Водният сектор у нас не е реформиран. Близо 20 години политиците не искат да направят тази реформа. Главата „Защита от вредно въздействие” в Закона за водите е чисто декларативна и лозунгова, а разписаните в нея разпоредби са необезпечени както кадрово, така и финансово.
Това заяви в Пловдив Асен Личев, директор Дирекция „Управление на водите“ в Министерство на околната среда и водите.Той, заедно с четиримата директори на басейнови дирекции в страната представиха изискването на Европейската комисия за разработване на Планове за управление на речните басейни. Те трябва да са готови до края на 2015-та и ще важат за периода 2016 – 2022 година.
Тези планове ще са основен инструмент за управление на водите в България и на практика са условие да се извърши реформа на водния сектор. По думите на Асен Личев от екоминистерството, Плановете за управление на речните басейни засягат цялото население на България – от обикновения човек до министър-председателя.
Затова институциите започват кампания за популяризиране на тези планове с цел да се ангажират гражданите и фирмите. Всеки един трябва да заяви какво иска от държавата – каква вода трябва да му бъде предоставена за пиене и съответно за производство - обяви експертът по водите.
Четирите басейнови дирекции работят и по изготвянето на Планове за риска от наводнения, които ще важат за следващия програмен период за страната ни – обясни Никола Кърнолски, директор на Басейнова дирекция Източнобеломорски район със седалище Пловдив.
Що се отнася до причините за наводненията в страната това лято, експертите са категорични, че те се дължат основно на изключително интензивните валежи – между два и пет пъти над нормите. При наводнението в Аспарухово главната причина е незаконното строителство, а в Мизия – остарялата система на дигите и неизпълнени задължения на кметовете.
Независимо, че е лош Законът за водите, ако беше приложен, нямаше да се стигне до такива размери на пораженията – категоричен е Асен Личев от екоминистерството.
Ощинският съвет прие да бъде отпуснат безлихвен заем в за почти 82 300 лева за недовършената зоологическа градина на Пловдив . Той се отпуска за проекта „Техническа помощ за инвестиции в зологическата градина“, изпълняван от фирма „Екотийм“ по договор с община Пловдив. Проектът се финансира от Оперативна програма „Околна среда“ с безвъзмездна помощ за..
Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. Веднага след вота новите членове на правителството положиха клетва. Кабинетът бе договорен след преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и "Има такъв народ"...
С военни почести и минута мълчание Пловдив отбеляза освобождението си от османско владичество. Пред паметника на Александър Бураго в обновната Дондукова градина бяха поднесени и венци и цветя. В словото си по повод годишнината директорът на регионалния исторически музей Стоян Иванов припомни, че до този ден народът ни не е стигнал лесно. Последната..
С аплодисменти и на крака общинските съветници посрещнаха шампионките от волейболен клуб Марица Пловдив, които в началото на първата сесия за 2025 година донесоха 10-та Купа на България, която отборът завоюва преди дни. Председателят на Общински съвет Пловдив Атанас Узунов благодари от името на целия Общински съвет на отбора на Марица Пловдив..
Преките чуждестранни инвестиции в област Пловдив, направени в нефинансовия сектор в края на 2023-та година, са 2 милиарда 650 000 евро сочат данните на Териториалното статистическо бюро – Юг. Това е ръст от 7.7% сравнение с предходната година. Най- много средства са инвестирани в индустрията – над милион и 800 хиляди евро и в операциите с..