Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия не иска да строи "Южен поток" по законите на ЕС, България отказа да го прави против тях

България и подкрепата, която страната получи от страна на Европейската комисия  - по отношение на "Южен поток", за влизане в Шенген и с размразените средства по ключови програми  - това са темите  на разговор с Даниел Смилов – политолог, специалист по сравнително конституционно право, програмен директор „Политически и правни изследвания” на Центъра за либерални изследвания.

Според него "рогът на изобилието" във вид на добри новини е естествено следствие от принципната позиция на страната да следва правилата на ЕС.

Според него може би наистина това е важното в последните събития, че България все пак устоя позицията си на лоялен член на Европейския съюз и  в крайна сметка ние трябва да знаем, че нашата съдба е свързана с държавите от Европейския съюз, ние сме част от тези държави и това, че има позиция, която е формирана в Брюксел, създава за България задължения. Това е в основата на тоя конфликт, който се получи.

Естествено  всички искат България да има директни икономически ползи от проекти, но ако тези проекти не са съобразени с общите правила, които се следва в ЕС, те няма как да бъдат реализирани. Това е простият факт около Южен поток и ние няма как да го заобиколим. Разбира се, Русия сама преценява дали един проект е изгоден ако е построен по тези правила или не и това, което се случи при гостуването на президента Путин в Турция явно беше, че те са преценили, че при такива условия проекта не е изгоден.

Това са основните параметри, при които се вземат тези решения и за мен е много позитивен факт, че България ясно показа къде стои, ясно заяви своята позиция, пак казвам, на лоялен  член на ЕС. Това в дългосрочен план според мен ще има много, много големи изгоди за страната, а не става дума само за спиране или пускане на някакви фондове от Брюксел, но когато ние ясно заявим позицията си като член на едно семейство, имайте предвид, че все пак това е семейството на най-богатите държави в света.

Ако сравняваме икономическите обеми ЕС е една икономика от 16 трилиона евро, Русия както и да я смятаме е не повече от 3 трилиона евро, така че това са пропорциите и тези, които се опитват да ме убеждават, че тясно свързване с Русия за сметка на ЕС е изгодно за страната, според мен грешат- коментира Смилов.

Повече чуйте в интервюто с него.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54