в живота си в рамките на една година и нарисувах неща, които човек търси да докосне щастието, радостта от самия живот.

Р. П.: Лесно ли се докосва щастието, уловимо ли е щастието и не е ли то като онази пеперуда, която следваме, догонвайки цветовете на празника, което отлитане толкова често присъства като различни видове намигвания в твоите картини?

А. В.: Щастието е лесно и достижимо и лесно се докосва, но човек трябва да има душа и сърце, за да разбере кое е щастието, защото ние си мислим, че щастието се състои само в пари, пътувания и в дрехи, само, че то не е това. Преди всичко най-важно е здравето и когато човек е здрав, и когато види, че както сега е пролет, дърветата стават зелени, той трябва да бъде щастлив и трябва да знае, че щастието е в него.

Р. П.: Щастието има различни лица. Понякога то се усмихва, понякога гледа любопитно, понякога гледа с намигване или пък доста гузно и предизвикателно.

А. В.: Човек, когато е с четката там е една друга магия. Ти там си самото щастие вътре в центъра на него. Ти изпитваш неща, които не могат да ти се случат в живота, но можеш да го изживееш и да го преживееш, защото ти режисираш всичко там в картината – даваш радости, даваш и мъката, ти даваш всичко онова, към което един човек се стреми. Картината един вид е огледало на душата на един художник.

Р. П.: Каза, че за една година могат да се случат много неща в живота на човек. Непрекъснато животът е един наниз от сривове и възкресения. Това възкресение може ли да има някакъв конкретен образ, различен от този, който не представят библейските сюжети.

А. В.: Само една усмивка е достатъчна, един малък жест – това е, но въпросът е как дали ние го чувстваме, дали можем да се радваме на всичко онова, което ни заобикаля.

Р. П.: Разказвач на приказки – това е най-често епитетът, който се свързва с името на художника Ангел Васил – разказвач на градски легенди, толкова различен и изобилен на сюжети, които ни зареждат. С доброта ли е животът колкото всъщност е отразен в твоите картини?

А. В.: Животът е такъв какъвто ние си го направим. Зависи кой какво иска. Тъй като аз не искам нищо и мога да си позволя лукса да рисувам тези неща. Хората прекалено ламтят, въпреки че думата е прекалено груба – ламтят, но не знаят за какво, не знаят какво искат от този живот, но те искат нещо, което не е за всеки.

Р. П.: Това, което обикновено си мисля в такъв случай, всеки път, когато провеждаме един разговор с теб е как е възможно толкова много светлина, толкова много изящество и добронамереност да има в едни сюжети, които са като контрапункт на това, което действителността всеки ден ни предоставя, притиска към земята. Твоите картини всъщност са едно оттласкване от дъното и един поглед нагоре. Как се случва това?

А. В.: С най-добри чувства към хората и към самия живот, защото той животът е само един, нямаш втори. Като малко дете имаш много време за всичко. Когато пораснеш, станеш голям и направиш години времето е много кратко. Нямаш време за омраза, нямаш време за завист, нямаш време. Ако хората разберат това нещо и да се насладят на собствения си живот и на собствените си деца, и на собствените си наследници на неговото име и радостта е в него.

Р. П.: Всяка една изложба е едно откритие за твореца, който вгражда нещо от себе си в нея, но и в един момент открива нещо неразгадано до този момент. Донесе ли ти някакво откритие тази изложба, която подаряваш на пловдивчани за най-хубавите празници?

А. В.: Донесе ми, че човек трябва да вярва в доброто най-напред и тези, които идват след тебе, че ще направят нещо по-добро и по-добро.

Р. П.: Кое беше най-голямото удоволствие, когато рисуваше някоя от картините? Коя картина ти достави най-голяма радост?

А. В.: Няма картина да не ти доставя удоволствие, защото ти се опитваш да извадиш нещо, което си го мислил, което си го чувствал така, че една картина е една любов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Служебният премиер упрекна депутатите, че не са гласували Бюджет 2025

Премиерът Димитър Главчев отправи упрек към народните представители, че са излезли в дълъг отпуск,  преди да са решили въпроса с бюджета за 2025 година. „Първите уверения бяха, че до 23 декември ще работи Народното събрание, за да приемат бюджета. След титанични мъки беше избран председател на Народно събрание. Първата заявка беше, че бюджетът ще..

обновено на 23.12.24 в 12:12

До 2026 г. трябва да има още два ремонтирани агрегата на ПАВЕЦ "Чаира"

Служебният премиер Димитър Главчев и служебният министър на енергетиката Владимир Малинов посетиха помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) "Чаира" днес. Посещението е във връзка с приключилия ремонт на хидроагрегат 2.  "Надяваме се до 2026 година да имаме още два ремонтирани хидроагрегата. Днес е исторически ден", каза министър Малинов..

публикувано на 23.12.24 в 12:11

Ремонтират с над 2 млн. лв. път между Труд и Голям Чардак

Отпуснато е финансиране за ремонт на път в местността “Висината” в землището на село Труд, който свързва селото с държавния път Пловдив – Голям чардак. Това става възможно с вече подписано споразумение между Министерството на на регионалното развитие и благоустройството и община “Марица“ за дофинансиране на проекта за реконструкция.  Пътят е..

публикувано на 23.12.24 в 09:30

С празнично разписание ще се движат градските автобуси в Пловдив

С празнично разписание ще се движат автобусите на градския транспорт в Пловдив по Коледа и Нова година, съобщиха от общинското предприятие "Организация и контрол на транспорта".  Днес автобусите ще работят с делнично работно време.  На 24-ти и 31-ви декември автобусите ще се движат по празничен график до 20 часа.  Припомням, че от общината..

обновено на 23.12.24 в 08:19

Премиерът и енергийният министър проверяват ПАВЕЦ "Чаира"

Служебният министър-председател Димитър Главчев и министърът на енергетиката Владимир Малинов ще посетят ПАВЕЦ "Чаира" във връзка с приключилият ремонт на хидроагрегат 2.  Това е част от възстановяването на уникалната централа, която преди две години спря да работи заради тежка авария на всички мощности. Причините за аварията все още не са изяснени...

обновено на 23.12.24 в 08:19