Българската православна църква почита паметта на Св. Великомъченик Димитрий Мироточец - в разговорната реч празникът се нарича Димитровден. Народният култ към Св. Димитър го представя като по-голям брат-близнак на Св. Георги. Широко разпространена е поговорката "Св. Георги лято носи, а Св. Димитър - зима".
Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най-големите Задушници.
В народния календар празникът на Св. Димитър бележи поврата в годишното време и началото на зимата. Според поверията в полунощ срещу празника на Св. Димитър небето се отваря, след което се очаква и първият сняг. Светецът се смята за покровител на зимата, студа и снега. На 26 октомври завършва традиционният период - от Гергьовден до Димитровден, за наетите сезонни работници - пастири и ратаи. Затова и празникът на Св. Димитър се нарича още Разпус. На Димитровден се е прието на трапезата да има ястия от птици и зеленчуци.
Християнската история, счита че Св. Димитрий се е родил в трети век в Солун, където баща му е бил градоначалник. Той тайно е вярвал в Христа, но не смеел открито да изповядва вярата си, тъй като по онова време имало голямо и много свирепо гонение срещу християните. Една от стаите в дома си бил превърнал в молитвена, поставяйки иконите на Спасителя и на Св. Богородица. Когато Димитрий поотраснал и можел да разбира истината, родителите го въвели в молитвената стая и започнали да го учат на вярата в Господ Исус Христос. Повикали свещеник и кръстили Димитрий. След смъртта на родителите си Димитрий наследил голямо богатство.
Св. Димитрий много пъти спасявал Солун от вражески нападения. Той бил почитан още от онези времена в Тракия и Македония. По-късно българи и гърци започнали разпалено да си оспорват "покровителството на небесния стратег Св. Димитрий от Солун". Заради славянския му произход от древни времена всички славянски народи честват светеца. Българи и сърби го почитат като патрон на цялото славянство. Предполага се, че светецът е бил проконсул на Солун и е загинал мъченически за Христовата вяра на 26 октомври 306 г.
На Димитровден имен ден имат: Димитър, Димитрина, Митко, Митьо, Димo, Димчо, Димка, Димaнa
Днес преди обяд в равнините и котловините ще се задържи мъгливо или с ниска облачност. Облачността над по-голямата част от страната ще се увеличи и на места ще има превалявания от дъжд, който вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще преминава в сняг. Над северозападните райони от..
59 години от обявяването си за град отбелязва днес Раковски. От 13 часа тържествено ще бъде открит релеф на град Раковски на площад "България". Вечерта от 18.30 ч. ще има празничен концерт в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий". Град Раковски е създаден през 1966 година чрез сливането на три села – Генерал Николаево,..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. По стар обичай и днес новородените деца на..
Най-новият храм в Асеновград "Света великомъченица Марина" бе осветен от Пловдивския митрополит Николай. Той честити на десетките присъстващи празника Сретение Господне, съобщи БТА. По думите му Света Марина има особено значение за Пловдивската епархия. Владиката припомни, че някога в Асеновград е имало храм, посветен на света Марина, който..
Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки се отчита на борсите у нас през изминалата седмица. Това показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, публикувани в седмичния й бюлетин. Брашното тип 500 поскъпва с 6,4 на сто до 1,57 лева за килограм. Захарта е нагоре с 3 на сто до 1,96 лева за килограм. Цената на..