Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С "Южен поток" България стана жертва на голяма геополитическа игра, в която е незначим фактор

В следващия разговор в ефира на радио Пловдив продължаваме да търсим мнения и отговори защо Русия спря изграждането на газопровода "Южен поток", който трябваше да мине и през нашата страна. Реакциите в общественото  и политическото пространство, след като стана ясна позицията на руския премиер, надхвърлиха границите на държавата ни. Посланията от София и в Брюксел са обединяват, че най-големият губещ от спирането на „Южен поток” е България. 

По думите на енергийния експерт проф. Атанас Тасев, проектът вече е загубен за страната ни. Разговаряме с него:

Изненада ли ви това решение на руския президент Владимир Путин?

Атанас Тасев: Това е изненада не само за мен, но за всички, макар че, макар че можеше да се можеше да се предвижда, защото Путин доказа, че е голям стратегически играч и между другото, понеже много  неща се изказаха и едва ли аз ще кажа нещо ново освен едно, че чисто статистически виждам някаква кармична връзка между управлението на Путин и началото на управлението на Борисов. При първия мандат на Борисов вие знаете, че Путин разигра турската карта, сега в началото на втория мандат по същия начин. Т. е. в първия мандат на Борисов Путин заложи големия шлем, прехвърли, транспонира големия шлем от България в Турция като заложи тогава неговите основи и тогава получи съгласие на турската страна „Южен поток” да мине през  специалната икономическа зона – 200-милната на Турция, за да може да се реализира, защото другият вариант – да мине през украинската икономическа зона беше невъзможен. Сега разбира се с Крим това става възможно. Така, че тогава бяха заложени основите, а сега в началото на управлението на Борисов се финализира.

Р. П.: Висша дипломация или извиване на ръце се крие в действията на руския президент Владимир Путин?

А. Т.: Аз изказах хипотезата, защото в някои от медиите, понеже наблюдавам дълго време руската енергийна дипломация, за разлика от нашата тя е многоходова и многослойна т. е. никога на повърхността при първа итерация вие не може да предвидите какво ще последва. Така че са възможни и двата сценария, защото очевидно тук видях и едни коментари на карикатуристите, така предизвика доста сериозна усмивка една карикатура, в която Путин, пъхайки през отрязаната тръба „Южен поток” показва среден пръст на всички нас. Значи Русия е голяма държава и още когато започна проекта „Южен поток” и тогава нашите политици, които смятат, че защитават национални интереси, ревнаха – Русия е енергиен агресор и т. н., аз казах – няма такова нещо. Русия харчи безумно много пари, а наистина този проект, минавайки през България, особено морската част, е изключително скъп, от икономическа гледна точка е пълен абсурд – само и само Русия да докаже, че Русия е лоялна по отношение на Европа и Европа е естественият съюзник на Русия, защото Русия, и макар, че аз не съм изкушен в геополитиката, но Китай е много сериозна заплаха за Русия, така че Русия искаше и настояваше с всички възможни средства да докаже своята лоялност към Европа. Европа не възприе този подход и затова сега, условно казано, Путин показа среден пръст и просто премества по на юг своите идеи и те са в процес на реализация.

..............

Цялото интервю с проф. Атанас Тасев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кмет парамедик осигури носилка за трудноподвижни хора

Кметът на пазарджишкото село Ивайло купи носилка за трудноподвижни хора с пари от спечелена награда. С проект за частна неотложна медицинска помощ Цвятко Луджев, който е парамедик, е спечелил второ място в конкуренция с 40 участници в академията  BASE, организирана от община Пазарджик .  Наградата си от 2000 лв. е инвестирал в медицинско..

обновено на 06.03.25 в 13:23
Доц.Милен Любенов

Светът навлиза в ситуация на все по-голяма несигурност

На срещата на върха на Европейския съюз (ЕС) в Брюксел вероятно ще бъдат взети  решения, свързани с увеличаване на бюджетите за отбрана на страните-членки и отпадане на процента за отбрана от брутния вътрешен продукт, като този процент да не бъде включван в бюджетния дефицит. Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов..

публикувано на 06.03.25 в 10:58

"Пътят на султана" минава през Пловдив с пешеходен туризъм

Информационна среща в рамките на европейския проект DETOUR се провежда днес в Пловдив, в Дома на културата "Борис Христов".  Проектът е финансиран по програма COSME на Европейския съюз и се изпълнява в четири държави – България, Италия, Турция и Гърция.  Фокусът за България е развитието и популяризирането на туристически услуги по..

публикувано на 06.03.25 в 07:03

Санирането трябва да е бизнес, а не политика

Програмата за саниране с 20 % самоучастие ще се реализира с пари от държавата, а не от Плана за възстановяване и устойчивост.  Имаме възражения по моделите, по които се санират сгради в България. Една от основните критики е, че с парите на всички се облагодетелстват малка част от хората, посочи Йордан Николов от Българската асоциация за изолации в..

обновено на 05.03.25 в 16:45
Тодор Воденов

Военната промишленост има потенциал за иновации

Призиви за развиване на българската отбранителна промишленост като част от европейската дойдоха от правителството и след вчерашното заседание на Съвета по сигурността при премиера, Росен Желязков също предложи и призова да бъдат развити иновативният потенциал и способности на българската отбранителна промишленост.  Според Тодор Воденов -  председател..

публикувано на 05.03.25 в 15:30