ГЕРБ не се отказва от предложените спорни промени за пенсионното осигуряване, но може да ги промени. Това стана ясно от изказване на премиера Бойко Борисов от Брюксел. Какво може да се променя адхок казва заместник-председателят на социалната комисия в Народното събрание Светлана Ангелова.
От нея и коментар за нападките срещу идеята родените след 1959 г. да избират дали да се осигуряват за пенсия и в частен фонд или да прехвърлят парите си изцяло към Националния осигурителен институт, както и защо в предложените от ГЕРБ текстове изборът е еднократен и не може да се променя?
Нека да започнем с началото на идеята за тази реформа и защо трябва да се подсили НОИ с избор на всеки от нас. Моля да разтълкувате от ваша гледна точка предлаганите промени.
Светлана Ангелова: Първо искам да започна с това, че тази промяна засяга само тези, които са родени след 31 декември 1959 г., които внасят вноска в универсален пенсионен фонд в размер на 5 %. За тези лица, когато дойде време да се пенсионират, е предвидено те да получат пенсия от НОИ, която ще бъде непълна, и тази пенсия, която ще получат от НОИ ще бъде допълнена някъде около 25 – 27 %, би трябвало да бъде допълнена от универсалния пенсионен фонд. Това, което ние предвиждаме като промяна засяга всички тези лица, които до момента се осигуряват във втория стълб – те да може да направят своя избор – дали да продължат да внасят тази вноска в размер на 5 % в универсален пенсионен фонд или ако решат могат да си изтеглят средствата по индивидуалните партиди, защото в универсалния пенсионен фонд всеки от нас има партида, там средствата са индивидуални, да бъдат прехвърлени в Националния осигурителен институт и когато дойде време да се пенсионира това лице то ще получи 100 % пенсия он държавното обществено осигуряване.
Р. П.: Нека да кажем вие избрахте ли вече какво ще сторите с вашите вноски за пенсия.
С. А.: Аз не за пръв път ще кажа сега пред вашите слушатели, преди съм го потвърдила, че на този етап няма да направя този избор с прехвърляне на моите средства в личната партида в универсалния пенсионен фонд, в който се осигурявам, ще предпочета сегашния модел.
Р. П.: Питам ви, защото вие няма как да не сте проверили как работи системата в европейските страни. Дойте ни пример – някоя от страните, какво става там, когато има такава възможност да се прехвърлят средства.
С. А.: Такъв модел какъвто в България беше въведен 2000 г. не само в България, но и в Чехия, в Унгария и в Полша. В Чехия и в Полша преди две години се постъпи по същия начин – даде се възможност лицата, които са се осигурявали във втория стълб да си прехвърлят средствата в държавата т. е. в държавното осигуряване. Но за разлика в България, което ние предвиждаме там има един срок на прехвърляне на средствата – мисля, че в едната държава беше месец и половина, в другата беше три месеца, докато ние предвиждаме да няма срок за тези лица, които досега са се осигурявали. Аз ако избера досегашното състояние т. е. да се осигурявам в универсален пенсионен фонд за втора пенсия и след десет години се пенсионирам може един ден преди пенсионирането да реша да си изтегля парите и да ги прехвърля в държавното обществено осигуряване. Няма никакъв проблем, т. е. за тези, които до момента се осигуряват по този ред, има срок само за тези лица, които от 1 януари 2015 г. постъпват за първи път на работа.
Р. П.: Да, това са младите българи.
С. А.: Не само младите българи, защото има някои хора, които въобще са работили в сивата икономика и решат за първи път да се осигуряват, затова не казвам само за младите хора, за тях има едногодишен срок. В този едногодишен срок те трябва да изберат дали да се осигуряват изцяло в държавното обществено осигуряване или да предпочетат смесения модел. Смятам, че една година е достатъчен срок един човек да се ориентира, да се информира и да направи своя правилен избор.
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..
Новият заместник-кмет на Пловдив с ресор "Транспорт" Ерол Садъков е предложение на Сдружението „Браво, Пловдив“. Преди това Сдружението, което има петима общински съветници, свали доверието си от бившия заместник-кмет Савина Петкова, която също беше негов член. "Той е един от главните двигатели на сдружението ни. Той умее да мотивира хората,..
Доколко приложима е забраната за използване на смартфони от учениците по време на час и в междучасията. Възможна ли е реализацията на така нареченото " дигитално междучасие " в Пловдив. Отговорите идват от началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова и директорите на Основно училище "Алеко Константинов" и Националната..