Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аргументите "за" и "против" криминализирането на укриването на осигуровките

Криминализирането на неплащането на осигуровки отваря още една врата за нов вид корупция”, заяви в интервю за Радио Пловдив икономистът от ИПИ Калоян Стайков. 


По думите му, поправката в Наказателния кодекс, която беше приета от Парламента, няма да реши финансовите пробойни в държавата, защото коренът на проблема е липса на доверие в системата и ако управляващите искат да подобрят събираемостта на осигуровките, трябва да работят точно в тази насока.

Според икономиста от ИПИ, големият въпрос е как ще стане прилагането на мерките.

Знаем, че има доста голяма възможност за корупция и някои фирми просто ще бъдат наказвани, а други ще си плащат, за да не търпят санкции”, коментира още Калоян Стайков.

Той е категоричен, че хората не виждат връзка с това което внасят и това, което получават като услуга от пенсионната и здравната система и ефектът от приетите мерки ще е нулев.

Не може една трета от брутната заплата да отива за например пенсионна осигуровка, а в същото време пенсиите да са ниски. Как да убедите някой, че това е логично”, допълни още икономистът.

От своя страна Диана Йорданова от ПП ГЕРБ, вносителите на въпросните текстове за промяна в Наказателния кодекс, заяви, че предложението е обсъждано в многобройни разговори с колегите им депутати, със синдикатите и с различни представители на бизнес организации.

Според нея е време да се тръгне отнякъде още повече, че на практика укриването на осигурителни вноски с предложените промени се приравнява с укриването на данъци. 

"Така че нищо по-различно и нищо по-ново – тъй като тези текстове ги има за данъците в момента се направиха текстове и за осигурителните вноски", категорична е тя. 

По думите и, системата на ДОО и в момента се дофинансира с доста сериозни суми. 

"Крайно време е след като всички искаме толкова много от държавата и държавата да е длъжна да предотвратява рискове и да покрива загуби.  Пресен случай е КТБ – приблизително 3 милиарда лева бяха дадени за обезпечените депозити, би следвало в крайна сметка  и държавата да бъде доста по-взискателна, а нейните контролни органи да изпълняват така, както трябва работата си - доста по-стриктно. 
Нормално е да има голяма съпротива, но в крайна сметка всяка една реформа в своето начало е съпроводена от това. Виждате, че и с други наши предложения се случва това. Но ние  сме крайно решени да сложим най-накрая ред в държавата", категорична е Диана Йорданова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

При неразположение да потърсим лекарите

В България няма данни  за регистрирани случаи на новия щам „Флирт“. Подвариантът FLIRT на коронавируса обаче все по-активно настъпва в Гърция и е въпрос на време да стигне и до нас. За превенцията, симптомите и мерките свързани със заболяването, коментар на  д-р Христиана Бацелова – епидемиолог и преподавател в Медицински университет Пловдив:..

публикувано на 12.07.24 в 10:12

В планинския туризъм трябва да има етика

"Професията планински водач във вида си в момента у нас при новите условия е умираща. Той не може да бъде едно лице, което  води хората от една до друга точка, без никаква друга услуга и без да е полезен на хората. Те просто си пускат телефоните, за да стигнат. И това поставя въпроса за какво изобщо ни е необходим планинският водач". Това попита Момчил..

публикувано на 12.07.24 в 09:35

До 8 години затвор очакват лекарите с измамната схема

Между 2 и 8 години наказание предвижда законът за двамата лекари Веселин Станчев и Найден Пъджев, арестувани за документна измама с фиктивни процедури за физиотерапия, с които са източвани пари от Здравната каса в Пловдив.   Разследването е започнало след сигнал от пациентка, която видяла в медицинското си досие, че има рехабилитационни процедури, които..

обновено на 11.07.24 в 13:35

ДПС без Делян Пеевски искат организации в Пловдив и Смолян

Решението ни е ДПС без Делян Пеевски – това обявиха в декларации членовете на Областният съвет на ДПС в Смолян и Младежката им организация. По- късно същата декларация бе подкрепена и от ръководствата на Движението в пловдивските общини "Марица", "Родопи", Асеновград, Сопот,  Карлово, Калояново,  Куклен и Кричим.  Въм фейсбук-групата „Аз подкрепям..

публикувано на 11.07.24 в 12:24

Жители на Доспат излязоха на протест пред парламента

До сградата на Народното събрание се проведе протест, с който  граждани поискаха оставката на кмета на Доспат Елин Радев. Протестиращите не са само от Доспат, а и от други градове. Кметът, който е трети мандат, оказва политически натиск върху тези, които не го подкрепят, заявиха протестиращите. Никой не ни чува в Доспат и заради това..

обновено на 11.07.24 в 11:12