Започва реставрирането на Голямата епископска базилика в Пловдив срещу Католическата църква в центъра. Това обявиха кметът Иван Тотев и представители на фондация „Америка за България” точно една година, след като бяха възстановени мозайките в Малката базилика, която отвори врати за посетители през месец май. Новият проект ще се изпълни в рамките на 3 години и в него фондацията ще инвестира близо 5 милиона лева.
Припомням, с тяхно участие бе възстановена и Малката базилика, като целият проект беше за 1,5 милиона лева с около 20% участие на общината. Ленков разказа, че според археолозите в Епископската базилика има 2 пласта уникални мозайки от различни периоди, които са с обща площ минимум 1400 квадратни метра. Вероятно при бъдещите разкопки ще се разкрият поне още 200-300 квадрата и ще имаме приблизително 2 декара мозайки, прогнозира Ленков.
Голямата Базилика за първи път е разкопана и проучена от археоложката Елена Кесякова, която сега работи на Форума до пощата. По реставрацията на обекта тя ще работи в екип с доцент Елена Кантарева, която работеше по възстановяването на мозайките в Малката базилика. Очаква се реалните дейности да започнат още през ноември, като включват паралелно техническо проектиране и разкопки с вадене, подреждане и съхраняване на мозайките със слой от специална смола. На обекта ще се гради и двуетажно защитно покритие, като покривът на сградата ще се ползва като площадче за културни събития, предвижда концепцията за Епископската базилика. Общината започва и монтаж на видеонаблюдение в района, тъй като се опасява от посегателства върху мозайките, обяви кметът Иван Тотев. Камери вече работят и на Малката базилика, където от май до този момент са преминали около 15 хиляди посетители, 4000 от тях – само в Нощта на музеите и галериите.
Пловдивската Епископска базилика е най-голямата на Балканския полуостров. Тя е трикорабна и с два реда колони - типично за раннохристиянската епоха. Предполага се, че е строена през първата половина на V век. Сега там се вижда горният пласт от мозайките; най-интересни сред тях са медальоните с изображения на птици, за които се смята, че символизират душите на новопокръстените християни.
С откриването на изложба на рисунки на ученици от СУ „Васил Левски“ в Карлово тази вечер започват възпоменателните чествания, посветени на 152 години от гибелта на Апостола на свободата. Експозицията е подредена в общинската художествена галерия. Проявите продължават в сряда със спектакъла на ученици от началния курс на СУ „В. Левски“ под..
За поредна година Медицински университет-Пловдив организира събитие по повод Международния ден на жените и момичетата в науката, който се отбелязва на 11 февруари. Срещата във формат на научно кафене ще събере хабилитираните преподаватели – професори и доценти жени, учени с ОНС „доктор“ и зачислени в докторантура, сътрудници, лаборанти,..
На 10 февруари православната църква почита Св. свещеномъченик Харалампий и Св. мъченица Валентина. Св. Харалампий се почита като господар на всички болести и най-вече на чумата. Празникът в негова чест е известен и като „Чуминден“. В народните вярвания чумата е държана от св. Харалампий вързана с верига или затворена в шише, и когато я..
През 2024 г. 93 процента от домакинствата в област Пазарджик са имали достъп до интернет в домовете си, което е с 10,7 процентни пункта повече спрямо предходната година. По този показател Пазарджик заема пето място сред всички 28 области в страната. Това съобщиха от Териториално статистическо бюро-Юг, отдел "Статистически изследвания" - Пазарджик...
Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. От зеленчуците поскъпване има единствено при картофите - с 0,9 на сто до 1,31 лева за килограм, и при морковите – с 0,5 на сто. Най-голям спад се наблюдава в..