Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има кръгове, които умишлено нагнетяват обществена тревожност

Зрялост на обществото е необходима, за да се намери мярата  и да се разграничат частните трагедии от обществените - сподели в интервю пред Радио Пловдив психологът Росен Йорданов.

"Правоверни" социолози нагнетяват напрежение върху сложната обстановка, в която се правят неимоверни усилия да се състави правителство.

Възражда се мотивът "Кой" и опитът да се докаже, че той действа още, а всъщност моделът по  който се опитва да действа властта в момента, е коренно различен - коментира психологът.

"Напоследък ми прави впечатление, че се внушават съвсем пропагандно и съвсем по Гьобелски и по Сталински модели, започва да се говори с модела „кой”. Моделът бил „кой” същия – това са хората, които активно стояха срещу този модел, сега обаче те заставали като правоверни и определяли, че се случва модела „кой”. Което вече ми говори за съвсем съзнателни усилия на хора да използват тази сложна обстановка, в която трябва да се състави някакво правителство, и да създават определено напрежение и стрес в обществото".

Според него непостигната обществена стабилност е добра хранителна среда за манипулиране на общественото съзнание и не е изключено процесът е да е контролиран.

От събитията, които се случват напоследък някои имат съвсем частен характер, други има нагласа, може би медийна, да се масовизират и да се свързват с общото състояние, има такива, които обективно засягат на практика една не малка група от обществото и такива, които засягат реално цялото общество. Аз не веднъж имах възможност да кажа, че не всяко частно, частно го казвам не с пренебрежение към това, което се е случило, но това наистина е личен акт – говоря за самозапалване от 38-годишна жена, не всяко публично нещо може да става за публична консумация. Наистина това е съвсем различна ситуация от тези събития, които по някакъв начин влияят върху масовото съзнание.

В случая не мога да бъда сигурен, че има един център, но това по-скоро е подходяща среда и за самите медии. Друг е въпросът кой е собственик на медиите и евентуално кой би имал интерес. Но аз лично мога да кажа така – подобна среда е благоприятна като цяло, тя е хранителна за медиите като цяло. Друг е въпросът вече, че за това, за което вие споменахте за КТБ и за проблемите за правителството, там тревогите наистина си заслужават. Даже там бих казал, че по-скоро се явяват периодично разни хора, които се наричат анализатори, и аз няма да пропусна, ще припомня на слушателите, че много от тези хора, може би за европейските избори беше, направиха такива безобразни прогнози ако имат малко срам и неудобство не би трябвало изобщо да се появяват в медиите поне две години. Те обаче го правят охотно, което ме кара да мисля, че очевидно, смятам, че те са възпитани хора, предполагам, че слушателите се сещат за кого говоря, за кои точно социолози, анализатори, лидери на обществено мнение и всякакви други, които в крайна сметка  се явяват въпреки този срам, или са безсрамници или някой ги кара да мътят общественото съзнание и да се внушават определени идеи.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18