Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравният министър да се занимава с орязания бюджет на болниците

Снимка: БГНЕС

Среща и с д-р Илко Семерджиев - бивш здравен министър от кабинета на Костов, сега председател на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване. 

С него още за темата на линийките на спешната помощ и патрулките на полицията в акция по доставяне на здраве в махалите, или как българският лекар ще се чувства защитен? Д-р Семерджиев е първият директор и създател на НЗОК, и по темата пари и бюджет за здравеопазване той ще даде оценка от страна на пациент, и на съосновател на частен здравен фонд. 

Кажете моля как оценявате това, което върши вашия наследник, след доста години д-р Петър Москов – поиска с авангардна идея решение на проблема с битите лекари в ромските махали. Каква стъпка е това?

Илко Семерджиев: Нека само да спомена, че това не е авангардна идея, а още преди г-н Москов да стане министър на здравеопазването имаше сключено договорно споразумение между Центъра за спешна медицинска помощ в София и Столичната дирекция на вътрешните работи, така че това се практикува, просто д-р Москов едва сега е разбрал, че има такава практика. Нормално е, нормално е, когато колегите се чувстват застрашени или отиват на места, където има определени рискове да сигнализират в полицията и да поискат помощ. Така че идеята е добра, тя трябва да се развива, тя трябва да се реализира не само в София, а и в други градове.

Р. П.: Да, кажете сега обаче какъв е проблемът и  и къде се корени той. След като е имало такова решение в София защо продължава да има бити лекари?

И. С.: Нека да направя един паралел. В България има добри закони, но няма правоприлагане. Липсата на правоприлагане е големият проблем. Защото, когато говорим затова, че се посяга на колегите и то в тяхната благородна професия, когато отиват да помагат на хората, този факт очевидно не спира хора, които има хулиганска нагласа и те посягат. Но причината затова не е в Министерството на здравеопазването или в лекарите, а по-скоро в правоохранителните органи, които не са успели с времето да наложат такъв режим на поведение – правосъзнание у хората, че да не се стига до такива прояви. По-важно от всичко е превенцията и когато има някакъв нарушител той трябва по бързата процедура да бъде хванат, следствието да завърши в срок, да се повдигне обвинение, да видим наказание и съответно това да бъде пример за всички останали, така че да не си позволяват подобни действия, самоуправствени действия.

Р. П.: Да, но 227 нападения от началото на годината  никак не са малко, д-р Семерджиев, но няма нито един осъден, поне аз не знам. А вие?

И. С.: Това е проблем обаче на МВР, на следствие, на прокуратура и на съд, а не на здравното министерство.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03