Нов вариант за актуализацията на бюджета подготвя кабинетът на Бойко Борисов. Внесеният от служебния кабинет на Георги Близнашки проект ще бъде оттеглен. Дефицит за 2014 г. в размер на 3.7% и допълнително дългово финансиране в размер на до 4.5 млрд. лв. в рамките на годината, предвижда проектозаконът за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България, който бе публикуван на страницата на Министерството на финансите. С коментар за това наложителен ли е поредния спасителен екшън план на икономиката ни, гост в „Точно днес” е депутатът от РБ Мартин Димитров.
Страшно ли е реалното състояние на държавните финанси?
Мартин Димитров: Наистина е обезпокоително. Кабинетът Орешарски остави едно доста тежко наследство като неизпълнени приходи и нарочно заложени завишени приходи, които след това напълно логично не се изпълняват като отвори сериозна дупка в държавните финанси. Ако помните първия дебат за актуализация на бюджета в средата на тази година, ние поискахме едно ключово нещо – именно преглед и намаляване на излишните държавни разходи като основен елемент за стабилизиране на държавните финанси. Тогава това не беше възприето. Сега виждам обаче, че първите действия на новия финансов министър са именно в тази посока. Макар, че е края на годината той е намерил начин да съкрати 120 милиона лева от това, което беше предвидено като увеличаване на разходите от служебния кабинет, което е добре и показва правилно мислене. Но още по-важното е догодина бюджетният дефицит да падне под 3 %, което означава, че процедурата за свръх дефицит, която неминуемо сега ще започне от страна на Европейската комисия, да бъде преустановена и България да изглежда като стабилно място за инвестиране ако искаме да раздвижим българската икономика.
Р. П.: Неизбежно ли е емитирането на нов дълг от 4,5 милиарда лева?
М. Д.: Сега положението е доста по-сложно и трябва да има емисия на дълг ако искате като буфер предвид възможните рискове. Друг е въпросът, че ние ще настояваме част от тези пари да не бъдат харчени, да останат във фискалния резерв, но нека, нека да има по-голям буфер.
Р. П.: Как ще коментирате думите на вицепремиера Ивайло Калфин, който вчера каза „дори министрите в кабинета вече не смятат управлението за дясно”?
М. Д.: Бих казал следното нещо: ако искаме това правителство да е успешно, то трябва да бъде дясноцентристко, а пътят за икономически растеж може да бъде единствено дясноцентристки. И по-конкретно какво означава дясноцентристки? Това означава не увеличаване на разходите, свиване на разходите и растеж на икономиката и всичко това защо, за да има инвестиции и нови работни места. Така че ако искаме кабинета да е успешен той може да бъде само дясноцентристки.
Орязването на разходите на министерствата, как ще се актуализира бюджетът на здравната каса, какви промени се предлагат в банковото законодателство, позволяващи чрез повече банки да се изплащат гарантираните влогове на депозантите - на тези и други въпроси отговорите на Мартин Димитров може да чуете в звуковия файл.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..