Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безводие в три пловдивски села-Отец Паисиево, Сухозем и Сърнегор

режим на водата чешма вода
Снимка: Биляна Борисова

И макар, че тази седмица на месец септември е доста дъждовна и очакванията за още дъжд се потвърждават от синоптиците и за следващите два дни, ние тръгнахме по един сигнал, който касае безводие и то стабилно безводие, което мъчи три села в Пловдивска област в продължение на това цялото лято. 

Става въпрос за селата Отец Паисиево, Сухозем и Сърнегор. Там нямат вода в определени периоди на месеца до шест дни, до шест дни там са нямали вода през това лято свидетелстваха хората. Те настояват да им бъде изградена нова В и К мрежа. От монополното дружество пък казаха, че търсят пари за проект, който да включат в инвестиционната им програма и това да стане до края на годината. Но първо ще ви запознаем със сигнала, който  ни даде нашия слушател  Георги Динчев от село Отец Паисиево:

Георги Динчев: Според него почти 10 години продължава този проблем. Подменят някакви тръби, правят нещо, но там, където е водосборът между Паисиево и Сухозем, където са помпите, изпускат водата да не тече силно и да не стават аварии и водата изтича в действителност в канала. Това може да се види. Нали има някакъв закон, но ние тук нямаме вода по шест дни... Какво да правим?

Р. П.: Ето, това питат хората от село Отец Паисиево. В случая чухте Георги Динчев, който ни изпрати този сигнал и по следите, на който тръгваме сега. Кметът на община Калояново Димитър Абрашев категорично отрече да има режим на водата както в Отец Паисиево, така и в Сухозем, но все пак призна, че има проблем там. Да чуем Александър Абрашев7

Александър Абрашев: Не е вярно това.

Р. П.: В смисъл, че там има редовно вода, така ли?

А. А.:  Има вода. Имаше аварии по-често в Паисиево, но няма такова нещо. Има по-често аварии, режим на водата няма. Ние подменихме напорния водопровод за Отец Паисиево, който захранва и Сухозем и от другата община има едно село Сърнегор. Този водопровод го подменихме съвместно с В и К преди две години. Режим на водата няма.

Р. П.: Но има аварии от време на време, което е заради старата мрежа, така ли да разбирам?

А. А.: Да, да.

Р. П.: Нямате проект за там, нали?

А. А.: За подмяната на цялата водопроводна мрежа нямаме проект, тъй като, първо, е мрежа на В и К, второ, имаме и канализации и водопровод за по-големите села, които сме реализирали част от тях, тези села са по-малки.

Р. П.: Общината в Калояново и кметът Александър Абрашев разбрахме, че в момента се работи и ще има нова В и К мрежа в Житница, а за по-малките села във времето, което идва напред.

Иначе в официалния отговор на В и К обясниха следното: режим тези села няма, има чести аварии в трите села, дължи се всички изцяло на стар водопровод, на големите денивелации, които са там. Това е официалният отговор на В и К – Пловдив. Ясно е обаче, че дори и вчера имаше нови две аварии в село Отец Паисиево, това го проверихме в община Калояново и до късно вечерта не са имали вода. Истината е една и тя е, че по този водопровод има изключително много аварии, нуждае се от подмяна в спешен порядък, заявиха от В и К - Пловдив, дори има изготвен технически проект и влизат в инвестиционната програма на  дружеството. Още тази година една част от водопроводната мрежа ще бъде подменена – тази, която е с най-много аварии. Проблемът касае 3 км от водопроводната мрежа между Сухозем и Отец Паисиево. Смело досегашният шеф на В и К – Пловдив  дори обеща проекта, който е готов, да има изпълнение със собствени сили и средства още до края на т. г.

В Сухозем – другото проблемно селище от община Калояново, също имат проблеми с водата. Водопроводът там е от 60 г. и както и в Отец Паисиево, и в Сърнегор не е сменяна дори една част от тази мрежа. Правени са, както разбрахме, единствено аварийни ремонти на старите етернитови тръби.

Да им пожелаем това да се случи и проектът да стане факт още до края на годината и тези перипетии с режима на водата да бъдат отстранени. На този етап само в Сърнегор е решен проблемът с водата – там има вода и в най-високата къща.

Паралелно проверихме и един сигнал от село Скутаре, където казаха, че при тях тече вода, която е негодна за пиене. От В и К съобщиха съответно, че проблема бил отстранен и с днешна дата – 5 септември, там водата е годна за пиене.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кмет парамедик осигури носилка за трудноподвижни хора

Кметът на пазарджишкото село Ивайло купи носилка за трудноподвижни хора с пари от спечелена награда. С проект за частна неотложна медицинска помощ Цвятко Луджев, който е парамедик, е спечелил второ място в конкуренция с 40 участници в академията  BASE, организирана от община Пазарджик .  Наградата си от 2000 лв. е инвестирал в медицинско..

обновено на 06.03.25 в 13:23
Доц.Милен Любенов

Светът навлиза в ситуация на все по-голяма несигурност

На срещата на върха на Европейския съюз (ЕС) в Брюксел вероятно ще бъдат взети  решения, свързани с увеличаване на бюджетите за отбрана на страните-членки и отпадане на процента за отбрана от брутния вътрешен продукт, като този процент да не бъде включван в бюджетния дефицит. Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов..

публикувано на 06.03.25 в 10:58

"Пътят на султана" минава през Пловдив с пешеходен туризъм

Информационна среща в рамките на европейския проект DETOUR се провежда днес в Пловдив, в Дома на културата "Борис Христов".  Проектът е финансиран по програма COSME на Европейския съюз и се изпълнява в четири държави – България, Италия, Турция и Гърция.  Фокусът за България е развитието и популяризирането на туристически услуги по..

публикувано на 06.03.25 в 07:03

Санирането трябва да е бизнес, а не политика

Програмата за саниране с 20 % самоучастие ще се реализира с пари от държавата, а не от Плана за възстановяване и устойчивост.  Имаме възражения по моделите, по които се санират сгради в България. Една от основните критики е, че с парите на всички се облагодетелстват малка част от хората, посочи Йордан Николов от Българската асоциация за изолации в..

обновено на 05.03.25 в 16:45
Тодор Воденов

Военната промишленост има потенциал за иновации

Призиви за развиване на българската отбранителна промишленост като част от европейската дойдоха от правителството и след вчерашното заседание на Съвета по сигурността при премиера, Росен Желязков също предложи и призова да бъдат развити иновативният потенциал и способности на българската отбранителна промишленост.  Според Тодор Воденов -  председател..

публикувано на 05.03.25 в 15:30