Днес се навършват 90 години от освещаването на храм-паметника“Св. Александър Невски“. Светата литургия за празника отслужи патриарх Неофит. Решението за издигане на храм, като паметник за Освобождението на България и в знак на признателност към руските освободители, е взето още на 14 април 1879 г. от Учредителното Народно събрание.
За патрон е избран Св. Александър Невски – покровителят на Русия, на чийто празник Царят Освободител, император Александър II, чествал имения си ден. Решено е храмът да се строи изцяло от дарения, а основният камък е положен в началото на 1882 г.
Заради идеята църквата да стане катедрален съборен храм се налага промяна на архитектурния й план и затова изграждането й започва едва през 1904 година. Дотогава от дарения са събрани около 1,6 млн. лв., а изчисленията са, че цялата постройка ще струва 2,5 млн. В крайна сметка храмът е завършен през 1912 г. и разходите далеч надвишават първоначалните сметки като стигат 6 млн. лв.
Най-забележителната външна характеристика на храма са позлатените му куполи. При построяването си, той се превръща в първа по големина, напълно завършена и действаща православна катедрала на Балканския полуостров.Храмът може да побере около 5 хил. богомолци.
През 1916 г. църквата е преименувана на „Св. Св. Кирил и Методий“, но три години по- късно Народното събрание отменя това решение. Цели 42 години след полагането на основния камък настъпва най-тържественият ден в историята на църквата-паметник – нейното освещаване. За извършване на ритуала са определени три дни – 12, 13 и 14 септември 1924 г.
Сега Светият Синод реши 90-тата годишнина от освещаването на катедралния храм да съвпадне с храмовия му празник - деня на Св. Александър Невски.
Именно в годината, в която отбелязваме годишнината на храма-паметника, който впоследствие става и патриаршеска катедрала, Българската православна църква получи акт за собственост върху него.
Скиор на 37 години загина днес на пистата „Мечи чал“ край Чепеларе , съобщи за БТА говорителят на Областната дирекция на МВР Елена Стоилова. Сигналът за инцидента е подаден в 10:16 часа. Стоилова посочи, че според подадената информация скиорът е паднал в гората край пистата. Бил е в безсъзнание, със следи от наранявания по тялото. Установено е, че..
Днес ще се проведе втори тур на частичните местни избори за кмет на село Драгор, община Пазарджик. Както и при първия етап, екипи на районното управление и областната дирекция на МВР в Пазарджик ще се грижат и следят за нормалното протичане на изборния ден в населеното място. До избора се стигна след кончината на Георги Цонев, който..
Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград. Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година. В категорията „червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „бяло вино и розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..
Думата „ заговезни “ произлиза от старобългарското „заговявам“, което означава „отказвам се от месото“. Това е свързано с традицията да се постигне духовна подготовка преди започването на Великденските пости. Месни Заговезни е празник, който отбелязва последния ден, в който е позволено да се консумира месо преди Великден. През 2025 година Месни..
Пет села от община „Родопи“ ще отбележат големия християнски празник Месни заговезни с кукерски танци и обичаи. Кукери ще скачат в Дедево, Бойково, Лилково, Ситово и Браниполе. Маскарадното настроение завладя вчера Дедево, а днес – Бойково, Ситово, Лилково и Браниполе. Кукерското шествие ще тръгне в 9.00 ч. от площада в Бойково и ще..