Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В основата на джихадизма стоят огромни пари

Христо Смоленов

С експерта по антитероризъм Христо Смоленов  разговаряме за   опасността да бъдат събудени „дремещите клетки” на ислямския фундаментализъм и как се стигна дотук.  Конспирация в световен мащаб или реална  агресия с опасен заряд издадоха разкритите факти след  най-мащабната акция на  ДАНС, Прокуратурата и МВР у нас. 

 Смоленов коментира  опитите за набиране на бойци за Ислямска държава от лидера на разбитата група Ахмед Муса, посещенията на транзитно преминаващите през страната ни джихадисти на път за Сирия, призивите за джихад и то в момент, когато нашата държава е силно дестабилизирана както в политически, така и в икономически аспект. Могат ли  като цяло всичките тези факти да бъдат тълкувани като елемент от пейзажа на една скърцаща демокрация, какъвто коментар чухме тези дни?

Според Смоленов  този образ е сполучлив, но демокрацията не просто  скърца, а поддава в много случаи и работи за съжаление срещу собствените си принципи.  Националсоциализмът дойде в Германия по чисто демократичен път, подчерта Смоленов. Някои съвременни явления като религиозният фашизъм приличат на случилото се преди много години в Европа, но реално заплашват  континента и България в частност.

Според него демокрацията е силен обществен строй във времена, когато няма такова гигантско противопоставяне  и такъв цивилизационен проблем, какъвто възникна  в резултат на изострянето на междурелигиозните отношения в световен мащаб. Религиите тук нямат почти нищо общо и не трябва да правим обобщения, намесващи исляма като източник на тези проблеми. Смоленов подчерта, че ислямът  е късна религия, възникнала във взаимодействие  с християнството и юдаизма, където много от персонажите са едни и същи. Проблемът е, когато религията се превръща в идеология, а тя – в политика за братоубийствена война, подпалваща цивилизационен сблъсък. Според Смоленов това е истинският проблем на времето ни и всеки, който говори, че такъв проблем не съществува, той обслужва други цели. 

Политиката у нас по отношение на джихадизма е странна, изрази недоумението си антитерористът. Според него Отечеството ни е в опасност и това не е преувеличено.  Той припомни, че когато експерти са предупреждавали преди години, че подобна вълна предстои да се надигне и че тя ще удари България, всички са коментирали, че това са фантасмагории.

На въпрос кога се заговори за подобна опасност, Смоленов уточни, че още през 2003-2004 г.  е написал поредица от книги, сред които  „Парадокса на канибалите”, „Самопроизвеждащият се терор”, в които е заявил, че обяснението за противопоставяне на световните религии е неточено като обяснение на съвременния тероризъм. Истинското обяснение е, че тероризмът е създаване на масов страх с икономически и финансови цели, прикрити зад религиозен, политически, идеологически и друг характер на извършителите. Силата на съвременния джихадизъм са парите, които го подкрепят, не фланелките, които се раздават и наемниците, готови да се продадат. Драмата е, че зад съвременния джихадизъм стоят огромни финансови ресурси, подчерта Смоленов.

Продължавайки паралела с фашизма преди много години, експертът попита защо бяха направени териториални отстъпки на Хитлер с Чехия и Австрия, пожертвани уж в рамките на една стратегия на Запада за умиротворяване, за да бъдат овладени  агресивните му цели. Това бе официалната политика на същите страни, които после пропищяха от хитлеровската агресия и се наложи да се обединят в европейски мащаб и то на базата на различни идеологии. Случилото се тогава, може да се случи отново. Голямата опасност според Смоленов е България да не бъде принесена в жертва на надигащата се ислямска агресия, защото има сили, които имат далавера с тази агресия и те не са само в Европа, а и в Атлантика, и  в Близкия Изток.  Ето защо трябва да бъдем единни в защитата на тази  наша малка разкъсвана от партийни ежби страна, за да не бъдем принесени в жертва, с което ще бъде нанесен тежък удар и върху европейското единство. Европа ще бъде ударена откъм „меката си” и не достатъчно стабилна южна граница, коментира Христо Смоленов.

Повече чуйте  от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52