Няма никаква художествена измислица и хипотеза в проекта за Небет тепе и той трябва да бъде реализиран, защото може да стане най-голямата атракция. Това заяви днес кметът Иван Тотев след среща с проф. Божидар Димитров.
Той е един от защитниците на идейния проект, който цели да бъде възстановена част от крепостната стена там и 14-метровата кула. Кметът каза, че се базират на стари гравюри и фотографии от 15-16 век, които категорично доказват наличие на тези съоръжения. Проф. Димитров разполагал и с по-стар документ, от уникална снимка на графика на град Пловдив от 1533 г.
Предстои да се издирят и нови доказателства от заместник-кмета на София Тодор Чобанов. Той има запазени снимки от края на 19 век, което ясно сочат, че там е имало стени с над 5 метра височина, обясни градоначалникът.
Тотев заяви, че точно Небет тепе е символ за достолепие и старост на града. Пловдив ще се превърне в един нормален европейски град с този проект и новата крепост със старинната част, които дават тежест и авторитет на града ни, отбеляза Тотев.
Той обясни, че има планувано обществено допитване, което още не е ясно кога във времето ще се проведе.
Местната власт първо ще изчака консултациите при президента Росен Плевнелиев, защото по думите на кмета, може да се окаже, че цитирам: «с хората, с които се планувал в Министерство на културата после ги няма».
До две седмици-три ще се проведе въпросното допитване до гражданите на Пловдив, но общината няма да бърза с крайното си решение.
Стойността за реконструкцията на Небет тепе е близо 4 млн. лева, които се искат от Норвежката програма.
Това обаче не е голяма сума за бюджета на Пловдив, и може да се поемат от Общината за няколко години, категоричен е Тотев.
Припомням, че повечето пловдивски архитекти са против изграждането на стени и кули на Небет тепе, защото така се руши
автентичния вид на тепето.
Председателят на Общинският съвет - Пловдив арх. Илко Николов каза по този повод, че когато критикуваш нещо, трябва да имаш идея как да промениш нещата или поне да дадеш друг вариант, който да се приложи. Той обаче смята, че след като има отрицателно становище на НИНКН трябва да се търсят варианти за доработване на идейния проект на арх. Юлий Фърков.
Само в две области на Небет тепе ще има дострояване, и то не на цялата стена и само на една кула. Точно тези реставрации следва да доказват периода на Средновековието, категоричен е доц. Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив. Той смята, че паралелно е добре да се довършат и археологическите работи на обекта.
Няма драма затова, че ще се забавим малко с бюджета, тъй като Законът за публичните финанси е предвидил какво се случва, ако няма приет бюджет. Това коментира пред журналисти в Пловдив председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова. Тя уточни, че в последния ден на миналата година е бил внесен проект на закон, с който Министерския..
От днес в Калофер започват тържествата по повод 177 години от рождението на Христо Ботев. В тях ще участва п редседателят на Народното събрание Наталия Киселова. От 11 часа децата от детска градина "Радост" ще представят поетичен рецитал, посветен на революционера. В 17 часа, в Националния музей "Христо Ботев", започва музикално-поетичният..
На 5 януари отбелязваме Попова Коледа или Зимен Кръстовден. Празникът затваря цикъла на "мръсните дни", започващи от 25 декември. "Мръсни" или "некръстни" се наричат според християнството тези дни, в които новороденият Иисус все още не е получил Светото Кръщение. Смисълът на празничния ритуал е чрез силата на кръста да се изчисти земята от..
Възстановено е движението по пътя Пловдив - Карлово при разклона за Калояново, съобщиха от МВР. Пет и половина часа пътят бе блокиран от тежка катастрофа, при която загинаха двама души, а петима пострадаха. По обед при челен удар между "БМВ" и "Фолксваген" на място са починали шофьорът на "Фолксваген"-а и негова спътничка. Дошлите спешни медици..
Тази сутрин стартира туристически поход към хижа „Тъжа“ в Стара планина, който ще продължи и утре. Това е първият за 2025 година поход, организиран от Туристическо дружество „Руен“. Пътят свързва селата Тъжа и Острец от двете страни на Балкана и е известен като Русалийски проход, заради връх Русалка (Марагидик) покрай който минава. Хижа..