На червено ли е държавната хазна се питаме след като проектът за актуализацията на бюджета беше представен публично на интернет страницата на ведомството. Тегленето на нов дълг от 4,5 млрд.лв. предвижда огласеният от служебния кабинет вариант за ревизия на държавната хазна.
Обективно ли е поредното затягане на коланите на държавните финанси, както и предвижданата подкрепа от 5.6 млрд. лв. за банковата система, допълнителни 448.5 млн. лв. за централната власт и близо 100 млн. лв. повече за здраве, питаме икономиста от ИПИ Петър Ганев.
„Общата картина означава, че тази година ще имаме дефицит, който ще е над 3 милиарда лева, което е почти 4 % - т. е. извън рамките на собственото законодателство и на европейските правила”, заяви той в интервю за Радио Пловдив. По думите му, България влиза в процедура по свръх дефицит.
„Сигналът, който изпращаме към чужбина и към инвеститорите е по-скоро негативен. В средата на годината покрай политическата криза, която имаме в страната, държавните финанси се влошават чувствително на фона на това, което е заложено в началото на годината в бюджета”, категоричен е икономистът от ИПИ. .
По думите му, когато икономиката не расте, приходите от ДДС страдат, така че има обективни причини дефицитът е по-голям от очакваното. Петър Ганев припомни още, че кредитният рейтинг на държавата беше намален, като от Европа получихме доста негативни оценки за това, че не провеждаме адекватни политики през последната година.
„Агенция „Митници” не е в най-доброто си здраве покрай постоянните промени. Винаги, когато администрация остане в безтегловност, събирането на приходите малко или много страда”, смята още той.
Според Ганев, предвижданата в актуализацията на бюджета подкрепа от 5.6 млрд. лв. за банковата система е нужна.
„Ако се отнеме лицензът на КТБ, трябва ресурс, за да се изплатят депозитите. Ако пък се тръгне към оздравяване на банката, най-вероятно също ще се наложи използването на някакви публичен ресурс. Абсолютно очаквано е в една актуализация – в тази или в тази, която би се направила от новото правителство, да се заложи сериозен ресурс във връзка с банковата сфера, тъй като решението трябва да бъде взето до края на годината, няма закъде повече да се отлага”, заяви още икономистът.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..