Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има кръгове, които умишлено нагнетяват обществена тревожност

Зрялост на обществото е необходима, за да се намери мярата  и да се разграничат частните трагедии от обществените - сподели в интервю пред Радио Пловдив психологът Росен Йорданов.

"Правоверни" социолози нагнетяват напрежение върху сложната обстановка, в която се правят неимоверни усилия да се състави правителство.

Възражда се мотивът "Кой" и опитът да се докаже, че той действа още, а всъщност моделът по  който се опитва да действа властта в момента, е коренно различен - коментира психологът.

"Напоследък ми прави впечатление, че се внушават съвсем пропагандно и съвсем по Гьобелски и по Сталински модели, започва да се говори с модела „кой”. Моделът бил „кой” същия – това са хората, които активно стояха срещу този модел, сега обаче те заставали като правоверни и определяли, че се случва модела „кой”. Което вече ми говори за съвсем съзнателни усилия на хора да използват тази сложна обстановка, в която трябва да се състави някакво правителство, и да създават определено напрежение и стрес в обществото".

Според него непостигната обществена стабилност е добра хранителна среда за манипулиране на общественото съзнание и не е изключено процесът е да е контролиран.

От събитията, които се случват напоследък някои имат съвсем частен характер, други има нагласа, може би медийна, да се масовизират и да се свързват с общото състояние, има такива, които обективно засягат на практика една не малка група от обществото и такива, които засягат реално цялото общество. Аз не веднъж имах възможност да кажа, че не всяко частно, частно го казвам не с пренебрежение към това, което се е случило, но това наистина е личен акт – говоря за самозапалване от 38-годишна жена, не всяко публично нещо може да става за публична консумация. Наистина това е съвсем различна ситуация от тези събития, които по някакъв начин влияят върху масовото съзнание.

В случая не мога да бъда сигурен, че има един център, но това по-скоро е подходяща среда и за самите медии. Друг е въпросът кой е собственик на медиите и евентуално кой би имал интерес. Но аз лично мога да кажа така – подобна среда е благоприятна като цяло, тя е хранителна за медиите като цяло. Друг е въпросът вече, че за това, за което вие споменахте за КТБ и за проблемите за правителството, там тревогите наистина си заслужават. Даже там бих казал, че по-скоро се явяват периодично разни хора, които се наричат анализатори, и аз няма да пропусна, ще припомня на слушателите, че много от тези хора, може би за европейските избори беше, направиха такива безобразни прогнози ако имат малко срам и неудобство не би трябвало изобщо да се появяват в медиите поне две години. Те обаче го правят охотно, което ме кара да мисля, че очевидно, смятам, че те са възпитани хора, предполагам, че слушателите се сещат за кого говоря, за кои точно социолози, анализатори, лидери на обществено мнение и всякакви други, които в крайна сметка  се явяват въпреки този срам, или са безсрамници или някой ги кара да мътят общественото съзнание и да се внушават определени идеи.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15