В Пловдивския регион обстановката след опустошителните наводнения в родопската яка постепенно се нормализира, съобщават аварийните служби. След като беше възстановено движението за леки коли по пътя Дедево - Храбрино, малко след 16.00 часа кметът на Община "Родопи" Пламен Спасов съобщи, че е отменено бедственото положение и в последното от седемте села, които пострадаха след поройния дъжд от миналия четвъртък - Дедево.
В селото вече има постоянни ток и вода, мястото повече не е откъснато от света. Засега не се препоръчва водата да се използва за питейни нужди.
В момента до Дедево се стига по един байпас от края на Храбрино – черен, набързо прокаран 1.5 километров участък, засипан с чакъл, едри камъни и пръст. След тази отсечка се продължава по стандартното високопланинско шосе.
Картината е страховита – откършени участъци от платното са пропаднали в дълбоките урви, а по настилката още личат цели скали, огромни камъни и дървета, които водата е влачела. Бригади от доброволци и помощници от съседни селища помагаха за почистването на селските улици а също и на най-пострадалите къщи, където живеят по-възрастни хора, разказа кметският наместник Стефан Папазов. Начело на специален доброволчески екип на помощ на колегата си от Дедево бе пристигнал кмета на Оризаре.
В поносимо състояние пътят може да бъде възстановен не по-рано от две седмици, добави Стефан Папазов. Той подчерта, че в момента той е проходим единствено за леки автомобили и то само едното платно. Благодарение на ремонтните бригади е гарантиран достъпа при необходимост на ленийки и пожарни, добави кметският наместник.
Според местните хора най-тежките удари на стихията въру тях да били два – залетите им имоти и съсипаният път, който ги свързва със света.
По-рано днес Стефан Папазов съобщи в интервю за Радио Пловдив, че ситуацията бавно се успокоява, но все още е рано да се изчислят щетите, тъй като самите хора в момента се занимават с почистването на имотите си. Рухнали са 2 къщи и три подпорни стени, активизирали са се много свлачища, главно по направлението Дедево - Бойково. Пътят към селото ще бъде възстановен до две седмици. В момента по него се пропускат само леки автомобили и то в едно от платната.
Нови цени за паркиране влизат в сила от днес в Асеновград. Престой на синя зона и общински паркинги за 1 час се увеличава с 50 стотинки и 1.50 лева. Стойността на служебен абонамент за паркиране в Централна градска част е 50 лв. на месец, паркирането за автомобилите на домуващите в централната зона струва 60 лв. на година. Таксата за местата..
Полицай пострада при сбиване на две компании в Смолян. В събота през нощта дежурен полицейски наряд реагира на сигнал за сбиване между две компании в казино в областния град. При пристигането си пред обекта, при опит за задържане на двама мъже на 25 и 26 години са отправили обидни думи, закани и нанасяне на удари към полицейските служители...
Нарастват случаите на заболели от грип и остри респираторни заболявания в област Пловдив. По последни данни на Националния център по заразни и паразитни болести за седмицата от 27 януари до 2 февруари нивото на заболеваемост достигна 318 на 10 хиляди души. Най-голямо е завишението на заболеваемостта в групата от 15 до 29 години, следвани от..
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на район „Северен” Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъден аработата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места, Изпълнителния съвет..
Първа копка за реконструкция на републиканския път, който свързва Пловдив със Строево – Красново – Кръстевич, в рамките на село Труд, направиха кметът на община „Марица“ Димитър Иванов и кметът на селото Спас Стайков. Трасето е дълго малко 1,1 км, а реконструкцията му ще струва 2 121 000 лв. Парите са осигурени от Министерството на..