Продължаваме разговора за пенсионната реформа с Димитър Бранков, зам.- председател на БСК и член на УС но НОИ .
Неуспешен ли е този модел на пенсионна реформа, въведен от Световната банка в четири страни - Полша, Унгария, Чехия и България. Две от тях вече го отмениха – това са Полша и Унгария, Чехия се готви да го направи? Какво ще се случи в България? Вие можете ли да прогнозирате?
Димитър Бранков: Първо, дали е правилен моделът, възприет през 2000 г., има много мнения в посока „за” и „против” в смисъл, че имаме нужда от един по-радикален модел на смяна на избраната схема и аз съм също от тези, които твърдят, че ние се нуждаем от радикални промени в пенсионно-осигурителната система най-малкото по една причина – имаме съществено намаляване на броя на осигурените лица, може би два пъти повече отколкото преди 25 г., т. е. в момента едно осигурено лице на пълен работен ден, на пълна часова заетост и годишна заетост фактически срещу него стои един пенсионер. Преди 25 г. това е било около двама, двама и половина на един пенсионер.
Р. П.: Проблемът ще се задълбочава заради демографския срив, който пък за България е особено валиден.
Цялбото интервю с Димитър Бранков може да чуете тук.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..