Благодарствен молебен отслужи патриарх Неофит в храма на манастира „Св. Св. Кирик и Юлита” над Асеновград . Съдебните спорове със Съюза на архитектите в България за собтвеността на Светата обител още не са приключили, но от месец септември след решението на Пловдивския апелативен съд в полза на Българската православна църква, манастирът е действащ.
Камбанен звън ознаменува рано тази сутрин пристигането на Патриарх Неофит, а на винил на външната стена на манастирския комплекс беше изписан поздрава „Добре дошъл Светейший Владико. На входа деца поднесоха цветя на Патриарха, а той беше посрещнат и въведен в Светата обител от пловдивския митрополит Николай .
След литургията и благодарствения молебен Негово Светейшество подчерта, че процесът по връщане на имоти на православната църква показва,” че когато се действа задружно и сплотено, то тогава пътят е лек , а целта постижима” . Той отправи и молитва възстановеният манастир да бъде „светилник на вярата, благочестието и моралът , които никога повече да не угасват” и връчи своя дар с думите:
"По случай законното връщане на манастира "Свети Свети Кирик и Юлита" в лоното на Българската православна църква, Българска патриаршия, даряваме на Светата обител икона, изобразяваща Божията майка с Младенеца за молитвен спомен".
От своя страна пловдивският митрополит Николай заяви, че връщането на манастира е” тържество на православието и справедливостта”. В словото си той изказа и благодарност на Симеон Сакскобурготски, който също присъстваше на литургията.
"Направи много за Българската православна църква и с присъствието си тук продължава да прави, като показва къде е мястото на държавността и на държавата и по този начин дава пример на всички останали" - каза дядо Николай.
В края на церемонията Симеон Сакскобурготски се почувства зле и се наложи да бъде изведен от храма. Иначе и църквата, и целият манастирски комплекс се нуждаят от реконструкция , но предстои да се изчака последното дело за собствеността , насрочено за 11 февруари следващата година във Върховния касационен съд. В момента Манастира обитават 4 монахини.
Дарителска кампания за ремонт на фасадата на църквата „Св. Димитър“ в Маноле стартират кметът на Община Марица Димитър Иванов и местният кмет Стоил Дишев. Църквата не е ремонтирана от построяването си през далечната 1930 – 1931 година върху основите на разрушения от Чирпанското земетресение стар храм. В момента фасадата е в лошо състояние и..
Автобус от градския транспорт блъсна на пешеходна пътека 28-годишна жена. Пътното произшествие е станало снощи в пловдивския район „Тракия“ на кръстовището на улиците „Съединение“ и „Пеньо Пенев“, когато автобусът е правил ляв завой. Същевременно при рязкото спиране на автобуса 73-годишна пътничка е загубила равновесие и е паднала. На 2-те жени е..
Общинските съветници от БСП поискаха отговори от кмета на Пловдив Костадин Димитров за поскъпването с над 45% на такса смет от догодина. Те посочват, че в началото на ноември е обсъждан проекто бюджетът за 2025-та година, в който не са предвидени драстични промени в данъците и таксите. „Десет дни по-късно Община Пловдив е решила съвсем..
Окръжният съд пусна под домашен арест с електронна гривна двама от тримата задържани за намерения в Карлово, Пловдив и Първенец америций при акция на специалните служби и полицията. Съдът се мотивира за изменението на мярката за неотклонение на Георги Кулов от Карлово и пловдивчанина Васко Асенов със силно влошеното им здравословно състояние...
Експонирането и консервацията на античния комплекс е част на целия проект " По крепостните стени на Филипопол ", който е на стойност 9,3 млн. лева от ОП "Региони в растеж". Три са обектите в него, Източната порта на Филипопол, подходите към хълма и самото Небет тепе . На церемонията присъстваха бившият кмет на Пловдив Здравко Димитров,..