До 2050 година се очаква броят на застрашените от остеопороза и последващи от това фрактури у нас да нарастне двойно. Това съобщи в Пловдив д - р Александър Шинков от Университетската специализирана болница за активно лечение по еднокринология „Акад. Иван Пенчев” по време на представянето на проект за повишаване на образоваността и познанието за остеопорозата по повод предстоящия Международен ден на заболяването на 20 октомври.
По думите на д-р Шинков, причината за увеличението на заболяването сред българите е, че повече от половината от хората в страната имат дефицит на витамин Д, което съчетано с липсата на калциий води до риск от заболяването.
Гост на събитието беше световно признатият проф. Сократес Папапулос, консултант и директор костни и минерални проучвания в Клиниката по ендокринология и метаболитни заболявания към Университета в Лейден, Нидерландия. Според него, от изключителна важност е хората да знаят, че при настъпването на една фрактура, рискът от последващи е много голям.
„Пациент, при който има настъпило едно счупване от обикновено падане, трябва задължително да бъде изследван за остеопороза”, категоричен беше той. По думите му, най-важно е представянето и разпознаването на болестта.
Професорът отбеляза обаче, че за съжаление и лекарите имат вина за незнанието на пациентите по отношение на превенцията, причините за възникването на заболяването и профилактиката му, защото обикновено се преписват едни и същи медикаменти, като например таблетки бетаблок и диуретици, но не и за лечение на остеопороза.
В събитието участие взеха и ендокринолозите проф. Михаил Боянов, доц. Пламен Попиванов, от УМБАЛ „Александровска” и д-р Иван Вецев от Национална пациентска организация. И четиримата лекари бяха категорични, че лечението на отреопорозата е дългосрочно и продължително. Те обясниха, че 150 минутна седмична физическа активност, ежедневното приемане на 1000 мг вит. Д, калции и белтъчини и излагането на слънце е от изключително значение за превенцията и лечението на болестта.
В България, за разлика от другите европейски страни, където този процент е 50, НЗОК поема 25% от лечението на остеопорозата. Това прави 1.5 милиона лева годишно и според лекарите е твърде недостатъчно. От заболели около 250-300 хиляди българи се лекуват едва 16 хиляди.
Остеопорозата е прогресивно заболяване на скелета, характеризиращо се с намалена костна маса и структурни изменения на костната тъкан, които водят до повишена чупливост и последващ риск от счупвания. Тъй като процесът на намаляване на костното вещество и разреждането на костната тъкан напредва бавно и незабележимо през годините, остеопорозата сполучливо е наречена “Тихия крадец”.
През тази година фокусът на Международния ден на остеопорозата е поставен на заболяването сред мъжете.
Решението за протест на жителите на Катуница остава непроменено , защото все още няма никакъв резултат от страна на държавните институции за разрешаване на проблема– заяви пред Радио Пловдив председателят на Общинския съвет в Садово Атанас Телчаров. Защото вече над десет дни дни държавната власт продължава да се отнася..
Нулева година за община Пазарджик – така бившият кмет на града Тодор Попов, който сега е общински съветник от най- голямата група в местния парламент Новото време, определи първата година от мандата на кмета Петър Куленски от ПП. Според него липсата на опит и визия на новото ръководство е довела до неефективност и ограничаването на дейностите..
На територията на Пловдивска област няма комплексни и значими язовири, които да се използват за питейно-битово водоснабдяване. Водата обаче от язовирите "Пясъчник" и "Домлян", предназначени за напояване, няма да бъде използвана през настоящия месец, съобщиха от Басейнова дирекция „Източнобеломорки район“ в Пловдив. В момента в язовир "Домлян",..
Пловдивският Районен съд освободи под гаранция от 6 000 лв. Георги Георгиев, подсъдим по делото "Дебора”. Решението на съдебния състав за по-леката мярка е мотивирано от дългия престой на подсъдимия в ареста. Неговият адвокат Петко Кънев настоя за това, като изтъкна, че Георги Георгиев е задържан практически от преди началото на процеса и..
Проверката във Военновъздушните сили, която Министерството на отбраната направи след инцидента с двамата загинали военни пилоти, е приключила, потвърди министърът на отбраната Атанас Запрянов. Той не обяви подробности като каза само, че са установени "много слабости": "Има много слабости и ще ги разгледаме на специално работно съвещание другата..