Мана плъзна по картофите в Родопите. На 100 процента са унищожени площите на дребните производители, засегнати са и по-големите картофопроизводители, но не е масово.
По-възрастните хора казват, че причината е влажното време и силното слънце.
Според специалистите причината не е във времето, а в земеделските производители, които не провеждат навреме борбата срещу маната.
Маната е гъбно заболяване, което може да се развие за 24 часа по картофените растения. В началото може да има по едно или две петна по листата, а на следващата сутрин цялата нива да е изсъхнала като опожарена, обясни Тодорка Паунова - началник отдел "Растителна защита" в Областната дирекция по безопасност на храните.
Според нея причината да има мана не е във времето, а защото земеделските производители не започват навреме борбата срещу маната и не ползват подходящи препарати.
Ползва се години наред, който препарат по принцип е идеален, но не може ежегодно. Самата гъба получава устойчивост към активното вещество на препарата и няма как да действа. Другият проблем е, че производителите нямат създадена традиция да пръскат предпазно картофите, наистина има засегнати площи на 100 %. Но пък при производители, които са си извели, както трябва борбата, няма никакъв проблем, площите са идеални, обясни Паунова.
Иван Манджуков от Момчиловци е крупен картофопроизводител. Той твърди, че малките производители нямат време и възможности. Техните картофи наистина са засегнати. Сега съм в една нива, която почти е унищожена. При големите производители явлението е хванато, но не е масово, разказа той.
Стопаните, за да пазят това, което е долу в почвата, трябва да окосят картофите там, където всичко е изсъхнало. Могат и да напръскат с 3-процентов разтвор на син камък, за да може да се унищожи самата спора на гъбата, защото след всеки следващ дъжд спората влиза в почвата. Оттам заразява вече готовата продукция в почвата, съветват специалистите.
Репортаж на Радостина Чернокова в звуковия файл.
Пловдивските таксиметрови шофьори ще протестират на автомагистрала „Тракия“ днес. Протестът на таксиметровите шофьори е под надслов „Не на застрахователния рекет срещу таксиметровия бранш“ и започва в 11 ч. на паркинга на зала „Чайка“ до стадион Пловдив. В Пазарджик таксиджиите също ще протестират, като шествието им ще тръгне от моста..
Тази вечер емблематични сгради и места в цялата страна ще светят в синьо и ще бъдат озвучени от специално създадено аудиопослание срещу насилието над и между деца. Инициативата е част от Националната кампания на Държавната агенция за закрила на детето „Бъди смел, бъди добър“. В инициативата се включва и община Пловдив, като предоставя фасадата..
В Асеновград стартират 11-те годишни номинации „Донка Пашкова“ за инициатива, реализирана с помощта на доброволци. Поводът е Световният ден на доброволеца 5 декември. В конкурса могат да участват всички организации и групи на територията на община Асеновград, които са реализирали инициатива с помощта на доброволци през последната година. Целта..
Днес времето ще бъде слънчево, но ветровито, с умерен вятър от югозапад. НИМХ обяви оранжев код за силен вятър в 16 области в страната, сред които и Пловдив. За останалите области кодът е жълт. Дневните температури ще се повишат, ще са предимно между 11 и 18 градуса, като на места югозападният вятър ще носи по-високи температури - до 20 градуса...
Мемориална плоча в памет на репресираните от комунистическата власт тютюноработници при стачката през 1953 г. ще бъде открита в Пловдив по инициатива на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ и Клуб на жените ДСБ Пловдив, с подкрепата на Министерството на отбраната. Паметният знак е поставен на ул. Велико Търново №75, (на сградата на Военно..