РП: На фона на критичното ниво на държавните пари липсата на тефтерчета и най-вече липса на реформи идват и опасения от загуба на европейски средства - ужасяваща сума, ако се съди по думите на вицепремиерът Томислав Дончев. Добрата новина пък дойде в петък миналата седмица, когато стана ясно, че Брюксел размразява парите по „Околна среда”. Повод министър-председателят Бойко Борисов да поздрави депутатите от всички парламентарни групи. Информацията, ако съдим реално, обаче е само капка в морето, наречено европейски средства за възможните правилни пътища пред най-бедната страна от голямото семейство, които да ни изведат на печелившите позиции - интервю с Любов Панайотова, директор на Фондация "Европейски институт".
Любов Панайотова: Аз също бях много притеснена от изказването на вицепремиера Дончев, че средствата, които той си е представял, че ще се загубят, защото никой не си прави илюзии, че ние можехме в този първи период да усвоим огромната сума, която беше заделена, да кажа, за България, за да може да се направят всичките реформи, които искахме, за да се изпълнят оперативните програми. Ние сменихме много правителства, а самият период тръгна с изключително лоши темпове. Имахме 2007, 2008 г. – нулеви години, 2008 – спрени програми, таман тръгнали и спрени и ние завършваме периода по същия начин. Виждаме, че две от програмите са спрени, а добрата новина вие я споменахте е „Околна среда” – там има изключително много средства ако, ако администрацията успее много бързо да пусне определени процедури и да се разплати с длъжници, да няма оспорвани плащания и да няма връщане и преразглеждане на действия както от българска страна, така и естествено от Брюксел за допълнителни корекции, това ще бъде много добра. Аз се надявам и „Регионално развитие” да бъдат отпуснати парите, защото тези две програми са програмите с най-много средства, които наистина могат да бъдат загубени. А в този момент, в който говорим за свръх дефицит, теглим нов заем и всички икономисти са на прага на песимизма, това е най-меката дума, която мога да употребя, всеки евро цент е от значение.
Р. П.: Има какво още да направи новото правителство, за да спаси поне част от тази сума, която е отпусната за България, изобщо какъв процент от средствата вие смятате, че наистина могат да дойдат в България при тази ситуация, която очертахте?
Л. П.: Аз не мога да ви кажа процент. Песимистичните неща, които се говореха в началото на кабинета Орешарски беше, че ние имаме под 50 % усвояемост. Сега това дали е вярно или не, какво направи правителството, експертното правителство, на кабинета Орешарски, доколко размени. Вижте, администрацията и обучените хора трябва да имат някаква стабилност, за да могат да извършват всичките процедури рутинни, когато непрекъснато се променят директори, началници, повече според моите наблюдения от година и половина администрацията не работи. Тя чака някакво политическо ръководство, тя чака стабилност.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..