Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мана унищожава картофите в Смолянско

| обновено на 15.07.14 в 10:21

Мана плъзна по картофите в Родопите. На 100 процента са унищожени площите на дребните производители, засегнати са и по-големите картофопроизводители, но не е масово. 

По-възрастните хора казват, че причината е влажното време и силното слънце. 

Според специалистите причината не е във времето, а в земеделските производители, които не провеждат навреме борбата срещу маната. 

Маната е гъбно заболяване, което може да се развие за 24 часа по картофените растения. В началото може да има по едно или две петна по листата, а на следващата сутрин цялата нива да е изсъхнала като опожарена, обясни Тодорка Паунова - началник отдел "Растителна защита" в Областната дирекция по безопасност на храните.

Според нея причината да има мана не е във времето, а защото земеделските производители не започват навреме борбата срещу маната и не ползват подходящи препарати. 

Ползва се години наред, който препарат по принцип е идеален, но не може ежегодно. Самата гъба получава устойчивост към активното вещество на препарата и няма как да действа. Другият проблем е, че производителите нямат създадена традиция да пръскат предпазно картофите, наистина има засегнати площи на 100 %. Но пък при производители, които са си извели, както трябва борбата, няма никакъв проблем, площите са идеални, обясни Паунова.

Иван Манджуков от  Момчиловци е крупен картофопроизводител. Той твърди, че малките производители нямат време и възможности. Техните картофи наистина са засегнати. Сега съм в една нива, която почти е унищожена. При големите производители  явлението е хванато, но не е масово, разказа той.

Стопаните, за да пазят това, което е долу в почвата, трябва да окосят картофите там, където всичко е изсъхнало. Могат и да напръскат с 3-процентов разтвор на син камък, за да може да се унищожи самата спора на гъбата, защото след всеки следващ дъжд спората влиза в почвата. Оттам заразява вече готовата продукция в почвата, съветват специалистите.

Репортаж на Радостина Чернокова в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Училище в Хисаря премина на онлайн обучение заради грипа

От днес до 28 януари Пловдив и областта са в грипна епидемия. Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция са въведени противоепидемични мерки. От днес в областта вече има и училище, преминало в онлайн обучение – Средно училище „Христо Смирненски“ в Хисаря. Според данните на Националния център по заразни и паразитни болести..

публикувано на 22.01.25 в 16:47

Бомбените заплахи до български училища са дошли от руска интернет платформа

Имейлите с бомбени заплахи, изпратени до български училища, сред които и седем училища в Пловдив, са конфигурирани в руска интернет платформа. Това научи БНР от източници близки до разследването. Анализ е показал, че изпратените днес съобщения не са идентични с тези от предишни подобни атаки. Изпратените електронни съобщения са писани от няколко..

публикувано на 22.01.25 в 16:23

Финият прах във въздуха на Пловдив и днес е над нормата, така ще е още два дни

Обеден пик на замърсяването с фини прахови частици отчита станцията на РИОСВ в ж.р "Тракия". Коннцентрацията в 12 часа е 116 микрограма на кубичен метър, което е повече от два пъти над допустимата норма от 50.  На станция „Каменица“ показанията също са над предела 80 микрограма в 12 часа, а в 13 часа замърсяването расте до 94 микрограма. И..

публикувано на 22.01.25 в 13:50

Хлапета откраднаха 350 лева от кутия за дарения в храм в Раковски

Три деца са заподозрени за кражба от енорийски храм в Раковски. Тийнейджърите са на 10, 13 и 15 години. Те разбили кутия с дарения в църквата и откраднали събраните в нея 350 лева.   За случая е уведомена Районна прокуратура - Пловдив, под чието наблюдение продължава работата по образуваното досъдебно производство.

публикувано на 22.01.25 в 13:36

Незаконен добив на интертни материали разкри прокуратурата

Районна прокуратура-Пловдив повдигна обвинения на пловдивския бизнесмен Иван Тобиев, две жени и 37-годишен мъж  за добив на инертни материали в коритата на реките Марица и Чая. Добивът е извършван от началото на миналата година досега в землищата на селата Чешнегирово, Катуница и Рогош.  С помощта на сепаратор, багери и камиони работници от..

публикувано на 22.01.25 в 13:20