За политическия климат – разговоряме с проф. Тодор Танев, преподавател „Публична администрация” в СУ „Кл.Охридски”.
Всички говорят в момента първосигнални неща: това е краят, при осем партии няма да може да се конструира стабилно Правителство, няма да има нормална коалиция и т.н. Докога ще си заравяме главата в пясъка, да виждаме само малшанса, а да не забелязваме това, в което има надежда.и не е толкова лошо? Така анализира политическия климат в държавата преподавателят по „Публична администрация” в СУ „Климент Охридски” проф. Тодор Танев. .Той предложи да си представим например едно супер Правителство – в управлението влизат три партии, само една има достатъчно мнозинство, така че не й трябват коалиции, има шансове не четири, а осем години напред да управлява – т.е. всичко е стабилно, предлага вариант за разсъждение проф. Танев. Въпросът, който трябва да следва оттук обаче, е има ли партия, която да направи всичко онова, което предишното управление – соломо или в коалиция, не успя да направи досега – огромната промяна. Никой от колегите ми не пише за държавничеството, а за властта, за това, което трябва да стане в рамките на мандата. Трябва да се мисли държавнически – отвъд рамките на конкретния мандат, твърди проф. Танев. Истината е, че такава силна партия, която да направи огромната промяна, не съществува. Това, което трябва да се случи, е толкова мащабно, че нито една партия няма да успее да го изнесе, коментира проф. Танев.
Всички искаме силна партия, която да направи голямото, но това е нещо, което сега не може да се случи. Ако си представим обаче една поредица от кратковременни правителства с кратък пас в управлението на държавата, ще има ли тогава ДПС време да ги обязди в рамките на по няколко месеца. Това не може да стане. Моята формула е, че е хубаво да има поредица от малки слаби Правителства.в малка страна със слаба политическа ситуация. Защото минус по минус прави плюс. Това се случи някога в Италия, в Аржентина, нищо лошо няма да се случи и тук. Крайно време е журналистите да спрат да говорят, защото са зомбирани от негативизъм и ако трябва, всички да избягат на следващите избори, заяви проф. Тодор Танев. Според него колкото по-бързо се превъртат правителствата в България, толкова по-сигурно ще протече нормализирането на политическия процес, заяви проф. Тодор Танев. .
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..