През цялата следваща седмица ще продължи третото издание на Празниците на Стария град, обяви директорът на общинския институт „Старинен Пловдив” Амелия Гешева. Програмата започва идния понеделник с любопитна изложба на старинни часовници с мотото „Стрелките на времето”. Ще бъдат показани 15 реставрирани часовника, най-старият от които е от началото на 19-и век. Идеята е да се завърне звукът в къщите на Стария град, обясни Гешева. Така ще се отмерват и щастливите моменти занапред. Часовниците ще заработят едновременно точно в 17 ч., когато бият и камбаните на църквите в архитектурния резерват.
Същата вечер е и големият съвместен концерт „Заедно” на фолклорните ансамбли „Тракия” и „Филип Кутев”, планиран още преди спечелването на титлата Европейска столица на културата. Заедно ще бъде показано най-доброто от фолклора на Тракийския и Шопския региони, подчертаха от „Старинен Пловдив”. „Заедно по стъпките на времето” е и надсловът на традиционното ретро шествие идната събота, което ще тръгне от „копчетата” на Главната и ще приключи в Стария град.
Неделният ден е посветен на децата, за които в на няколко места в резервата ще бъдат организирани занаятчийски работилнички, за да се възпитават малчуганите в българските традиции. За тази цел по време на празничните дни ще бъдат отворени някои от къщите, до които в останалото време от годината посетителите нямат достъп – например Данчовата къща, където ще има изложба, посветена на Иван Вазов, който е почетен гражданин на Пловдив, или къщата „Бирдас”, които са държавна собственост.
Пътуващата „Картина от мнозина” е един от най-интересните акценти в едноседмичната празнична програма – творбата ще бъде изложена в четвъртък в Данчовата къща и е дело на общо 500 художници, 50 от които са пловдивчани. Паралелно по време на Дните на Стария град в Бялата къща ще има филмова програма. Продукциите са обединени от мотото „Това е България”. Есенният панаир на занаятите също ще се проведе в рамките на празниците на Старинния Пловдив. Ще участват 50 занаятчии, сред които 10 майстори – ковачи, някои от които от Англия и Македония.
Продължават и ремонтите на различни обекти в резервата – вътрешната реставрация на къща „Клианти”, обновяването на Реставрационното ателие на входа на Стария град откъм Източната порта, подмяната на дограмата в Балабановата къща. Предстои вътрешен ремонт на може би най-красивата къща Хиндлиян, промяна на визията на Стамболян - къщата на Ди Киро, подмяна на фасадата на аптека Хипократ.
От днес до 28 януари Пловдив и областта са в грипна епидемия. Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция са въведени противоепидемични мерки. От днес в областта вече има и училище, преминало в онлайн обучение – Средно училище „Христо Смирненски“ в Хисаря. Според данните на Националния център по заразни и паразитни болести..
Имейлите с бомбени заплахи, изпратени до български училища, сред които и седем училища в Пловдив, са конфигурирани в руска интернет платформа. Това научи БНР от източници близки до разследването. Анализ е показал, че изпратените днес съобщения не са идентични с тези от предишни подобни атаки. Изпратените електронни съобщения са писани от няколко..
Обеден пик на замърсяването с фини прахови частици отчита станцията на РИОСВ в ж.р "Тракия". Коннцентрацията в 12 часа е 116 микрограма на кубичен метър, което е повече от два пъти над допустимата норма от 50. На станция „Каменица“ показанията също са над предела 80 микрограма в 12 часа, а в 13 часа замърсяването расте до 94 микрограма. И..
Три деца са заподозрени за кражба от енорийски храм в Раковски. Тийнейджърите са на 10, 13 и 15 години. Те разбили кутия с дарения в църквата и откраднали събраните в нея 350 лева. За случая е уведомена Районна прокуратура - Пловдив, под чието наблюдение продължава работата по образуваното досъдебно производство.
Районна прокуратура-Пловдив повдигна обвинения на пловдивския бизнесмен Иван Тобиев, две жени и 37-годишен мъж за добив на инертни материали в коритата на реките Марица и Чая. Добивът е извършван от началото на миналата година досега в землищата на селата Чешнегирово, Катуница и Рогош. С помощта на сепаратор, багери и камиони работници от..