За промените в сектор "Сигурност", които предлагат от новото правителство, както и за съдебната система, която
сега има спешен казус с изчезналите тефтери на Филип Златанов- разговор с Емануил Йорданов, бивш министър
на вътрешните работи в правителството на Иван Костов.
Среща в ефира и с бившия вътрешен министър в правителството на Иван Костов Емануил Йорданов – политик и адвокат.
Много са въпросите, които имаме към вас. Да започнем с тефтерите на Златанов. Да кажем за казуса с изчезналите тефтери на бившия шеф на Комисията за установяване и предотвратяване на конфликти на интереси Филип Златанов. С какво е интересен този казус за вас?
Емануил Йорданов: Този казус е интерес с това, че в рамките на едно наказателно дело би могло да се изяснят механизмите за злоупотреба с власт, съответно всеки един човек, който в бъдеще мисли да се занимава с политика да може да направи някакви изводи, да се вземат някакви мерки, било то нормативни или административни.
Р. П.: Знаете ли, че днес националния омбудсман Константин Пенчев казва „съдилищата продължават да са разграден двор” и у нас такива неща не могат да учудят никой, който работи в съдебната система. В същото време Сотир Цацаров някак си каза, че този случай не е кой знае колко важен. Но пък новият министър Христо Иванов – правосъдният ни министър, казва, че съдебната система в България ще се оценява не просто с решаване на въпрос с изчезналите тефтери, а през призмата на решаване на целия казус около Златанов. Да си го припомним, да кажем всъщност какво е вашето мнение като човек в тази система.
Е. Й.: Според мен едно наказателно производство не може да даде цялостен образ на начина, по който функционира съдебната система в една държава. Делото е важно, делото е сериозно, но в крайна сметка не може да бъде пренатоварвано с някакви очаквания.
Що се отнася до съдебната реформа според мен е хубаво най-накрая политическите сили да организират една дискусия, в която да участват хора, които са запознати с проблемите и да се набележат някакви мерки. Защото в момента вие виждате всеки дърпа чергата към себе си, всеки един проблем независимо от това какъв е мащаба му се използва с политически цели и за защитаване на една или друга теза, а в крайна сметка от това не печели никой.
Р. П.: Така е безспорно. Как я виждате вие тази реформа, г-н Йорданов? Вие сте реформатор, човек с десни принципи. Откъде трябва да се започне?
Е. Й.: На първо място мисля, че трябва да се започне с изграждането на една идея затова как трябва да се развива съдебната система. Задължително е да се стигне до промяна в Конституцията, която да въплъти в себе си тези идеи. Много често се спекулира, че старата Конституция била много хубава и едва ли не нищо не трябвало да се променя. Аз не съм съгласен с подобна теза и мисля, че всеки, който има някакви идеи би следвало да ги защитава, не да изразява някакви гневни реплики в публичното пространство, които да защитават неговия периметър и неговите правомощия.
Мнението на Е. Йорданов за сектор сигурност, ГД БОП, ДАНС, каква трябва да е фигурата на главния секретар и по други въпроси може да чуете тук.
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..
Новият заместник-кмет на Пловдив с ресор "Транспорт" Ерол Садъков е предложение на Сдружението „Браво, Пловдив“. Преди това Сдружението, което има петима общински съветници, свали доверието си от бившия заместник-кмет Савина Петкова, която също беше негов член. "Той е един от главните двигатели на сдружението ни. Той умее да мотивира хората,..
Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото " дигитално междучасие " в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната..
От днес до 24 ноември се провежда Световната седмица на предприемачеството. В продължение на 17 години инициативата свързва и насърчава хора от цял свят да развиват своя потенциал и да допринасят за възраждането на предприемаческия дух и иновациите в своите общности. В България инициативата за включване в тази световна седмица е на..